Môže vás polícia skutočne vyhľadať podľa IP adresy? Odpoveď vás prekvapí!

Orgány činné v trestnom konaní sa zaoberajú aj páchaním trestnej činnosti na internete. Čo všetko vedia vyčítať z IP adresy?

IP adresa a jej vysledovatelnost
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Scott Rodgerson)

Ako už určite viete, internet nie je anonymné miesto. Kdekoľvek idete, zanechávate za sebou stopy. Niektoré sú väčšie, iné zas menšie. Ide napríklad o polohu, ktorú sa mimochodom automaticky ukladá do vášho Google účtu, ak nemáte túto funkciu vypnutú. Jedným z ďalších citlivých údajov, ktorý môže byť potenciálne využitý tretími stranami, je i IP adresa. Pomocou nej nie je veľký problém niekoho nájsť. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Čo je vlastne IP adresa?

V krátkosti je to istá forma identifikačného čísla. Pomocou tohto čísla sa zariadenie, ktoré je pripojené na internet, identifikuje v danej sieti. Ďalej rozlišujeme súkromnú a verejnú IP adresu. Súkromná sa používa na identifikovanie zariadení v uzatvorenej sieti, napríklad doma alebo v práci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Verejná IP adresa je pre identifikovanie danej súkromnej siete v celkovej sieti internetu. Preto napríklad každé zariadenie vo vašej domácnosti ukazuje inú IP adresu, no ak sa pripojíte na internet, tak je IP adresa každého zariadenia zobrazovaná rovnako.

Taktiež je potrebné rozlišovať statickú a dynamickú IP adresu. Zväčša sa používa iba druhá verzia, pretože je viac efektívna. Kedykoľvek sa chcete pripojiť na internet, tak vám váš poskytovateľ internetových služieb pridelí IP adresu. Je to oveľa viac efektívne, než keby malo mať každé zariadenie pridelenú statickú IP adresu.

Webstránky zaznamenávajú každé otvorenie

Väčšina webstránok uchováva podrobné záznamy o svojich návštevníkoch. Predpokladajme teda, že sa webová stránka, napr. Facebook, používa na spáchanie trestného činu. Orgány činné v trestnom konaní si vedia od poskytovateľa služieb danej stránky získať IP adresu spojenú s touto činnosťou.

Následne tieto orgány spolupracujú s poskytovateľom internetových služieb. Zistenie konkrétneho poskytovateľa tiež nie je zložitá vec. Každý poskytovateľ internetových služieb má vyhradený istý blok alebo skupinu IP adries, ktoré používateľom prideľuje. Z IP adresy teda viete presne určiť konkrétneho poskytovateľa.

Túto informáciu si viete jednoducho pre overenie dohľadať aj vy. Do Googlu zadajte výraz IP lookup alebo my ip address, ktorý vám vyhľadá mnoho stránok, ktoré vám tento údaj určia presne. Samotný údaj vám poskytne i Google.

moja ip adresa a poskytovatel internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

No a po zistení konkrétneho poskytovateľa to je len krok k odhaleniu identity používateľa. Poskytovatelia služieb musia z rôznych dôvodov uchovávať tieto informácie a po vyzvaní orgánov činných v trestnom konaní sú povinní tieto informácie predložiť.

Páchateľa neochráni ani dynamická IP adresa. Uchovávané protokoly vedia presne povedať, kedy a kto mal danú IP adresu pridelenú. Problém ale môže nastať, ak páchateľ použil verejnú sieť, ktorá je dostupná v rôznych obchodných centrách alebo námestiach. V takom prípade sa používajú napríklad záznamy z bezpečnostných kamier. Rovnako však treba uviesť, že v prípade záznamom z bezpečnostných kamier, ich prevádzkovatelia sú povinní ich do niekoľko dní odstrániť a preto polícia musí konať rýchlo, ak chce páchateľa trestnej činnosti odhaliť.

Ťažší postup čaká orgány zákona v prípade použitia služieb VPN. Tie vedia anonymizovať internetový prenos. Mnohé služby sa pýšia tým, že neuchovávajú o používateľoch žiadne údaje, no o pravdivosti týchto sloganov sa zrejme nikdy nedozvieme. V každom prípade ale pri použití služieb VPN čaká orgány činné v trestnom konaní oveľa dlhšia tŕnistejšia cesta k nájdeniu identity páchateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre