Temná stránka Pavlovho experimentu: Málokto vie, čo tento experiment obnášal

Pavlovov experiment a teória podmieneného reflexu sa na školách vyučuje aj dnes, no málokto vie, čo sa za tým ukrývalo.

Temná stránka pavlovovho experimentu.
Zdroj: Wikimedia, Rklawton (CC BY-SA 3.0) Úprava: Vovsvetit.sk

Ivan Petrovič Pavlov bol ruský lekár a fyziológ, ktorý sa venoval štúdiu behavioralizmu. Medzi jeho najslávnejšie experimenty patrí „Pavlovov pes“, počas tohto experimentu podával psovi jedlo vždy, keď zazvonil na zvonček. Postupom času naučil psa slintať len zazvonením zvončeka.

Na prvý pohľad ide o nevinný experiment, no aj ten má svoju temnú stránku, o ktorej sa na hodinách psychológie nehovorí, informuje portál IFL Science. Meranie produkcie slín totiž prebiehalo oveľa invazívnejšie, než by ste predpokladali. Pavlova spočiatku zaujímalo to, ako jedenie ovplyvňuje činnosť pankreasu, žalúdka a slín. Laboratórnym psom vyberal pažerák a vytváral diery v ich krku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa pes začal kŕmiť, jedlo mu cez dieru vypadávalo, tým pádom sa nedostalo do žalúdka. V tráviacom trakte vytvoril ešte niekoľko dier a umiestnil do nich trubice, ktoré mu umožnili zbierať vylúčené šťavy a iné látky. Žalúdočnú šťavu následne predával v Rusku, Francúzsku a Nemecku ako liek na trávenie.

Tam sa však hrôza nekončí. Pavlov mal svoju „továreň na žalúdočné šťavy“. Tú predstavovalo päť väčších psov, pripútaných na priečny nosník. Tieto zvieratá mali otvory pozdĺž tráviaceho traktu, z ktorých vychádzali trubice. Vedec pomocou nich zbieral žalúdočné šťavy. Psy mali pred sebou misku z jedlom, z ktorej síce mohli jesť, no potrava sa do žalúdka nedostala. Vypadla totiž otvorom v krku na tanier.

Podmienený reflex

Podľa publikovaných zdrojov sa psom experimenty páčili. Tieto zdroje uvádzajú, že psy nadšene vyskočili k svojim miestam, aby mohli niekoľko hodín jesť. Potrava sa nedostala tam kde mala, no aby udržiavali zdravie zvierat, vedci časť jedla uložili priamo do žalúdka zvieraťa.

Počas týchto drastických experimentov si Pavlov všimol správanie, ktoré sa neskôr stalo základom pre ďalší experiment. Pozoroval, že psy začali slintať vždy, keď videli asistenta v bielom plášti, ako im nesie jedlo. Neskôr začali slintať len pri pohľade na biely plášť, či už asistent jedlo niesol alebo nie.

Pavlov chcel zistiť, či dokáže určitý stimul spojiť s jedlom. Nepoužil zvonček, ako sa hovorí v učebniciach, no namiesto toho spustil metronóm vždy, keď dával psom nažrať. Psy si postupom času začali spájať zvuk metronómu s potravou, preto začali viac slintať. Pavlov tento jav pomenoval podmienený reflex.

Tento experiment výrazne ovplyvnil odbory psychológie a behavioralizmu. Dnes sa o Pavlovovom psovi učí aj na školách, no nie je vôbec prekvapením, že učitelia zvolili o trošku menej drastický príbeh, na ktorom by mohli pavlovovu teóriu vysvetľovať. Hoci Pavlov objavil podmienený reflex, neskôr kritizoval behavioralistov, ktorí sa pokúšali podľa neho vysvetliť všetky ostatné psychické procesy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre