SpravodajstvoWindows

Microsoft o pár dní ukončí predaj najpopulárnejšej verzie Windowsu. Asi ju máte v PC aj vy. Čo to znamená?

Windows 10 je v súčasnosti najrozšírenejším OS od Microsoftu, no čoskoro sa začne vytrácať z pultov predajní. Spoločnosť ukončuje jeho oficiálny predaj.

Máme zlé správy pre všetkých ľudí, ktorí si plánovali postaviť počítač s operačným systémom Windows 10. Dôvodom je, Microsoft prostredníctvom svojej stránky oficiálne oznámil, že už čoskoro končí s jeho predajom. Na tému upozornil web pcworld.com

Kedy sa licencie na Windows 10 prestanú predávať?

Ako sme sa mohli dočítať už vyššie tak podľa oficiálnych oznamov na stránkach Windows 10 Home, Pro a Workstation rozhodli ukončiť predaj licencií k 31. januára 2023. Operačný systém Windows 10 je momentálne podľa štatistík najrozšírenejším operačným systémom od spoločnosti Microsoft. Používa ho niečo cez 67% používateľov všetkých verzií operačných systémov Windows.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft bude stále podporovať Windows 10, no…

Nie je všetkému ale koniec. Microsoft sa oficiálne vyjadril, že Windows 10 bude softvérovo ešte podporovať približne 2,5 roka. No oficiálne ukončenie predaja Windowsu 10 znamená, že licencie sa koncom januára začnú postupne vytrácať z trhu. Záujemcovia si ho budú môcť ale aj napriek tomu aj naďalej zakúpiť prostredníctvom obchodov tretích strán, ktoré sa nimi predzásobili.

„31. január 2023 bude posledný deň, kedy bude táto verzia Windows 10 ponúkaná na predaj. Windows 10 bude stále podporovaný s bezpečnostnými aktualizáciami, ktoré pomáhajú chrániť váš počítač pred vírusmi, špionážnym softvérom a iným škodlivým softvérom až do 14. októbra 2025,“ hovorí stránka produktu Windows 10 Home spoločnosti Microsoft. Stránka produktu Windows 10 Pro hovorí to isté.

Windows 10 ukoncenie oficialneho predaja
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Čo bude ďalej?

Skončenie predaja licencií na Windows 10 znamená, že Microsoft začína v plnej miere tlačiť na to, aby sme prešli na novšiu verziu OS, Windows 11. No nie je to prekvapením vzhľadom na to, že Microsoft v minulosti niekoľkokrát deklaroval, že ho bude oficiálne podporovať len do roku 2025. Zároveň ale treba podotknúť, že ak stále máte záujem o Windows 10, tak tento systém bude ešte nejaký ten piatok dostupný prostredníctvom predajcov tretích strán.

Pár faktov o operačnom systéme Windows 10

Na záver nášho článku sme si pre vás pripravili pár zaujímavých faktov o operačnom systéme Windows 10

  • Windows 10 bol prvýkrát uvedený na trh 29. júla 2015.
  • Windows 10 bol navrhnutý tak, aby bol kompatibilný s hardvérom a softvérom, ktorý bol už k dispozícii pre Windows 8.
  • Windows 10 bol prvým operačným systémom s automatickými aktualizáciami pre všetkých používateľov.
  • Windows 10 bol prvýkrát k dispozícii pre zákazníkov prostredníctvom programu „Windows Insider“ skôr ako bol oficiálne uvedený na trh.
  • Windows 10 bol prvýkrát k dispozícii zadarmo pre používateľov legálne aktivovaného Windows 7 a Windows 8.
  • Windows 10 má tri verzie: Windows 10 Home, Windows 10 Pro a Windows 10 Enterprise.
  • Windows 10 bol prvýkrát k dispozícii bol optimalizovaný aj pre tablety a smartfóny.
  • Windows 10  prišiel s hlasovou asistentkou Cortana.
  • Windows 10 bol prvýkrát k dispozícii pre virtuálnu realitu a rozšírenú realitu prostredníctvom platformy Windows Mixed Reality.
  • Windows 10 je podporovaný až do 14. októbra 2025.

Ako hodnotíte Windows 10 vy ? Budete ho používať naďalej alebo plánujete prejsť na Windows 11 ? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close