Ľudstvo kráča ku kolapsu spoločnosti: Nasledujeme cestu vytýčenú už v 70. rokoch!

V roku 1972 vyšla kniha, ktorá predpovedala niekoľko možných budúcností ľudstva. Kráčame po tej najhoršej.

Klimatické zmeny
Zdroj: pixabay.com(Tumisu)

Ľudstvo aj naďalej, spokojne, pokračuje po ceste, ktorá vedie k spoločenskému kolapsu. Ten nás čaká už o 20 rokov, ak drasticky nezmeníme spôsob nášho života, píše portál LiveScience.

V 70. rokoch, minulého storočia, vznikla správa, ktorá bola publikovaná v bestselleri The Limits to Growth. V tejto správe sa vedci z inštitútu MIT pozreli na industriálnu civilizáciu a prišli s naozaj desivou predpoveďou, ktorá sa pomaly ale isto napĺňa. Vedci predpokladali, že takto založená spoločnosť je odsúdená ku kolapsu, ak korporácie, ale aj svetové vlády, neprestanú naháňať ekonomický rast.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej správe sa vedci zamerali na 12 možných scenárov, ktoré by mohli nastať. Väčšina z nich tvrdí, že v určitom bode nám dôjdu prírodné zdroje a ekonomický rast už nebude možný. V tom bode sa kvalita života začne drasticky klesať.

Najhorší možný scenár, Biznis ako obyčajne, predpovedá, že svetový ekonomický rast dosiahne vrchol už o dvadsať rokov a potom začne prudko klesať. Predpovede vedcov sú však drastickejšie. Spolu s ekonomikou začne klesať svetová populácia, potraviny a prírodné zdroje. Vedci tvrdia, že tento pokles nebude znamenať koniec ľudstva, ale výrazný bod zlomu. Negatívne zmeny, ktoré prídu budú trvať celé desaťročia.

Smerom k najhoršej možnosti

Tento rok sa vedci opäť pozreli na správu zo 70. rokov a výsledky nie sú o nič lepšie. Odborníci monitorovali 10 premenných, napríklad svetovú populáciu, plodnosť, hodnoty znečistenia, produkcia jedla a ďalšie. Výsledky sú až nebezpečne blízko scenáru „biznis ako obyčajne.“ Výsledky však poukazovali ešte na jeden scenár, ktorý je o čosi svetlejší. Podľa neho sa ľudstvu podarí nájsť spôsob, ako znížiť znečistenie a zvýšiť produkciu potravín, aj keď minieme ostatné prírodné zdroje.

Táto teória je o čosi svetlejšia, no stále znamená koniec ekonomického rastu. Bez prírodných zdrojov nemôžeme vyrábať veci a to značí kolaps industriálnej spoločnosti.

„Oba scenáre predpovedajú zastavenie rastu o desať, dvadsať rokov. V oboch prípadoch však vidíme, že nemôžeme pokračovať tak, ako doteraz. Nekonečný ekonomický rast jednoducho nie je možný,“ vyjadrila sa Gaya Harrington, autorka novej štúdie.

Dobrou správou je, že ľudstvo má ešte šancu. V štúdii sa objavil aj optimistický scenár, ktorý sa nazýval Stabilizovaný svet. Začínal rovnako, ako tie najpesimistickejšie teórie, no v tejto hypotetickej situácii ľudstvo dobrovoľne obmedzilo svoj ekonomický rast skôr, než ho k tomu donútil nedostatok zdrojov. Podľa autorky však musí ľudstvo zmeniť svoje hodnoty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre