Môžeme pozorovať padanie snehu aj na iných planétach?

Zima môže našu planétu Zahaliť do bielej prikrývky, ako sú však na tom ostatné planéty?

Mars
Zdroj: ESA

Počas zimy sa môže naša Zem zahaliť do bielej, snehovej prikrývky. Lenže ako sú na tom iné planéty, či zvyšok vesmíru? Môžeme pozorovať sneženie napríklad na Marse?

Predstava snehu na inej planéte nie je až tak prehnaná, píše portál Live Science. Potrebujeme len ľad a nejaké látky v atmosfére planéty, na ktoré by sa ľad naviazal, nie? Vesmírna meteorológia je však o trošku zložitejšia, no vedci začínajú prichádzať s objavmi, ktoré sneh na iných planétach potvrdzujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príkladom môže byť aj Mars. Vedcom sa už niekoľkokrát podarilo pozorovať padanie snehu na červenej planéte. Teploty tam totiž môžu dosahovať až -60 °C. V roku 2008 zachytil pristávací modul americkej NASA, Phoenix, sneh. Ten pozostával z vody a ľadu, padajúc v blízkosti severného póla planéty.

Južný pól Marsu sa skladá zo zamrznutého oxidu uhličitého, takzvaného „suchého ľadu.“ No aj v tomto prípade, okolo roku 2012, sa vedcom podarilo pozorovať v tejto oblasti padanie snehu. No sneh sa v drvivej väčšine prípadov neudrží na povrchu planéty. Atmosféra Marsu je totiž až stokrát tenšia, ako atmosféra Zeme. Znamená to, že vločky padajú veľmi pomaly a takmer okamžite dochádza k ich vypareniu.

Hlbšie vo vesmíre

Ak chcete nájsť v našej sústave sneh, lepším kandidátom by bol jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus. Dáta z roku 2011 ukázali, že výpary z gejzírov dopadajú na povrch mesiaca v drobných kryštálikoch, ktoré sa podobajú na sneh. Sneh však padá na povrch veľmi pomaly, len tisícinu milimetra za rok.

Iné planéty sú na tom už o trochu horšie. Na planéte Kepler-13Ab sneží oxid titaničitý. Ide o jednu z aktívnych látok, ktorú môžeme nájsť aj v opaľovacích krémoch. Kepler-13Ab sa od nás nachádza takmer 2-tisíc svetelných rokov a je šesťkrát väčšia, ako Jupiter. Zaujímavým príkladom by mohli byť aj planéty Urán a Neptún, na ktorých podľa všetkého pršia diamanty.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre