Majú cez 20-miliónov stiahnutí. Dostupné boli v Google Play. Ak máte jednu z týchto 16 aplikácií, odstráňte ju z telefónu!

Malvér typu clicker dokáže šikovne maskovať svoju aktivitu pred užívateľom. Na toto si dajte pozor.

Android Malware
Zdroj: Pixabay.com (Chris Potter), Android, Vosveteit.sk (koláž)

Bezpečnostný tím McAfee identifikoval nový druh škodlivého softvéru typu clicker. Ide o malvér, ktorý sa síce tvári ako užitočná aplikácia, no na pozadí spúšťa obrovské množstvo reklám.

Nový clicker našli zamaskovaný v 16 aplikáciách, ktoré si stiahlo približne 20-miliónov zariadení. McAfee informovalo spoločnosť Google, ktorá infikované aplikácie okamžite z obchodu Google Play stiahla

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Infikované aplikácie?

Škodlivý kód sa objavil v aplikáciách ako napríklad baterka, čítačka QR kódov, kamera, alebo prevádzač jednotiek. Keď si užívateľ infikovanú aplikáciu stiahne, tá si stiahne konfiguráciu zo vzdialeného zdroja. Po jej stiahnutí sa rozbehnú škodlivé funkcie a aplikácia začne na pozadí navštevovať a prezerať si stránky, podľa pokynov zo zdroja.

Na Google Play Store sa objavil malvér typu clicker
Toto sú nakazené aplikácie, ktoré sa objavili v obchode Google Play. Zdroj: McAfee

Takáto aplikácia môže následne zaťažiť sieť, míňať dáta a spôsobiť rýchlejšie vybíjanie telefónu. Čo sa týka samotného malvéru, ten generuje zisk pre hackera, ktorý aplikáciu vytvoril. To je však len jedna časť z toho, čo tento typ malvéru dokáže.

Na jednu stranu navštevuje stránky a napodobňuje kliknutia užívateľa bez jeho vedomia. Na druhú stranu aplikácie obsahujú aj adware. Ide o druh škodlivého softvéru, ktorý užívateľa doslova zaplaví reklamami. Tie sú častokrát plné ďalších vírusov, ktoré sa po neúmyselnom kliknutí na stránku stiahnu do vášho smartfónu.

Malvér typu clicker nejde po vašich osobných údajoch, útočník ho využíva len na obohatenie sa. Ako vysvetľuje McAfee, tento druh škodlivého softvéru je dobre schovaný a dokáže sa dlhšiu dobu vyhnúť odhaleniu. Ak však máte pocit, že je váš telefón pomalší, alebo batéria odrazu nevydrží toľko, čo nedávno, možno sa vaše zariadenie týmto vírusom infikovalo. Našťastie ho dokážu antivírové programy odhaliť.

Ak odstránite malvér z vášho smartfónu, môžete očakávať že pôjde o niečo lepšie a nespotrebujete ani toľko mobilných dát.

Na Google Play Store sa objavil malvér typu clicker
Príklad aktivity, ktorú clicker vykonáva bez vášho vedomia. Zdroj: McAfee

Nižšie si môžete pozrieť zoznam škodlivých aplikácií, na ktoré bezpečnostní analytici narazili vrátane ich počtu stiahnutí.

„Celkovo bolo potvrdených 16 aplikácií, ktoré boli predtým dostupné Google Play a inštalovali malware do smartfónov, stiahnuté boli 20-miliónkrát!“, prízvukujú analytici.

Názov inštalačného balíčka Názov aplikácie Počet stiahnutí
com.hantor.CozyCamera High-Speed Camera 10,000,000+
com.james.SmartTaskManager Smart Task Manager 5,000,000+
kr.caramel.flash_plus Flashlight+ 1,000,000+
com.smh.memocalendar 달력메모장 1,000,000+
com.joysoft.wordBook K-Dictionary 1,000,000+
com.kmshack.BusanBus BusanBus 1,000,000+
com.candlencom.candleprotest Flashlight+ 500,000+
com.movinapp.quicknote Quick Note 500,000+
com.smartwho.SmartCurrencyConverter Currency Converter 500,000+
com.joysoft.barcode Joycode 100,000+
com.joysoft.ezdica EzDica 100,000+
com.schedulezero.instapp Instagram Profile Downloader 100,000+
com.meek.tingboard Ez Notes 100,000+
com.candlencom.flashlite 손전등 1,000+
com.doubleline.calcul 계산기 100+
com.dev.imagevault Flashlight+ 100+

Ako sa do telefónu dostáva malvér?

Škodlivý softvér si najčastejšie do smartfónu prinesieme prostredníctvom aplikácií. Rizikové sú hlavne tie, ktoré si stiahneme z neznámych a neoverených zdrojov. Hoci sa aj na Google Play Store raz za čas malvér objaví, spoločnosť Google vynakladá veľké úsilie na to, aby túto platformu udržiavala čistou.

Nakazený smartfón sa najčastejšie prejavuje zníženým výkonom, alebo zamŕzaním, či padaním aplikácií. Ak sa vám na lište upozornení objavujú reklamy, pravdepodobne sa váš telefón nakazil smartfónom.

Nebezpečnejší škodlivý softvér dokáže do zariadenia inštalovať vlastné aplikácie. Ak teda vidíte v telefóne niečo, čo ste neinštalovali vy, potom treba spozornieť. Na 90% totiž máte v zariadení vírus.

Ochrana pred škodlivým softvérom je pritom jednoduchá. Dbajte na to, aby ste mali smartfón a aplikácie aktualizované, dávajte pozor na to, čo sťahujete a dôležité je, aby ste kontrolovali aké povolenia si konkrétna aplikácia pýta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre