Mesiac nie je zo skaly a svieti úplne sám: Internetom sa šíri nová konšpirácia, ktorá získava čoraz viac prívržencov

Internetom sa šíri nová konšpiračná teória, ktorá nejednému zdvihne obočie.

mesiac nie je skala konspiracia_titulka
Zdroj: Peter Dargatz a Robin Higgins z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Konšpiračné teórie sú naozaj fascinujúcou doménou ľudstva. Niekedy vôbec nezáleží na tom, že ich x-krát vyvrátime. Stále sa držia v povedomí ľudí a v určitých prípadoch dokonca naberajú na popularite. Teória plochej zeme, škodlivosť očkovania, Ilumináti, falšovanie pristátia na Mesiaci… to je len niekoľko príkladov, no zdá sa, že sa nám objavila ďalšia.  

Ako informuje portál IFL Science, internetom sa začala šíriť konšpirácia, podľa ktorej nie je Mesiac vôbec zložený zo skaly, no namiesto toho produkuje svoje vlastné svetlo. Táto “teória” sa v poslednej dobe začala šíriť internetom a verí jej napríklad tento užívateľ na platforme X.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V príspevku vysvetľuje, že Mesiac nie je v skutočnosti osvetlený Slnkom a neexistuje, aby to tak bolo. Podľa neho stačí ísť len von a uvidíme to na vlastné oči. Tento používateľ pochádza z južnej Austrálie a bystrým okom spozoroval, že osvetlená časť mieri na juh, kde sa nachádza Antarktída. Ak si všetko pospájate dokopy, malo by vám vyjsť, že Mesiac svieti sám od seba. 

Jeden z ďalších používateľov píše: „Miesiac nie je skala, a má vlastné svetlo. Neverte tým satanistickým klamstvám“, a na dôkaz toho zverejnil snímku nižšie.

“Ľudia by mali viac myslieť,” dodáva “expert” na bývalom Twitteri.  

Táto konšpiračná teória už od základu nedáva zmysel

Čo k tomu dodať? Skúsme to ale zobrať objektívne. Táto konšpiračná teória nemá za sebou veľa dôkazov, ktoré by ju podporovali. Naopak proti nej stoja celé tisícročia pozorovaní a fenoménov. Tieto fenomény možno vysvetliť len tak, že Mesiac obieha okolo Zeme, Zem okolo Slnka a Slnko sa nachádza v centre našej sústavy. Tieto polohy objektov vysvetľujú napríklad jednotlivé fázy Mesiaca. Ak by Mesiac vyžaroval svoje vlastné svetlo, neexistoval by nov, dorastajúci kosák, prvá štvrť, dorastajúci Mesiac a ďalšie. Technicky by vždy mohol existovať iba spln.  

Aby toho nebolo málo, už grécky filozof Anaxagoras napísal, že za svitom Mesiaca v skutočnosti stojí Slnko a následne opísal nielen fázy Mesiaca, ale aj zatmenia.  

Konšpiračná teória sa však nebojí zájsť ešte kus ďalej. Jej podporovatelia sú presvedčení, že Mesiac nie je skala, a že skaly vôbec neodrážajú svetlo, čiže ho nemôže odrážať ani Mesiac. Základné princípy nás učia, že všetky skaly ktoré vidíme, vidíme preto, lebo sa od nich svetlo odrazilo a skončilo v našich očiach.

„Mesiac nevytvára svoje vlastné svetlo – „mesačné svetlo“ je v skutočnosti odrazené slnečné svetlo. V každom okamihu je polovica Mesiaca jasne osvetlená slnkom (toto je denná strana). Druhá polovica je v tme (toto je nočná strana).“, vysvetľuje NASA.

To ako funguje svetlo a ako fungujú skaly si môžete vyskúšať jednoduchým experimentom. Nájdite hocijakú skalu, zoberte si ju do miestnosti bez okien počas noci a vypnite svetlo. Ak skalu neuvidíte, neuvidíte ju preto, lebo v miestnosti nesvieti svetlo, ktoré by sa od skaly odrazilo a dostalo sa do vašich očí.  

Konšpirátori dokážu prísť s naozaj bizarnými teóriami, no príbeh toho, prečo im ľudia veria, je v skutočnosti veľmi zaujímavý. Ak chcete vedieť viac, odporúčame vám tento článok. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre