Mozgový implantát umožnil dvom paralyzovaným ľuďom ovládať počítač pomocou myšlienok

Vedci z Melbournskej univerzity predstavili technológiu, ktorá umožňuje pacientom s paralýzou ovládať počítač vďaka implantátu v mozgu

neuralink_cip implatacia_elon musk
Zdroj: Youtube (Neuralink)

Podľa aktuálnych štatistík v populácii žije približne 1,9% ľudí trpiacich nejakou formou paralýzy. Ide tak o veľkú časť populácie, ktorá sa ráta v miliónoch. Vo všeobecnosti ide  o stav, ktorý v nejakej miere obmedzuje bežný život ľuďom v závislosti od objemu postihnutia.

V novej štúdii publikovanej v magazíne NeuroInterventional Surgery predstavili vedci z Melbournskej univerzity technológiu, ktorá umožňuje pacientom ovládať počítač vďaka myšlienkam. Ide o technológiu o veľkosti sponky, ktorá umožňuje ľuďom s ochrnutými hornými končatinami vykonávať množstvo úloh, ktoré predtým nemohli, ako napríklad písať e-mailové správy, prehliadať web a vo všeobecnosti komunikovať prostredníctvom počítača.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otestovanou bola už aj v praxi

Publikovaná štúdia popisuje dvoch jedincov s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), ktorí podstúpili chirurgický zákrok na implantáciu prístroja do mozgu. Potom, ako sa pacienti zotavili z operácie, tak zariadenie spolu s ďalším kusom hardwaru bolo schopné sledovať pohyby očí a vykonávať požadované úlohy.

„Použitím minimálne invazívneho neurointervenčného postupu bol nový endovaskulárny Stentrode BCI implantovaný do horného sagitálneho sínusu susedného s primárnou motorickou kôrou. Účastníci absolvovali školenie pomocou strojového učenia, aby pomocou bezdrôtového signálu elektrokortikografie spojeného s pokusmi o pohyby ovládali viac akcií kliknutím myši, vrátane zväčšenia a kliknutia ľavým tlačidlom. Používaním zariadenia v kombinácii s nástrojom na sledovanie očí pri navigácii kurzorom, účastníci dosiahli kontrolu nad operačným systémom Windows 10 na vykonávanie úloh inštrumentálnych činností každodenného života (IADL).“

ako funguje implantat v mozgu
Zdroj: jnis.bmj.com

Výsledky výskumu sú veľmi sľubnými

Štúdia ďalej hovorí, že pacienti zariadenie využívali bez dozoru dohliadajúceho doktora od 71., resp. 86. dňa od operácie. Prvý účastník výskumu podľa publikovaných výsledkov dosiahol priemernú presnosť výberu kliknutí pri zadávaní úloh 92,63%. Rýchlosť zadávania znakov bola v priemere 13,81 znakov za minútu so zakázaným prediktívnym textom. Druhý účastník dosiahol úspešnosť výberu kliknutí na úrovni 93,18% a rýchlosť zadávaní znakov 20,10 / minúta. U oboch účastníkov sa demonštrovalo splnenie úloh IADL (Činnosti každodenného života) vrátane vytvárania textových správ, online nakupovania a samostatného riadenia financií.

„Je to prvýkrát, čo sa robila operácia tohto druhu, takže sme nemohli zaručiť, že nevzniknú problémy, ale v oboch prípadoch šla operácia lepšie, ako sme dúfali,“ uviedol profesor Mitchell, riaditeľ neurointervenčných služieb, ktorý ďalej na margo operácií dodal: „Postup nie je jednoduchý, pri každom chirurgickom zákroku sa vyskytli rozdiely v závislosti od anatómie pacienta. V obidvoch prípadoch však boli pacienti schopní opustiť nemocnicu s niekoľkodňovým rozdielom, čo tiež dokazuje rýchle zotavenie z chirurgického zákroku,..“

Na podobnom projekte pracuje aj Elon Musk

Na podobnom projekte pracuje aj Elon Musk, ktorý si dovolíme povedať, že je o niečo ambicióznejší. Ide konkrétne o projekt Neuralink, ktorého cieľom je vrátiť paralyzovaným ľuďom schopnosť pohybu s končatinami. Jeho technológia využíva čip s názvom „Link“, ktorý sa im podarilo vyvinúť. V súčasnosti s touto technológiou dokázali prečítať myšlienky zvierat, kde monitorovali, čo chcelo zviera spraviť (pozn. redakcie: išlo o pohyb)“ a následne sledovali, či sa zviera pohlo a ako. Musk verí, že ak dokážu v budúcnosti prečítať myšlienky ľudí, tak budú schopní ľuďom vrátiť možnosť pohybu.

„Ak dokážete vycítiť, čo chcú ľudia robiť s končatinami, môžete si urobiť druhý implantát, kde došlo k poraneniu chrbtice, a vytvoriť nervový skrat,“ uviedol Musk. „Som si istý, že z dlhodobého hľadiska bude možné niekomu obnoviť pohyb celého tela.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre