Veda a výskum

Medzi „plochozemcami“ sa objavuje ďalšia šialená teória: Zem má tvar šišky s veľkou dierou uprostred!

Ide skutočne o bizarnú teóriu. Málokto by povedal, že jej niekto uverí.

Je Zem plochou, alebo má tvar gule? Milióny ľudí verí, že Zem je plochou a to aj napriek tomu, že existujú jasné vedecké fakty, ktoré dokazujú opak. Konšpirační teoretici vo všeobecnosti tvrdia, že ako sa svetlo ohýba, tak „skutočný“ tvar Zeme ľudia na jej povrchu jednoducho nemôžu vidieť. Jedným z ďalších častých tvrdení je i to, že „Ľadová stena“ známa ako Antarktída a Arktída je vlastne veľkou a hlavne dobre stráženou stenou, ktorá bráni tomu, aby sme spadli z okraja Zeme. Často argumentujú aj tým, že fotografie Zeme z vesmíru sú falošné. Niekedy možno počuť i argumenty, že ľudstvo nemá technológie na to, aby sa dostalo do vesmíru.

Hoci ich názory môžu znieť pritiahnuté za vlasy, hnutie v posledných rokoch prilákalo množstvo nasledovníkov. Najnovšie sa medzi „plochozemcami“ objavuje ďalšia šialená teória, na ktorú upozorňuje portál thesun.co.uk.

Ďalšia a ešte viac bláznivá teória: Zem je vlastne veľká šiška

Nová teória o tvare našej planéty hneď na prvý pohľad vyčnieva zo všetkých doterajších teórií. Dôvodom je, že časť plochozmecov si myslí, že Zem má v skutočnosti tvar donutu.

Treba však uviesť, že samotná myšlienka, že Zem má tvar šišky sa neobjavila v týchto dňoch. Vznikla ešte v roku 2008 a išlo skôr o recesiu, ako o serióznu prácu teoretikov. Mnoho ľudí si ju však aj napriek tomu medzičasom osvojilo a to najmä v poslednom období. Vytvorila ju osoba s prezývkou „Dr. Rosenpenis“.

„Svetlo sa ohýba a sleduje zakrivenie torusu (pozn. redakcie: Torus je označenie pre kruhový prstenec), vďaka čomu je otvor ‚neviditeľný‘,“ napísal Dr. Rosenpenis. Ďalej v súvislosti s gravitáciou uviedol: „Gravitácia pôsobí ako v modeli RE a ľudia sú priťahovaní veľkými masami. Predstavte si šišku. Predstavte si džemovú šišku. Gravitácia pôsobí smerom k džemu.“ dodal.

Konšpirační teoretici ďalej vysvetľujú i to, ako dochádza k zakriveniu svetla. Podľa nich sa svetlo odráža niekoľkokrát od atmosféry, rovnako ako to robia aj rádiové vlny, čo spôsobuje efekt v dôsledku ktorého nie sme schopní vidieť skutočný tvar Zeme.

„Rádiové vlny sa odrážajú od atmosféry (preto nepotrebujeme postaviť niekoľko veží na prenos rádiových vĺn na veľmi veľké vzdialenosti). Podobne sa odrážajú aj svetelné vlny. Keď sa pozrieme naprieč, svetlo sa pri svojej ceste zmenšuje a kým sa dostane do atmosféry, zníži sa dostatočne na to, aby sa odrazilo. Svetlo potom zasiahne ďalší kút atmosféry a tak ďalej a tak ďalej, pričom sa zakaždým zakriví. To vytvára dojem, že Zem je plochá (alebo má mierne zakrivenie).“

Zaujímavosťou je aj to, ako „teoretici“ vysvetľujú vznik našej planéty. Podľa teórie tvar Zeme v podobe šišky vznikol v dôsledku ťahania skál, prachu a kúskov vesmírnej hmoty na obežnú dráhu bez centrálneho ohniska, čím sa vytvoril „prstenec“ rotujúci okolo ničoho – diery.

„Šišková teória“ je už na prvý pohľad hlúposť

„Šišková teória“, ak ju tak môžeme nazvať, nabrala neskôr na popularite v roku 2016, keď bolo diskusia znovu objavená prívržencami plochej Zeme a dnes je opäť na pretrase. Aj napriek tomu, že šišková teória sa dá jednoducho vyvrátiť viacerými faktami, tak stále sa k nej hlási viac prívržencov.

Vedci pre portál Vice uviedli niekoľko faktov, prečo je táto teória nezmysel. V prípade, ak by naša planéta mala tvar šišky, tak by východ a západ Slnka, ako ho poznáme nebol možný. Nehovor viac o tom, že ak by ste sa nachádzali na vnútornej strane šišky, tak pri pohľad hore, by ste mali vidieť opäť Zem a nie hviezdy. Zároveň treba spomenúť aj to, že ak by ste sa nachádzali v blízkosti „centrálnej diery“, tak by ste sa stretávali so zmenou ročného obdobia oveľa častejšie, ako je tomu dnes. Nemali by ste však štyri ročné obdobia, ale len dve, kde sa leto láme do zimy a naopak. Tak isto treba spomenúť i to, že vďaka jedinečnému tvaru donutu by sa ročné obdobia v rôznych častiach sveta výrazne líšili v dôsledku uhla, pod ktorým dopadajú slnečné lúče.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close