Majú smartfóny predinštalovanú ochranu proti vírusom?

V dnešnom digitálnom svete je ochrana pred malvérom nevyhnutná. Musíme si ju zabezpečiť sami, alebo ju majú smartfóny predinštalovanú?

Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com

Smartfóny dnes používame denne či už na prácu alebo oddych. Moderné zariadenia prichádzajú s desiatkami rozličných funkcií a je len málo toho, čo smartfón nedokáže. Dnes už mobilný telefón vlastní takmer každý, preto sa nemôžeme čudovať, že sú tieto drobné zariadenia terčom pre hackerov.

Na našom webe sa téme kyberbezpečnosti venujeme často a v mnohých článkoch vyzdvihujeme dôležitosť ochrany, napríklad v podobe antivírového softvéru. Nachádza sa tento bezpečnostný prvok v smartfónoch už od výroby, alebo si ho musíme dodatočne stiahnuť? Odpoveď na túto otázku znie: Závisí…

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Majú smartfóny predinštalovaný antivírový softvér?

Začnime zariadeniami od Apple, ktoré fungujú na operačnom systéme iOS. Dalo by sa povedať, že táto platforma je sama o sebe „antivírovým softvérom“. Operačný systém iPhonov je špecificky navrhnutý tak, aby hackerom čo najviac sťažil infikovanie zariadenia. V podstate ide o antivírovú vrstvu, no tá nie je dokonalá. Na druhú stranu, sofistikovaný malvér dokáže oklamať aj veľa tradičných a kvalitných antivírových programov.

Ak sa však na to pozrieme z praktického hľadiska, majitelia iPhonu si len málokedy inštalujú dodatočný antivírový softvér a z praxe vieme, že ho až tak netreba. Okrem iného iOS je pomerne uzatvorený systém a preto inštalácia vírusu do zariadenia, napríklad z webovej stránky, je prakticky nemožná.

Android zariadenia sú však taktiež nesmierne populárne a tu sa situácia môže líšiť od prípadu k prípadu. Android považujeme za open-source operačný systém, čo znamená, že k nemu majú výrobcovia voľný prístup a častokrát ho dopĺňajú svojim vlastným softvérom – takzvanými nadstavbami. V základe však Android ponúka funkciu Play Protect, ktorá chráni užívateľov pred aplikáciami obsahujúcimi malvér. Denne Play Protect prezrie 125-miliárd aplikácií a uistí sa, že sa nekoná nejaká škodlivá činnosť.

Majitelia Samsungov si však možno všimli bezpečnostný softvér Knox. Veľa zariadení túto bezpečnostnú službu používa vrátane smart hodiniek. Samsung Knox ponúka ochranu pred rôznymi druhmi malvéru a zároveň ponúka bezpečné úložisko pre naše dáta. Nevýhodou je, že táto služba cieli skôr na profesionálov a podniky, než na jednotlivých užívateľov. S predinštalovaným antivírovým softvérom však prichádzajú aj iné značky, napríklad Oppo, Huawei, Motorola, OnePlus a Pixel. Treba však podotknúť, že rôzne značky ponúkajú rôzne úrovne predinštalovanej ochrany.

Nebezpečný vírus BRATA získava nové funkcie
Zdroj: Pixbay.com (geralt), pngegg, Vosveteit

Líši sa to od zariadenia

Čo sa teda majiteľov Androidov týka, odpoveď je áno aj nie. Ak vaše zariadenie prichádza s predinštalovanou antivírovou ochranou, potom platí rovnaká situácia ako v prípade iPhonov. Mnohí užívatelia považujú pôvodnú ochranu za dostačujúcu a neinštalujú dodatočný antivírový softvér. Závisí to tiež na tom, čo na zariadení robíte.

Ak nemáte predinštalovaný antivírový softvér, existuje niekoľko spoločností s dobrou reputáciou, ktoré poskytujú ochranu aj pre smartfóny. Medzi ne patrí napríklad ESET, Norton či Malwarebytes. Smartfóny ktoré neprichádzajú so žiadnou predinštalovanou bezpečnostnou platformou potrebujú nejakú mieru ochrany. Ako sme už spomenuli, smartfóny sú mimoriadne lákavým terčom pre hackerov a v poslednej dobe sa zvyšuje množstvo útokov, alebo podvodných hackerských kampaní.

No záverom musíme doplniť, že najväčšou hrozbou pre telefóny sú samotní používatelia, ktorí sťahujú do mobilov aplikácie z iných ako oficiálnych zdrojov alebo aplikáciám udeľujú príliš široké povolenia, ktoré im umožňujú meniť systémové nastavenia či inštalovať ďalší softvér do mobilu bez vedomia používateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre