Milgramov experiment ukazuje, až kam sme schopní zájsť pod vedením autority. Výsledok odhaľuje temnú stránku ľudí!

Urobili by ste niečo, čo je proti vášmu presvedčeniu len preto, lebo vám to prikázala autorita?

Milgramov experiment sa považuje za jeden z najznepokojivejších experimentov v histórii
Zdroj: Wikimedia

História je plná rôznych experimentov, no niektoré z nich sú naozaj znepokojujúce. Príkladom je takzvaný Milgramov experiment, tiež známy aj ako štúdia podriadenia sa autorite.

Po prvýkrát tento experiment opísal Stanley Milgram, ktorý sa pokúsil nájsť odpoveď na zaujímavú otázku: Mohol byť Adolf Eichmann – jeden z hlavných organizátorov holokaustu a jeho podriadení len vykonávateľmi rozkazov? Možno ich všetkých nazývať spolupáchateľmi? Zaujímavá a možno aj sčasti podstatná otázka však za sebou ukrývala experiment, ktorý dodnes šokuje nielen vedeckú komunitu, ale aj verejnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podstata experimentu bola jednoduchá. V miestnosti sa nachádzalo 40 mužov, ktorým výskumníci povedali, že na druhej strane sa nachádza muž, ktorý bude odpovedať na ich otázky. Vedúci experimentu dobrovoľníkom vysvetľovali, že skúmajú účinok trestu na schopnosť učiť sa. Dobrovoľníkom dali papieriky s dvojicami slov, ktoré mali prečítať a muž na druhej strane má následne povedať správnu odpoveď. Za každú nesprávnu odpoveď dostane elektrický šok, ktorý sa bude zosilňovať s každou pribúdajúcou nesprávnou odpoveďou.

Muž na druhej strane bariéry, ktorý bol označený ako žiak, si mohol pri jednej zo slovných dvojíc, ktoré čítal dobrovoľník – učiteľ, jednu zo štyroch správnych odpovedí. Ako už bolo spomenuté, za každú nesprávnu odpoveď dostával žiak elektrický šok. Žiak ešte pred začatím experimentu spomenul, že má choré srdce.

Trik sa ukrýval v tom, že v skutočnosti nikto žiaden šok nedostával. Išlo o herca, ktorý simuloval bolesť z elektrického šoku a keď už dostával silné šoky, začal búchať o stenu, sťažovať sa na chorobu a následne zahral bezvedomie.

Kam dokážu ľudia zájsť?

Cieľom bolo zistiť, do akej miery je človek ochotný zájsť, ak mu autorita povie, že má ďalej pokračovať. Elektrošoky začínali na 45 voltoch a s nesprávnou odpoveďou silneli o 15 voltov. Mnoho dobrovoľníkov sa zastavilo na 135 voltoch a pýtali sa na účel výskumu. Niektorých bolo treba uistiť, že nebudú braní na zodpovednosť a iní sa po prvom výkriku začali smiať.

Ak chcel počas experimentu dobrovoľník prácu ukončiť, vedúci výskumu ho začali povzbudzovať v nasledujúco poradí:

  • Prosím vás, pokračujte.
  • Experiment vyžaduje, aby ste pokračovali, prosím vytrvajte.
  • Je nevyhnutné, aby ste pokračovali.
  • Nemáte na výber, musíte pokračovať.

Ak dobrovoľník žiadal koniec aj po týchto vetách, experiment sa zastavil. Inak sa skončil až po tom, ako žiak dostal 450-voltový šok trikrát po sebe.

Pred experimentom sa Milgram radil so svojimi kolegami o výsledkoch testov. Tí verili, že len zopár sadistov dokáže udrieť maximálnym napätím.

Nakoniec 27 zo 40 dobrovoľníkov vykonalo posledný 450-voltový šok, hoci s dosť nepríjemnými pocitmi. Každý zastal v nejakom bode a začal o experimente pochybovať. Niektorí chceli dokonca vrátiť šek, ktorým im zaplatili Nikto však neodmietol dať šok pred 300-voltovou úrovňou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre