Ľudia s ochrnutím sa možno už čoskoro postavia na nohy: Prelomová liečba ukazuje výborné výsledky

Vedecký tím z univerzity v Tel Avive našiel spôsob, ako vytvoriť implantát ľudskej miechy.

Nová liečba ochrnutia vykazuje výborné výsledky
Zdroj: Tel Aviv University(Center for Regenerative Biotechnology)

Podľa výskumníkov z univerzity v Tel Avive by sme už čoskoro mohli mať spôsob, ako vyliečiť paralýzu. V novom výskume totiž vyvinuli 3D model ľudskej miechy, ktorý následne implantovali do laboratórneho modelu, píše portál SciTech Daily.

Výsledky sú pozitívne. V 80% prípadov sa vedcom podarilo navrátiť schopnosť chôdze. Vedci sa momentálne pripravujú na ďalší krok svojej práce a to klinické testy na skutočných pacientoch. V prípade najlepšieho možného výsledku by sme už do pár rokov mohli mať spôsob, ako liečiť ochrnutie pacientov. Výsledky ich práce sú publikované v prestížnom vedeckom časopise Advanced Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pokroková metóda pracuje s malou vzorkou tkaniva, ktorú lekári odoberú z tukového tkaniva na bruchu pacienta. Ako každé tkanivo v našom tele, aj toto obsahuje bunky, ktoré možno preprogramovať pomocou genetického inžinierstva. Prvým krokom je „resetovanie“ buniek, čo ich navráti do stavu, ktorý pripomína kmeňové bunky ľudských embryí. To je veľmi dôležitý krok, pretože následne môžu lekári z daných buniek vytvoriť akúkoľvek bunku v ľudskom tele.

Bunky, ktoré odoberú z brušného tkaniva sa nachádzajú v štruktúre, z ktorej vedci následne vytvorili hydrogél – látku, ktorá je pre každého pacienta jedinečná. Pomocou nej môžu vedci docieliť toho, že telo príjme implantát bez ďalších komplikácií. Kmeňové bunky potom obalili hydrogélom a spustili proces, ktorý pripomína vývoj ľudského embrya. Na základe toho dokázali z kmeňových buniek vytvoriť implantáty, ktoré napodobňovali siete neurónov kontrolujúcich motorické funkcie.

Vynikajúce výsledky

Po vytvorení implantátu nasledoval kritický test. Implantát umiestnili do laboratórnych modelov rozdelených na dve skupiny. Prvá testovacia skupina bola paralyzovaná len nedávno, zatiaľ čo druhá nemala schopnosť pohybu minimálne jeden rok. V prípade prvej testovacej skupiny vedci zaznamenali 100% úspešnosť, pri tej druhej bola úspešnosť o čosi menšia, no aj tak sľubná – 80%.

„V súčasnosti žijú na svete milióny ľudí, ktorí ochrnuli dôsledkom zranenia miechy, no zatiaľ neexistuje efektívna liečba ich zranení,“ vysvetľuje profesor Tal Dvir, z univerzity v Tel Avive.

Modely ukázali, že po zavedení implantátu nastala rapídna rehabilitácia. Zároveň je to prvýkrát v histórii, čo sa pomocou implantácie ľudského tkaniva podarilo zvrátiť priebeh dlhodobého ochrnutia.

„Uvedomujeme si, že ľudia, ktorí ochrnuli v mladom veku, musia celý svoj život sedieť na vozíku a znášať sociálne, finančné a zdravotné dôsledky svojho zranenia. Našim cieľom je poskytnúť implantát pre každú ochrnutú osobu,“ tvrdí profesor Tal Dvir.

Klinické testy na ľuďoch sú ďalším krokom prelomového výskumu a v najlepšom prípade by sa mali začať už do niekoľkých rokov. Ich metóda je pokročilou formou regeneratívnej medicíny a v súčasnosti neexistuje žiadna alternatíva. Tím vedcov preto predpokladá, že potrebné úrady ich formu liečby schvália rýchlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre