Ľudia vyslaní na smrť: Je príbeh o „stratených kozmonautoch“ pravdivý?
Na počiatku sa so sovietskym vesmírnym programom spájalo veľa nejasností
Predstava stratených kozmonautov začala vznikať už v úplných počiatkoch sovietskeho vesmírneho programu. Išlo o obdobie, kedy sa vesmírne lety oznamovali doslova pár sekúnd pred štartom a v prípade ich neúspechu sa nikto nemohol dopátrať, či išlo o úplne inú misiu, alebo o súčasť vesmírneho programu.
Správy, ktoré sa dostali do sveta boli častokrát neúplné, a tak nikto nevedel, aký príbeh sa za nimi skrýva, hovorí sa v YouTube kanáli The Vintage Space. Konšpiračné teórie hovoria, že Sovietsky zväz vyslal do vesmíru viacerých kozmonautov ešte pred Yurim Gagarinom, ktorý sa dnes považuje za prvého človeka vo vesmíre.
Desivé nahrávky
K Strateným kozmonautom sa viažu aj pozorovania dvoch talianskych bratov, Achille a Giovanniho Battistovcov. Títo bratia boli amatérskymi rádiovými operátormi, ktorí údajne zachytili prenosy z tajných sovietskych misií. Ich najznámejšou nahrávkou bol SOS signál, ktorý sa podľa ich tvrdení vzďaľoval od Zeme. Ich príbeh sa dostal do Švajčiarsko-Talianskeho rádia a dvojica sa stala „vesmírnymi expertami.“
Ich ďalšia nahrávka sa objavila v novembri 1963. Na nej má byť zachytený hlas sovietskej kozmonautky, ktorá sedela v porúchanom module, ktorý sa vracal späť na Zem. Na nahrávke možno počuť jej výkriky počas toho, ako zhorela v atmosfére.
Odvtedy sa na ich nahrávky zniesla vlna kritiky. Kritická analýza týchto nahrávok priniesla viaceré nejasnosti. Ruskí kozmonauti nedodržiavali základné komunikačné protokoly, alebo nepoužili správnu terminológiu. Zároveň sa zistili viaceré gramatické chyby, ktoré poukazujú na to, že s veľkou pravdepodobnosťou nešlo o ľudí, ktorý by plynule ovládali ruský jazyk.
Neprehliadnite
Ďalším dôkazom o nepravosti nahrávok je fakt, že moduly, v ktorých sa kozmonauti mali nachádzať, nedokázali opustiť gravitačné pole Zeme, pritom viacero kozmonautov v nahrávkach popisovalo, že opúšťa našu planétu. Išlo o modul Vostok 3KAs.
Čo sa však týka samotného mýtu o stratených kozmonautoch, väčšina dôkazov, podporujúcich túto teóriu, sa berie ako nerozhodná. Existuje však niekoľko potvrdených hoaxov. V roku 1980 sa objavil výskum amerického žurnalistu Jamesa Oberga. Ten sa zaoberal vesmírnymi katastrofami za čias Sovietskeho zväzu. Po páde komunizmu sa väčšina tajných informácii odtajnila, no aj napriek tomu sa neobjavil dôkaz, ktorý by túto teóriu potvrdzoval. Dnes sa príbeh o stratených kozmonautoch považuje do veľkej miery za jeden z potvrdených hoaxov.
Komentáre