SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Dokáže smartfón rozpoznať blížiace sa riziko vašej smrti? Výsledok najnovšej štúdie vás prekvapí!

Náš smartfón by mal byť schopný na základe chôdze zistiť, že sa blíži náš koniec. Pozrite sa na výsledky poslednej štúdie z Británie.

Technológie sú všade okolo nás a každý jeden človek vlastní aspoň jeden druh elektroniky, ktorý môžeme zaradiť medzi modernejšie. Bez smartfónu sa dnes obíde naozaj len málokto a taktiež ho nosíme so sebou úplne všade. Či len prechádzame medzi miestnosťami svojho bytu alebo sa presúvame do práce a na nákup, nejdeme od neho ani na niekoľko krokov. A práve z tohto dôvodu sa rozhodli vedci pod vedením Brucea Schatza z University of Illinois Urbana-Champaign vykonať výskum, ktorý mal dokázať či naše mobily dokážu predikovať blížiacu sa smrť. Výsledok bol viac než prekvapivý, upozorňuje nás portál newscientist.com. Ak teda nosíte svoj smartfón všade so sebou aj vy, mali by ste teraz spozornieť.

Pôvodne sa výskumy vykonávali s nositeľnou elektronikou

Zariadenia ako inteligentné hodinky či náramky nám bežne merajú funkcie ako tep, kroky či dokonca kvalitu dýchania alebo saturácia kyslíku v krvi. Takéto zariadenia nám bezpochyby dokážu odhaliť zdravotné komplikácie alebo nás na ne minimálne pripraviť. Napriek tomu však mnohí ľudia nevyužívajú potenciál týchto technológií. A ak už si aj inteligentné hodinky poriadia, nevedia efektívne využiť všetky funkcie. Avšak práve senzory v týchto zariadeniach dokážu odhaliť zdravotné problémy, ktoré by neskôr dokázali zapríčiniť aj smrť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
upozornenie smartfon pozor
Zdroj: unsplash.com (Jamie Street), Vosveteit.sk (úprava)

Keďže nositeľná elektronika stále nie je vrcholom rebríčka populárnej elektroniky, vedci sa rozhodli vyskúšať podobný experiment. V tomto prípade je však v hlavnej úlohe náš smartfón so svojimi senzormi. Cieľom výskumu tak bolo zistiť či aj náš smartfón dokáže odhaliť zdravotné komplikácie a blížiacu sa smrť. Samozrejme že v takomto prípade nedokáže zariadenie merať napríklad kvalitu dýchania. Namiesto toho sa však využívajú úplne iné dáta.

Náš smartfón dokáže odhaliť blížiacu sa smrť

Výskum sa vykonával na vzorke 100 655 účastníkov zo Spojeného Kráľovstva. Údaje o ich zdravotnom stave sa zbierali počas pätnástich rokov, pričom šlo o ľudí v strednom veku a seniorov. Počas tejto štúdie účastníci nosili aj senzory pohybu na svojom zápästí počas jedného týždňa. Okolo 2 percent účastníkov do piatich rokov však zomrelo. Výskumníci tak skúmali údaje o pohybových senzoroch a smrti na približne jednej desatine účastníkov, vzhľadom k čomu sa im podarilo vyvinúť algoritmus. Ten dokáže odhaliť riziko úmrtnosti v období piatich rokov, pričom mu stačí sledovať len 6 minút našej chôdze.

Smartfon pozor
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns), Vosveteit.sk (úprava)

Pre niektoré ochorenia ako napríklad ochorenie srdca či pľúc je veľmi špecifický druh chôdze (jej zrýchlenie či spomalenie), ktorého príčinou je nedostatok dychu. Tento algoritmus, pre ktorý by sme mohli využiť aj náš smartfón, tak môže odhadnúť obdobie, počas ktorého by sme mohli zomrieť. Sledoval by teda našu chôdzu, ktorá dokáže byť pre určité ochorenia a jej štádiá špecifickou.

Viete si predstaviť, že by váš smartfón odhadol vašu smrť? A chceli by ste to takto vedieť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close