Mars by mohol mať podľa najnovších zistení najmenej dva rezervoáre vody
Tím vedcov na to prišiel štúdiom meteoritov, ktoré ku nám prišli z červenej planéty
To, že teraz už vysušená a nehostinná planéta Mars, bola kedysi vlhkou planétou je už dobre známe. Vedci neustále pracujú na odhalení tajomstiev marťanskej vody a tentokrát sa im podaril ďalší prelomový objav. Tvrdia, že pod povrchom červenej planéty by sa mali nachádzať najmenej dva veľké rezervoáre vody, píše o tom portál sciencealert.com
Tento nález naznačuje, že na rozdiel od Zeme, Mars nemal globálny, podzemný oceán magmy, ktorý by obklopoval celú planétu.
„Veľa ľudí sa snaží odhaliť históriu vody na Marse. Odkiaľ prišla? Ako dlho sa nachádzala v kôre Marsu? Odkiaľ sa nabrala voda pod povrchom planéty? Čo všetko nám voda môže povedať o formovaní a evolúcii Marsu?“, vysvetľuje planetárna vedkyňa Jessica Barnes.
Všetky dôkazy sa nachádzajú v marťanských skalách. Momentálne ich nedokážeme zobrať a priniesť ich na našu planétu, no z času na čas Mars príde za nami. Ide o meteority, ktoré sa odlomili z marťanskej kôry a našli si cestu ku nám na Zem. V laboratóriách následne vedci používajú prelomovú techniku, aby tieto meteority preskúmali. Jednými z takýchto meteoritov sú napríklad meteorit s názvom Allan Hills 84001, ktorý objavili v Antarktíde v roku 1984 a Northwest Africa 7034, ktorý našli na Sahare v roku 2011.
Vodné rezervoáre
Vedci sa pozreli na izotopy vodíka, nachádzajúceho sa vo vnútri marťanských skál. Izotopy sú variácie prvkov s odlišným počtom neutrónov. Napríklad deutérium, taktiež známe ako ťažký vodík, má jeden protón a jeden neutrón. Protium, ľahký vodík, má jeden protón a žiadne neutróny.
Pretože vodík je jedným z komponentov vody, pomer týchto dvoch izotopov nám môže veľa prezradiť o histórii vody, v ktorej sa nachádzali.
Neprehliadni
„Je to niečo ako fosília vody. Stopa, ktorá nám hovorí o jej prítomnosti. Túto stopu môžeme analyzovať a porozumieť chemickým procesom, ktoré sa v nej udiali,“ píše sa vo vedeckej správe.
Jessica Barnes a jej tím nie sú prvými, ktorý študujú izotopy vodíka v marťanských meteoritoch. Predchádzajúce štúdie však boli nekonzistentné. Keď Barnesovej tím porovnal výsledky z výskumov meteoritov s predchádzajúcimi štúdiami izotopov vodíka v kôre Marsu, našli pozoruhodnú zhodu. Meteority zapadajú do dvoch odlišných skupín skál. Tieto dve výrazné a odlišné chemické stopy naznačujú dva odlišné rezervoáre vody pod povrchom Marsu.
Komentáre