Malvér vieme nájsť aj na zdanlivo bezpečnom mieste: Útočníci majú nový kanál, cez ktorý šíria vírusy

Používateľovi sa podarilo nainštalovať si malvér prostredníctvom zdanlivo bezpečnej stránky. Pozrite sa, ako sa tomu vyhnúť.

Pri prehliadaní internetu môžeme bežne naraziť na podozrivé odkazy, na ktoré by sme spravidla nikdy neklikli. Malvéry sa tak skrývajú na rôznych miestach, pričom útočníci sa snažia, aby sa tvárili čo najprirodzenejšie. Dnes tak vieme nájsť malvér aj na mieste, kde by sme ho rozhodne nečakali, pričom príkladom môžu byť aj Google reklamy. Práve na tento fakt nás upozorňuje portál howtogeek.com, keďže nebezpečný softvér sa dokázal objaviť aj na zdanlivo neškodnom mieste. Ako sa však takýmto problémom môžeme vyhnúť a nenaraziť na škodlivé malvéry? Pozrite sa na to spolu s nami a nenechajte sa tak nachytať útočníkmi.

Reklamy sa stali miestom šírenia rôznych malvérov

O tom, že by ste nemali bezhlavo otvárať akékoľvek odkazy, určite viete. Škodlivé odkazy vám môžu prísť napríklad v správe alebo mailom, no objaviť sa môžu aj v reklamných baneroch. Po novom sa však škodlivý malvér čoraz častejšie objavuje aj v reklame v Google vyhľadávaní, čo by sme príliš nečakali. Útočníci sa teda pustili do vytvorenia dôveryhodného prostredia, ktoré slúži k šíreniu konkrétneho malvéru. Rovnaká situácia sa stala jednému používateľovi pri inštalácii služby OBS, pričom sa s ňou následne podelil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
OBS reklama malvér Google
Zdroj: Twitter (Will Dormann)

Tento používateľ sa pokúsil prostredníctvom vyhľadávania stiahnuť inštalačný softvér pre službu určenú pre nahrávanie obrazovky a streamovanie známu ako OBS (Open Broadcaster Software). Pri sťahovaní zvolil hneď prvý odkaz, ktorý však patril medzi reklamy. Zo stránky s celkom nevinným názvom si stiahol EXE súbor, ktorý nepôsobil ako keby v sebe obsahoval malvér. O pár hodín neskôr sa však všetko začalo. Hackerom sa tak podarilo získať prístup k sociálnym sieťam používateľa, emailu a dokonca aj peňaženkám s kryptomenami. Údaje z prehliadača boli dokonca naklonované.

Ako si do počítača malvér nenainštalovať?

Ako ste si zrejme všimli, používateľ postupoval skutočne bez akýchkoľvek obáv a dôveroval stránke, odkiaľ si inštalačný EXE súbor nainštaloval. Stránka pravdepodobne pôsobila dôveryhodne a aj najviac ostražitý používateľ by si problémov nemusel všimnúť. K tomu, aby ste si do svojho zariadenia nenainštalovali malvér, by ste mali zvýšiť svoju ostražitosť. Dôraz dávajte najmä na oficiálne stránky vývojárov a nespoliehajte sa na obchody tretích strán či stránky, ktoré ponúkajú viaceré inštalačné súbory. Malvéru sa totiž viete vyhnúť dnes len pri skutočnej opatrnosti.

android-malware
Zdroj: gaptech

Na záver by sme však radi upozornili, že oficiálne stránky vývojárov sa vo väčšine prípadov nebudú nachádzať medzi reklamami vo vyhľadávači Google. Aj toto by vám malo pôsobiť podozrivo a súbory by ste si tak zo stránok medzi reklamami nemali sťahovať a inštalovať. Vyhnete sa tak nepríjemným situáciám a je tak menšia šanca, že si do zariadenia prinesiete aj nejaký ten malvér.

Kontrolujete stránky, z ktorých si inštalujete súbory do počítača? Alebo si inštalujete aplikácie len zo stránok vývojára? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre