Meta môže byť donútená k tomu, aby vypli Facebook a Instagram v Európskej únii, hovorí spoločnosť

Meta naznačuje, že ak nedôjde k zmene legislatívy, tak budú donútení k tomu, aby vypli v Európskej únii Facebook a Instagram.

Facebook Instagram WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Meta len niekoľko dní dozadu ukázala svetu finančné výsledky za uplynulý rok, ktoré nedopadli podľa predstáv investorov a analytikov. Okrem iného, sociálnej sieti po prvýkrát v histórii poklesol i počet denných aktívnych používateľov. V dôsledku toho, hodnota spoločnosti sa zo dňa na deň prepadla o viac ako 20%.

Najnovšie sa Meta dostáva do pozornosti v súvislosti s vyjadreniami, v ktorých naznačuje možný koniec podnikania naprieč Európskou úniou. Dôvodom je nová legislatíva, ktorá núti spoločnosť, aby dáta ktoré zbiera o používateľoch v únii, boli nielen ukladané na území európskej únie, ale i spracovávané. Na tému upozorňuje portál pocketnow.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skončí technologický gigant podnikať v Európe?

Problémom pre spoločnosť je, že na ukladania, ale aj spracovávanie údajov využíva servery naprieč Amerikou a Európou. Ide pritom o infraštruktúru serverov, ktorá je nevyhnutnou, aby bola spoločnosť schopnou riadne cieliť reklamu, hovorí Meta.

V správe Securities and Exchange Commission, ktorú Meta predložila, spoločnosť naznačuje, že ak neuspejú vo vyjednávaní s Európskou úniou, tak budú donútení k tomu, aby vypli Facebook a Instagram pre občanov Európskej únie. Nick Clegg, viceprezident spoločnosti pre globálne záležitosti, tvrdí, že by to poškodilo nielen ich, ale aj mnohé podniky v EÚ, ktoré sa spoliehajú na služby a reklamy, ktoré poskytujú.

„Ak nebude prijatý nový rámec transatlantického prenosu údajov a nebudeme sa môcť naďalej spoliehať na SCC alebo iné alternatívne spôsoby prenosu údajov z Európy do Spojených štátov, pravdepodobne nebudeme môcť ponúkať množstvo našich najvýznamnejších produktov a služieb, vrátane Facebooku a Instagramu v Európe…“ hovorí Clegg, ktorý ďalej dodáva: „Vyzývame regulátorov, aby prijali primeraný a pragmatický prístup s cieľom minimalizovať narušenie mnohých tisícok podnikov, ktoré sa, ako napríklad Facebook, v dobrej viere spoliehali na tieto mechanizmy pri prenose údajov.“

Tvrdenia Clegga sú vo svojej podstate pravdivé pričom mnoho spoločností sa spolieha na prenos dát medzi Európou a USA. Vypnutie Facebooku a Instagramu by mohlo v konečnom dôsledku poškodiť mnohé podniky, ktoré sa spoliehajú na tieto služby.

V každom prípade, bolo by asi naivné myslieť si, že by Meta nenašla spôsob, ako vyriešiť nadchádzajúce problémy v dôsledku čoho by vypla Facebook a Instagram v Európe. Ide predsa o jeden z najväčších trhov na svete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre