Temnú dobu americkej histórie odštartovala jedna žena: Kto stál za honom na čarodejnice zo Salemu?

Masovú hystériu v mestečku Salem poháňala úprimná viera v čarodejníctvo, ale pravdepodobne aj ďalšie faktory.

kto môže za hon na čarodejnice zo Salemu?
Zdroj: WIkimedia

Viera v čarodejníctvo nebola v 17. storočí nič neobvyklé. Rapídnym tempom sa rozširovala nielen v Európe, ale aj v Amerike a práve táto viera viedla k odsúdeniu takzvaných salemských čarodejníc.

Salem bolo malé mestečko v americkom štáte Massachusetts, a práve v ňom sa odohrala jedna z najtemnejších častí histórie tohto štátu. Prípad čarodejníctva má svoje počiatky v roku 1692, kedy skupina mladých dievčat dostávala zvláštne záchvaty po rozhovore so západoindickou otrokyňou. Tú sa podarilo v novom výskume identifikovať, informuje portál Heritage daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Meno otrokyne bolo Tituba a v tej dobe ju vlastnil otrokár Samuel Parris, ktorý ju „zdedil“ po smrti svojho otca. Odkiaľ Tituba prišla nie je známe, no častokrát sa jej nesprávne prideľuje africký pôvod. Predpokladá sa, že patrila do venezuelského kmeňa Arwak a do otroctva ju predali na ostrove Barbados.

Na cukrovej plantáži sa pomáhala starať o deti rodiny Parrisovcov a podľa všetkého sa Tituba zblížila s prostrednou dcérou Bety a jej sesternicou Abigail. Rozprávala im rôzne príbehy z čias, keď sa nachádzala na Barbadose, ako aj príbehy o voodoo. V tom čase sa dievčatá na krátku dobu vytrácali a pravdepodobne praktikovali neškodné rituály, aby mohli vidieť do budúcnosti.

Samuel Parris si zároveň začal všímať zvláštne správanie dievčat a tvrdil, že obe mávajú záchvaty alebo uhryznutia od neznámych síl, ktoré nemožno vidieť. Tamojší lekár nedokázal nájsť liek na záchvaty a preto navrhol, že za správaním dievčat sa mohol ukrývať samotný diabol. Dievčatá aj napriek blízkemu vzťahu obvinili Titubu z toho, že im tieto stavy privodila. Tituba spočiatku odmietala obvinenia, no neskôr sa priznala a vo väzení spolu s ňou skončili aj dve ďalšie ženy.

Masová hystéria

Tam sa však príbeh nekončí. Tituba obvinila z čarodejníctva aj ďalších ľudí, dokopy ich bolo až dvesto, pričom 19 z nich prišli o život či už popravou alebo umreli vo väzení. Existuje veľká pravdepodobnosť, že priznanie Tituby bolo vynútené vyšetrovateľmi. Počas výpovede tvrdila, že jej diabol prikázal zakliať mladé dievčatá mesta Salem a ponúkla aj kvetnatý opis spomínaného diabla. Ten sa však menil pri každej ďalšej výpovedi. Tituba prežila svoju popravu, nejaký čas skončila vo väzení a neskôr zmizla z histórie.

Predpokladá sa, že súd salemských čarodejníc bol akýmsi bojom o moc. Mnoho žalobcov zastávalo tradičný spôsob života spojený s pôdou a cirkvou. Viacero obvinených žien naopak patrilo k rozvíjajúcej sa vrstve drobných obchodníkov a remeselníkov. Historici sa však zhodujú na tom, že v roku 1692 skutočne mesto Salem zachvátila masová hystéria. Tú poháňala úprimná viera v čarodejníctvo. Situácii však nepomohol ani fakt, že súdy prijali ako dôkaz aj sny, ktoré sa v žiadnom prípade nedali nijak overiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre