Mimoriadne obšírna štúdia klasifikuje každý minerál na Zemi: Pomôže nám pochopiť život nielen tu, ale aj za hranicami planéty

Vedci z inštitútu Carnegie vydali štúdiu, ktorá vznikala 15 rokov. Tá ponúka novú klasifikáciu minerálov.

Nová štúdia klasifikovala každý minerál, existujúci na Zemi
Zdroj: Unsplash (Bas van den Eijkhof), PNGwing. Úprava: Vosveteit.sk

Z vedeckého inštitútu Carnegie vyšla nedávno štúdia, na ktorej výskumníci pracovali 15 rokov, informuje portál Eurekalert. V rámci tohto obsiahleho výskumu vedci charakterizujú vznik a diverzitu každého známeho minerálu na Zemi.

Z tohto hľadiska ide o výnimočnú prácu, ktorá má implikácie nielen pre výskum života na Zemi, ale aj pre hľadanie života mimo planéty alebo predpovedanie toho, ako sa budú organizmy ďalej vyvíjať. Dvojica výskumníkov, Robert Hazen a Shaunna Morrison objavili nový spôsob, ako k sebe priradiť príbuzné druhy minerálov a ako oddeliť nové druhy, všetko na základe toho, ako vznikli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia zároveň zavádza nový pojem „minerálne druhy“ a podľa autorov existuje viac ako 10.5-tisíc týchto druhov. To je o približne 75% viac než 6-tisíc minerálov uznaných Medzinárodnou mineralogickou asociáciou. Táto asociácia rozpoznávala minerály na základe ich kryštalickej štruktúry a chemického zloženia.

Hazen vysvetľuje, že viac ako 80% minerálov na Zemi vzniklo kvôli vode. To vysvetľuje, prečo planéty ako Merkúr alebo Mars, majú oveľa menej druhov minerálov než naša planéta. Zároveň dodáva, že tretina zo všetkých minerálov by nedokázala vzniknúť, ak by na Zemi neexistoval život.

Zároveň sa ukázalo, že príroda vytvorila 40% pozemských minerálov viac ako jedným spôsobom. Pod tým sa rozumejú abiotické procesy, ale aj pomoc živých organizmov – buniek. V niekoľkých prípadoch príroda vytvorila rovnakú kryštalickú štruktúru a chemickú kompozíciu viac ako 15 odlišnými spôsobmi. Vzniknúť mohli rôznou kombináciou fyzikálnych, chemických, alebo biologických procesov – od úderu blesku až po pomalé zmeny spôsobené interakciou vody a hornín, či pôsobením vysokého tlaku.

Čo sa týka všetkých minerálov, ktoré existujú na Zemi, podľa štúdie všetky vznikli buď jedným alebo viacerými z 57 odlišných spôsobov. Hlavným cieľom štúdie bolo pochopenie vývoja minerálov naprieč históriou planéty a vytvorenie nového klasifikačného systému, ktorý by odzrkadľoval stále sa vyvíjajúcu planétu.

Minerály a život

Podľa autorov štúdie predstavuje vznik oceánov výrazný míľnik pri tvorbe nových minerálov. Ako vo svojej práci uvádzajú, viac ako 3.5-tisíc minerálov vzniklo počas prvých 250-miliónov rokov Zeme. Zároveň tvrdia, že ich teória podporuje myšlienku, že život na Zemi vznikol mimoriadne rýchlo spolu s pestrou škálou rôznych minerálov.

Zároveň sa však pozerajú aj za hranicu našej planéty. Systém, ktorý vytvorili, umožňuje vedcom lepšie pochopiť evolúciu minerálov na planétach podobných Zemi. Ak sa na Marse nachádza ešte voda a hydrologický cyklus, na základe tejto štúdie by mohli vedci predpovedať, aké minerály môžu na planéte vzniknúť.

Nie je to však len o prítomnosti vody. Ak je kozmické teleso vysušené, vedci môžu presne popísať aké procesy na ňom neprebiehajú a zároveň môžu povedať aj to či má planéta odlišné procesy, ktoré na Zemi neexistujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre