Používateľská recenzia Microsoft Lumie 950

11.1.2016 som si spravil radosť a objednal si vlajkovú loď Microsoftu, Lumiu 950, cez Orange eshop. Nanešťastie mobil nebol dostupný na sklade a tak trvalo celých 11 dní kým sa mi mobil dostal do rúk.

Microsoft Lumia 950 – Balenie

Balenie je na prvý pocit ťažké ale obal je veľmi pekný a svoje vnútro odhalí po vytiahnutí vnútornej krabice sprava. V obale sa okrem telefónu a brožúrok nachádzala aj nabíjačka s napevno pripojeným káblom, kábel na pripojenie k PC a slúchadlá. Po rozbalení som naň nalepil ochranné sklo značky BlueStar a po vložení nano SIM karty som ho obliekol do Nillkin Super Frosted obalu ku ktorému bola pribalená aj ochranná fólia a handrička. Oba tieto produkty môžem odporúčať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft Lumia 950 – Vzhľad

Lumie 950 a 950XL po svojom odhalení rozvírili vody diskusných fór. Dôvodom bol ich prostý a jednoduchý dizajn bez nápadu a plastová konštrukcia. Tento dojem z telefónu sa vytratí po jeho rozbalení. Telefón sa drží veľmi príjemne, je tenký, pevný, nevŕzga, hliníkový prúžok okolo šošovky fotoaparátu vyzerá úžasne. Telefón vyzerá veľmi decentne. Vďaka zarovnaným hranám ho je možné postaviť vodorovne alebo zvislo, čo prináša výhodu pri fotení časovačom. Azda jedinou chybičkou krásy sú tlačidlá spúšte, hlasitosti a uzamknutia/odomknutia, ktoré sa síce chcú podobať na hliník ale sú z plastu. Svoje pocity z dizajnu a konštrukcie by som vyjadril asi takto, toto je opäť tá stará dobrá Nokia ako ju poznáme, známa svojimi pevnými a dobre vyzerajúcimi telefónmi.

Zapnutie

Po zapnutí som začal sťahovať niekoľko aplikácií z Obchodu a zároveň aktualizoval telefón. Bohužiaľ, tu sa hneď prejavil rozdiel medzi Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile. Kým na 8.1 všetko funguje ako má, 10 sa trápila, odmietala sťahovať aplikácie a aktualizovať tie predinštalované a len veľmi pomaly a neochotne sťahovala aktualizáciu. Výsledkom bola frustrácia a sklamanie. Budúci používatelia sa musia na takúto skúsenosť pripraviť a Microsoft by sa mal vyvarovať takýmto problémom s operačným systémom svojej vlajkovej lode. Ďalšími problémami ktoré pravdepodobne súviseli s aktualizovaním boli zamŕzanie v nastaveniach a jeden samovoľný reštart počas aktualizácie.

Fotoaparát

Ak by som mal vypichnúť niečo, čo je na tomto telefóne výnimočné a doslova jedinečné, je to fotoaparát v kombinácii s perfektnou vstavanou aplikáciou, manuálnou spúšťou, trojitým bleskom a kvalitným zvukom a obrazom pri nahrávaní videa. Fotoaparát má množstvo zaujímavých funkcií ktoré som ešte ani nemal čas preskúmať a podľa mňa je to momentálne úplný vrchol medzi smartfónmi a to aj napriek tomu že mnohé weby favorizujú LG V10, Samsung Galaxy Note 5 či Lumiu 1020.

Windows Hello

Ak existujú 2 funkcie ktoré som pred kúpou tejto Lumie podceňoval, sú to určite Windows Hello a Continuum. Kým tú druhú bohužiaľ vyskúšať neviem, pri tej prvej som sa presvedčil ako veľmi som sa mýlil keď som si myslel že to bude len zbytočnosť ktorú nikdy nevyužijem. Hello funguje veľmi svižne, rýchlo a jednoducho. Oči treba mať približne 17 – 40 centimetrov od telefónu. Odomykanie je takto rýchlejšie a pohodlnejšie. Za túto funkciu dávam Microsoftu veľké +. Ako to funguje v praxi si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke, kde som telefón testoval v rôznych situáciách a pri rôznej vzdialenosti od tváre.

Vzdialenosť (cm) a podmienky 15 20 25 30
Svetlo Nie Áno Áno Áno
Tma Nie Áno Áno Áno
Okuliare Nie Áno Áno Áno
3D okuliare Nie Áno Áno Nie
Pri pozeraní mimo senzor Nie Áno Áno Áno
Obrátený telefón Nie Nie Nie Nie
Čiapka + šál cez tvár Nie Áno Áno Áno
Žmúrenie Nie Nie Nie Nie

Microsoft Lumia 950 – Aktualizácia 23.01.2015

Zdá sa že po jednom dni sa Windows Hello rozhodlo prestať pracovať, čo je škoda. Keďže ide stále o BETU, som ochotný to Microsoftu odpustiť aj keď nerozumiem aký tam je problém. Po reštarte všetko opäť fungovalo.

Nabíjanie

Ďalší z dôvodov prečo si myslím že 950ka patrí medzi najlepšie smartfóny na trhu. Rýchla nabíjačka, 3000 mAh batéria a časom snáď aj odladený systém z tohto smartfónu robia adepta na víťaza v kategórii výdrž. To ale nie je všetko. Pre mňa najväčším prekvapením je dokonalosť USB C. Nie len že sa už nemusím starať či je koncovka v správnej polohe, ona je ešte aj pokrytá plastom tak, že pri nevydarenom pokuse o vsunutie do telefónu nepoškriabete plast v okolí konektoru. Spolu s Windows Hello ďalšia drobnosť ktorá poteší.

Microsoft Lumia 950 – Displej

Myslím že k displeju toho veľa povedať nemusím. Fakty hovoria sami za seba. 5.2“, 2K rozlíšenie, 548ppi, ClearBlack AMOLED, podpora obrazovky s prehľadom (Glance screen) robia z tohto displeja vyrovnaného konkurenta Samsungu Galaxy S6 a ďalším. Azda jedinými nedostatkami ktoré po prechode z Lumie 925 pociťujem sú absencia možnosti ovládať displej rukavicami a absencia odomknutia dvojitým poklepaním.

Zvuk

Nie som žiadny odborník na zvuk, keďže Lumia má iba jeden reproduktor umiestnený vedľa hlavného fotoaparátu, predpokladám, že svojím výkonom veľmi neoslní. Reproduktor hrá nahlas a celkom dobre takže mne, ako fanúšikovu slúchadiel to bohato stačí. Spomínané slúchadlá značky Microsoft, ktoré boli pribalené, nie sú zlé, zaujímavé je ale to že ak sú zapojené do telefón a zároveň sa telefón nabíja, slúchadlá vydávajú zvuk podobný brneniu. Iné typy slúchadiel tento problém nemajú.

Microsoft Lumia 950 – Operačný systém

Ako som už písal vyššie v sekcii „Zapnutie“, W10M má svoje muchy. Na druhej strane však musím uznať že univerzálne aplikácie, Continuum, Windows Hello, vylepšené vstavané aplikácie, vylepšené notifikácie, klávesnica a menu nastavení vyrovnávajú jeho nedostatky a tak môžem skonštatovať že som viac menej spokojný s týmto operačným systém. Kým 8.1 súperila v kategórii svižnosť s iOS, čo sa týka funkcií a vymožeností ďaleko zaostávala nie len za iOS ale aj za Androidom. W10M sa síce funkciami a vymoženosťami viac podobá Androidu a iOS, svižnosťou sa radí niekde do stredu.

Aplikácie a hry

Tento odsek by som rád venoval pre mnohých najpálčivejšiemu problému s Windowsom v telefónoch a to množstvu a hlavne kvalite aplikácií a hier. Treba uznať že ani v jednom z týchto parametrov Windows 10 Mobile a ani Windows Phone 8.1 neoslňujú, na druhej strane mnoho informácií ktoré medzi ľuďmi kolujú sú proste mylné. V prvom rade, váš Google mail aj kalendár budú na Lumii fungovať. Existujú aj aplikácie pre YouTube, dokonca lepšie ako YouTube pre Android, z mnohých by som odporúčal TubeCast, Metrotube alebo mytube. Sú tu aj aplikácie pre Instagram, perfektný 6tag alebo hrozná oficiálna aplikácia, stále vo verzii BETA. Facebook konečne dostal aktualizáciu a priblížil sa funkčnosťou tomu na Androide alebo iOS, Messenger ale ďaleko zaostáva. Nechýba Whatsapp, Viber, Telegram ktorý čoskoro dostane veľkú aktualizáciu, Netflix, Deezer, Spotify, HERE Maps, HERE Drive+, HERE Transit, ČSFD, WMM Cestovné poriadky, Zelená vlna, Opera, Maxthon… Asi jedinými nedostatkami sú absencia SnapChatu, niektorých lokálnych aplikácií a oficiálnych Google aplikácií. Zo slovenských tu nájdeme aplikáciu takmer každej banky, ďalej napr. Scandeal, Orange a aplikácie od rôznych slovenských vývojárov. Zdá sa mi, že Microsoft konečne urobil poriadok v Obchode.

Aplikácie ktoré som dodatočne nainštaloval: 6tag, Baconit, Club Cards, Colorful Weather, ČSFD, Deezer, Dinamic Wallpaper, Fantasia Painter, Figure, Fitbit, Foxit MobilePDF, Hyperlapse Mobile, Kicknotes, Lumia Cinemagraph, Messenger, myTube!, Netflix, Newsflow, Office Lens, Scandeal, SofaScore, Translator, Twitter, VÚB Mobile Banking, WhatsApp, WMM Cestovné poriadky, Zelená vlna, Zoznam odkazov.

Hry ktoré som dodatočne nainštaloval: Age or Empires: Castle Siege, Asphalt 8: Airborne, Candy Crush Jelly Saga, Cosmo Run, Jumpy Deer

Microsoft Lumia 950 – Zhrnutie a hodnotenie

Ak by som to teda mal zhrnúť, súhlasím s tým čo bolo povedané už mnohokrát, Lumia 950 má perfektný hardvér a softvér s veľkým potenciálom ktorý sa Microsoftu ale ešte nepodaril naplniť. A to hlavne pre rôzne drobné nedostatky ktorými W10M trpí. Napriek tomu však ide o úžasný smartfón ktorý môžem vrelo odporučiť.

Microsoft Lumia 950 výhody:

Windows Hello, baterka, nabíjanie, fotoaparát, displej, konštrukcia, systém

Microsoft Lumia 950 nevýhody:

prvotný zážitok pri aktualizovaní, Obchod má ešte plno nedostatkov

Po aktualizácii

Po spomínanej aktualizácii na verziu .29 sa takmer všetky problémy vyriešili a telefón sa takmer ani raz nereštartoval, nezasekol alebo spomalil až na dva prípady, pri prvotnom spustení hry King of Thieves a pri skrolovaní v Obchode. Príjemným prekvapením je to že telefón sa prehrieva takmer minimálne, iba pri náročných hrách alebo sťahovaní veľkej aktualizácie a aj keď sa prehrieva, konštrukcia teplo pekne rozloží a odvádza preč.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre