Meteorit, ktorý majú vedci na stole takmer 70 rokov odhaľuje ďalšie tajomstvá
Meteorit, ktorý bol objavený ešte v roku 1951 odhalil vedcom ďalšie zo svojich tajomstiev. V jeho nútri našli úlomok nového minerálu.
Pri jednom malom austrálskom meste Wedderburn našli ešte v roku 1951 skalu, ktorá sa nepodobala na nič, čo vtedajší ľudia poznali. Jednalo sa o 200-gramový úlomok meteoritu, ktorý spadol z oblohy a našli ho ležať pri ceste. Celé desaťročia pracovali vedci na odhalení jeho tajomstiev a nedávno sa im podarilo rozlúsknuť ďalšie.
V meteorite sa totižto nachádzal úlomok minerálu, ktorý nebol doteraz nájdený nikde v prírode. Nazvali ho Edscottit a jedná sa o vzácnu zlúčeninu železa a uhlíka. Od nálezu meteoritu a potvrdenie jeho vesmírneho pôvodu bola červeno-čierna skala skúmaná niekoľkými vedeckými tímami. Z pôvodnej vzorky ostala nedotknutá približne jedna tretina. Zvyšok si zobrali vedci na výskum.
“Scientists have discovered a new mineral, one never before seen in nature, lodged inside a meteorite found near Wedderburn in central Victoria.
Edscottite! https://t.co/j8tt9xqRDn
— Belinda Barnet (@manjusrii) August 31, 2019
V meteorite našli taktiež stopy zlata, spolu s ďalšími vzácnymi minerálmi. Novo objavenú zlúčeninu pomenovali na počesť meteoritového experta Edwarda Scotta. Hoci tento objav patrí medzi prvé vyskytnutie sa edscottitu vo voľnej prírode, už celé desaťročia poznáme inú, umelo vyrobenú verziu podobného železo-uhlíkového minerálu, ktorá vzniká pri kovaní železa.
Vďaka analýze, ktorú podnikla dvojica Chi Ma a geofyzik Alan Rubin sa môže Edscottit zaradiť do oficiálneho zoznamu minerálov. V laboratóriu bolo objavených 600-tisíc minerálov, avšak len 6-tisíc z nich stvorila samotná príroda.
Neprehliadnite
Predmetom diskusie je taktiež pôvod meteoritu. Planetárny fyzik Geoffrey Bonning tvrdí, že by kúsok vesmírnej skaly mohol pochádzať z jadra starej planéty. Kedysi dávno sa mohla stať obeťou masívnej zrážky, ktorá mohla byť zapríčinená asteroidom, mesiacom, či dokonca inou planétou. Úlomky sa následne rozleteli naprieč vesmírom a jeden z nich si mohol náhodou nájsť cestu ku nám.
Komentáre