SpravodajstvoZariadenia

Môže dĺžka USB kábla vplývať na rýchlosť prenosu dát a výkon nabíjania vášho zariadenia? Toto ste asi nevedeli!

Nabíjanie alebo prenos súborov prostredníctvom USB kábla nemusí byť ideálne. Pozrite sa, prečo môžete registrovať problémy.

Na príslušenstvo, ktoré si kupujeme k svojmu smartfónu, častokrát nedávame vôbec dôraz. Vo väčšine prípadov zvolíme to príslušenstvo, ktoré sa nachádza v balení pri kúpe zariadenia, čo vôbec nie je zle. Napriek tomu sa niekedy stane, že sme nútení kúpiť si nové príslušenstvo ako napríklad nabíjací adaptér či USB kábel, ktorý sa dokáže opotrebovať. Najčastejšie v tomto prípade siahneme po tom najlacnejšom riešení. A práve s káblom môžeme vo viacerých prípadoch naraziť na problémy, pričom sa im môžeme jednoducho vyhnúť. Na správnom kábli totiž skutočne záleží, na čo upozorňuje aj portál androidauthority.com. Len málokto totiž vie, že aj nabíjacie káble majú štandardizované parametre, ktoré by sa mali dodržiavať.

USB káble majú štandardizované parametre

Ak ste čítali nejaké návody či odporúčania k tomu, ako správne nabíjať svoj smartfón, určite ste narazili na upozornenie pre využívanie kvalitného príslušenstva. Pri kvalitnejšom a originálnom príslušenstve totiž máme veľkú šancu, že na problémy spojené s parametrami USB kábla nenarazíme. Výrobca zariadenia by totiž išiel sám proti sebe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri kábloch, ktoré využívame k nabíjaniu alebo prenosu súborov, totiž môžeme naraziť na nerešpektovanie štandardizovanej dĺžky, čo nám môže spôsobiť ich nesprávne fungovanie. Tieto káble totiž majú maximálnu dĺžku k tomu, aby mohli pri určitých štandardoch správne fungovať. V tomto prípade však nezáleží len od použitého konektora, no od verzie, pre ktorú sú pripravené. Na takéto maximálne dĺžky by sme teda mali naraziť pri USB – A výstupe.

„Maximálna dĺžka USB kábla závisí od verzie USB štandardu, pre ktorú je určený a či ide o aktívny alebo pasívny kábel. Upozorňujeme, že štýl konektora, ako napríklad USB-A alebo USB-C, nemusí nevyhnutne znamenať jeho verziu alebo maximálnu dĺžku. Tu sú maximálne dĺžky pasívneho kábla v závislosti od verzie USB, pre ktorú sú navrhnuté“, vysvetľuje portál.

  • USB 1.1: 5 metrov
  • USB 2.0: 5 metrov
  • USB 3.0: 2-3 metre
  • USB 3.1: 3 metre
  • USB 3.2: 3 metre
  • USB 4: 0.8 metra

Treba ale uviesť, že rovnaký problém sa dotýka aj USB – C káblov.

  • USB 2.0: máju do 4 metrov
  • USB 3.0  / USB 3.1 Gen 1: majú do 2 metrov
  • USB 3.1 Gen 2: majú do 1 metra

Len pre porovnanie, kábel typu USB 2 (typu C) má maximálnu prenosovú rýchlosť 480 Mbps, zatiaľ čo USB 3.1 Gen až 10 Gbps. Rozdiely sú teda podstatné. Rovnako to platí aj pre rýchlosti nabíjania, ktoré jednotlivé káble zvládnu.

Prečo môžeme naraziť na štandardizovanú dĺžku?

Ako ste si mohli všimnúť, čím novšia technológia a rýchlejší prísľub prenosu, tým kratšie by káble mali byť. Dlhší kábel totiž môže spôsobovať, že signály, ktoré ním prechádzajú, budú slabšie. Z tohto dôvodu môžeme pri dlhšom kábli registrovať straty dát, pomalší prenos dát a dokonca aj pomalšie nabíjanie. Keď si teda vyberáte nový kábel, tak by ste mali zvažovať aj jeho dĺžku. Dlhší USB kábel totiž môže byť pre nás pohodlnejší, no v konečnom dôsledku nám neprinesie požadovaný komfort. Okrem iného by sme mali myslieť aj na hrúbku kábla, ktorý by nemal byť príliš tenký.

usb type c_uvodny_obrazok
Zdroj: YT

Keď si pri kúpe nového USB káblu zvolíte známeho výrobcu, tak by ste takmer isto mali siahnuť po správnom kábli, ktorý by nemal spôsobovať problémy. Viacerí výrobcovia menej známych značiek však dokážu lákať na rýchlejšie nabíjanie pri dlhšom kábli, pričom používatelia ich volia práve pre vlastný komfort. Po kúpe takéhoto kábla nakoniec ale môžete byť z jeho fungovania sklamaní.

Kupujete k svojmu smartfónu kvalitnejšie príslušenstvo? Alebo vám na jeho kvalite až tak nezáleží a risknete to aj s menej známym príslušenstvom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close