Misia Mars InSight zaznamenala zvláštnu žiaru na nočnej oblohe planéty

Taktiež sa podarilo odhaliť seizmické aktivity hlboko pod povrchom Marsu

Mars
Zdroj: NASA

Mars je domovom zlovestne vyzerajúcich priesvitných tornád, zvláštnej žiary na nočnej oblohe a vnútorných otrasov, ktoré prezrádzajú geologickú aktivitu v útrobách planéty.  Ide o najnovšie objavy pristávacieho modulu americkej vesmírnej agentúry NASA v rámci misie InSight.

„Po prvýkrát sme potvrdili, že Mars je seizmicky aktívnou planétou,“ vyjadril sa Bruce Banerdt, hlavný vyšetrovateľ misie InSight.

Odhalenie záchvevov na Marse, známych tiež ako „Marsotrasenia“ je hlavnou náplňou misie InSight. Pristávací modul túto úlohu splnil, zaznamenal totiž 174 rozličných seizmických aktivít po dobu 235 marťanských dní. Väčšina týchto otrasov produkovala vysoké frekvencie, ktoré boli podobné plytkým otrasom pôdy, počas misií Apollo na Mesiaci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci je hlavnou náplňou misie zistiť, čo sa deje hlboko v útrobách Marsu, misia InSight zaznamenala hneď niekoľko objavov ohľadom povrchu a atmosféry, vrátane zvláštnej žiary na nočnej oblohe. Vedci pod vedením Dona Banfielda opisujú žiaru ako jemné nočné osvetlenie. Efekt je tvorený fotochemickými reakciami v atmosfére a už v minulosti bol predvídaný, hoci nikdy nie pozorovaný.

„Našťastie sa na pristávacom moduly nachádza výborná kamera s nočným videním, takže sa nám podarilo tento fenomén zachytiť,“ vyjadril sa Don Banfield.

Aby odstránili z meraní všetok šum v pozadí, ako napríklad vetry a atmosférické zmeny, je pristávací modul vybavený veľmi citlivými meteorologickými senzormi, ktoré vylúčia všetky otrasy, ktoré sa nespájajú s otrasmi v pôde. Takáto úroveň meteorologickej presnosti odhalila niekoľko zaujímavých faktov ohľadom povrchu a aj atmosféry. Všimli si, že seizmická aktivita sa zhodovala so zmenami vo veternosti  spojenými so zmenou v ročných obdobiach.

Tím vedcov sa teší na dokončenie prvého marťanského roka s pristávacím modulom a pri troche šťastia budú v misii pokračovať do neurčita. Čím viac času strávi pristávací modul na povrchu, tým viac otázok ohľadom červenej planéty bude schopný zodpovedať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre