Meteorit, ktorý ku nám doniesol vodu a život? Vedci sú na stope veľkého objavu!

Objav by mohol prezradiť, ako na Zemi vznikol život a voda.

Meteorit
Zdroj: YouTube(PatrynWorldLatestNew)

Vedci sa pripravujú k odhaleniu tajomstiev vzácneho meteoritu, ktorý by mohol prezradiť, ako na Zemi vznikli oceány a život, píše portál SciTech Daily.

Meteorit, ktorý na Zem dopadol pred pár mesiacmi, je 4,5-miliárd rokov starý a mohol vznikať spolu s našou Slnečnou sústavou. Meteorit sa radí medzi chondrity a mohol by patriť k najvzácnejším druhom meteoritov, aké môžeme nájsť. V jeho útrobách sa totiž nachádza voda, ale aj organické materiály, ktoré majú rovnakú kompozíciu, ako Slnečná sústava v dobe jej vzniku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Meteorit pristál v Spojenom Kráľovstve, neďaleko mesta Winchcombe a je prvým meteoritom tohto druhu, ktorý dopadol na územie Spojeného kráľovstva. Tím vedcov požiadal o núdzový grant, aby mohli nakúpiť špičkovú techniku, ktorá poslúži na skúmanie meteoritu. Vedci veria, že analýza meteoritu im môže pomôcť zistiť, ako sa na Zem dostal život a voda.

Meteorit bol sledovaný pomocou fotografií a videozáznamov z UK Fireball Alliance. Ide o spoluprácu rôznych kamier, ktorej cieľom je sledovať dopadajúce meteority. Vďaka tejto sieti sa vedcom podarilo veľmi rýchlo meteorit lokalizovať. Rýchly nález bol pre vedcov kľúčový, pretože mohli začať pátrať po stopách vody ešte predtým, ako sa meteorit kontaminuje pozemským prostredím.

„Mať možnosť študovať meteorit z Winchcombe je pre nás splnený sen,“ tvrdia vedci.

Organické látky

Mnohí sa totiž podieľali na japonskej misii Hayabusa2 a misii americkej NASA, OSIRIS-REx. Cieľom oboch misií bolo získať vzorky z asteroidu, ktorý spadal do rovnakej kategórie, ako meteorit Winchcombe.  Ten sa radí medzi chondrity, obsahujúce uhlík, čo sú jedny z najvzácnejších meteoritov. Tím dodáva, že štúdia tohto meteoritu je veľkým krokom pre vedeckú komunitu.

Predbežné analýzy totiž potvrdzujú dobré správy. Meteorit Winchcombe sa skladá zo širokého spektra organického materiálu. Vedcom sa podarilo meteorit rýchlo odchytiť, čo znamená, že nebol kontaminovaný pozemským prostredím. Tento objav znamená, že sa vedcom podarilo objaviť organické látky, ktoré boli v našej sústave prítomné už počas jej vzniku.

Vedci tak budú mať možnosť ďalej študovať, ako tieto organické látky vznikali a čo viedlo k tomu, že v Slnečnej sústave dokázala vzniknúť planéta, schopná podporovať život. Ak sa vedcom podarí dať dokopy celistvý obraz vzniku života na Zemi, svoje poznatky by mohli preniesť aj do vesmíru. Ak zistíme, ako sa život na našej planéte vyvíjal, môžeme začať uvažovať o vzniku života na iných planétach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre