Máš smartfón od čínskeho výrobcu? Toto je „daň“, ktorú platíš za to, že si pri jeho kúpe ušetril pár €, varujú experti

Smartfóny od výrobcov Xiaomi, Oppo alebo OnePlus môžu zbierať množstvo súkromných dát.

Xiaomi smartfóny majú až 20 kritických slabín
Zdroj: Pixabay (geralt, CristianoTavares), Wikimedia (Xiaomi), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny značky Xiaomi, OnePlus alebo Oppo sú u nás mimoriadne populárne aj u nás, hlavne kvôli ich atraktívnej cene. Už roky sa však hovorilo o tom, že lacné čínske smartfóny majú v sebe špionážny softvér a iné druhy malvéru.  

Potvrdil to aj výskum vedcov z University of Edinburgh. Zistili, že aj keď majiteľ smartfónu nesúhlasí s posielaním analytických a personalizačných dát, aj napriek tomu znepokojivé množstvo predinštalovaného softvéru posiela citlivé užívateľské dáta výrobcovi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čínske smartfóny zbierajú masívne množstvo užívateľských dát vo svojej domovskej krajine. Experti poznamenávajú, že zatiaľ čo praktiky za hranicami sú miernejšie, tieto smartfóny majú stále množstvo aplikácií tretích strán, ktoré môžu užívateľov sledovať. Zistiť môžu napríklad polohu zariadenia, históriu správ a hovorov, informácie o užívateľovi, napríklad telefónne číslo a používanie aplikácií.  

titulka spyware
Zdroj: Pixabay.com, Unsplash (Alexander Krivitskiy), Úprava: Vosveteit.sk

Bezpečnostné riziko lacných smartfónov

Testované smartfóny posielali dáta aj keď operátor neposkytoval signál alebo sa v smartfóne nenachádzala SIM karta. Experti vysvetľujú, že to je akási “daň” za lacný smartfón. Moderné výkonné zariadenia niečo stoja a výrobcovia môžu zraziť cenu len do určitého bodu. Ak smartfón ponúka porovnateľný výkon so zariadením lepšej triedy, no je oveľa lacnejší, potom užívatelia platia svojim súkromím.  

Zároveň ale experti upokojujú, že žiadne zbierané dáta nepredstavujú priame riziko pre majiteľa zariadenia. Zároveň však zbierajú aj dáta, ktoré môžu pomôcť identifikovať majiteľa smartfónu. Ide o takzvané PII (Personally Identifying Information) dáta. Medzi ne sa radí história hovorov, SMS správ, GPS súradnice a čísla kontaktov.  

Bezpečnostným analytikom nie je veľmi jasné, na čo chcú výrobcovia smartfónov tieto dáta a ako ich ďalej využijú. Čínske smartfóny sa predávajú aj u nás, no ako sme spomenuli, sledovanie v Číne prebieha na oveľa väčšej úrovni, aj napriek rovnakému firmwaru.  

Súkromie si užívatelia musia chrániť sami

Čínske značky sú v sledovaní užívateľov horšie ako iné, no ani technologickí lídri neponúkajú úplné súkromie. Pri kupovaní lacného smartfónu však treba mať na pamäti, že spolu s ním prichádza aj vyššie riziko sledovania.  

Na záver treba spomenúť, že nie sú to len veľkí výrobcovia smartfónov, ktorí nás sledujú. Každá jedna aplikácia, ktorú stiahneme do smartfónu, môže predstavovať bezpečnostné riziko tým, že pristupuje k vašim dátam nezodpovedne. Popri tom tu máme aj hrozbu malvéru, ktorý sa môže do smartfónu dostať množstvom rôznych spôsobov, od aplikácií v Obchode play, cez sideloading až po návštevu infikovanej stránky.  

Čínske smartfóny sú u nás stále mimoriadne populárne. Hoci správy o sledovaní užívateľov môžu byť znepokojivé, zbieranie mimoriadne citlivých informácií prebieha primárne na území Číny. Za hranicami spoločnosti ako Xiaomi alebo Oppo nezbierajú až tak veľké množstvo dát.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre