Ľudia svojou činnosťou vyviedli cyklus sladkej vody z rovnováhy: Konať musíme rýchlo, tvrdia vedci

Od priemyselnej revolúcie ľudia konzistentne vyvíjali tlak na sladkovodný cyklus. Svojou činnosťou sme ho výrazne vyviedli z rovnováhy.

ľudia svojou činnosťou vyviedli cyklus sladkej vody z rovnováhy.
Zdroj: Bing Image Creator, Úprava: Vosveteit.sk

Činnosť človeka mení tvár tejto planéty. O Tom niet pochýb. Vidíme to nielen na globálnom otepľovaní, ale podľa novej štúdie z Aalto University aj na tom, že sme posunuli cyklus sladkej vody mimo stabilné podmienky. Tento cyklus ovplyvňujeme už od polovice 20. storočia a podľa autorov dnes pracuje úplne inak, ako v obdobiach pred industrializáciou.  

Štúdia je zároveň prvou svojho druhu, ktorej sa podarilo zhodnotiť zmeny globálneho vodného cyklu na tak veľkej časovej osi a s vhodnou referenčnou základňou. Lenže čo vlastne ovplyvňuje globálny cyklus sladkej vody? K faktorom môžeme nepochybne pričítať aj globálne otepľovanie, no vplývajú naň aj faktory ako stavba priehrad a veľkoplošné zavlažovanie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K výsledkom sa vedci dopracovali vďaka hydrologickým modelom, ktoré kombinujú všetky hlavné ľudské dopady na cyklus sladkej vody. Ako referenciu vedci stanovili preindustriálne obdobie medzi rokmi 1661 až 1860. Následne ju porovnali s industriálnym obdobím medzi rokmi 1861-2005. Analýza autorov ukázala, že sa zvyšuje frekvencia mimoriadne suchých alebo naopak mimoriadne vlhkých podmienok.  

Tieto striedania podmienok prebiehali aj v minulosti, a to ešte pred industriálnou revolúciou, no od začiatku 20. storočia sa začali objavovať konzistentnejšie a zasahovali väčšiu oblasť. Celkovo sú tieto odchýlky približne dvojnásobne intenzívnejšie ako v období pred priemyselnou revolúciou.  

“Podarilo sa nám odhaliť, že výnimočné podmienky sú momentálne oveľa častejšie a rozšírenejšie než kedykoľvek predtým. To nám jasne ukazuje, ako svojou činnosťou ovplyvňujeme stav globálneho sladkovodného cyklu,” vyjadril sa Vili Virkki, jeden z vedúcich novej štúdie.

Sladkovodné cykly sú v ohrození

Nové analýzy vedci vykonali vo veľkom rozlíšení, čo im zároveň umožnilo preskúmať geografické rozdiely v týchto deviáciách. Zistili, že mimoriadne suché podmienky zasahujú častejšie hlavne tropické a subtropické oblasti. Čo sa týka nezvyčajne vlhkých podmienok, tie sa začali častejšie vyskytovať v miernejších regiónoch. Pozorované vzorce súhlasia so vzorcami dostupnosti vody, ktorá sa mení vplyvom Globálneho otepľovania.  

Komplexnejšiu situáciu mohli výskumníci pozorovať v oblastiach, ktoré majú obzvlášť dlhú históriu poľnohospodárstva. Príkladom môžu byť regióny okolo riek Níl, Indus a Mississippi. Na týchto zmenách sa výrazným spôsobom podieľa aj zavlažovanie.  

Autori štúdie veria, že používaním metódy, ktorá je konzistentná a porovnateľná naprieč niekoľkými hydrologickými premennými a geografickými škálami dokážeme lepšie pochopiť, ako človek svojou činnosťou ovplyvňuje sladkovodný cyklus. Vedci majú zároveň v rukách nástroje, ktoré im dovolia lepšie pochopiť, aké môže mať zmena tohto cyklu dôsledky.  

Odhalením možných dôsledkov zároveň vieme navrhnúť lepšie stratégie, ktoré by mohli viesť k záchrane alebo udržaniu tohto cyklu. Autori štúdie ale tvrdia, že našim krokom by malo byť čo najskôr znížiť vyvíjaný tlak na rôzne sladkovodné systémy, ktoré sú mimoriadne dôležité pre všetok život na Zemi. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre