Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu stále svitá na „prebudenie“. NASA má plán, ako ho oživiť

Od znefunkčnenia Hubblovho ďalekohľadu prešlo už niekoľko týždňov. Jeho šance na prežitie sú aj vďaka novému plánu NASA stále malé.

NASA oprava Hubblovho vesmirneho dalekohladu
Zdroj: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

Hubblov vesmírny ďalekohľad má pred sebou jednu z posledných možných záchran, ktorá by ho mohla udržať v prevádzke. Jeden z jeho centrálnych počítačov prestal nečakane fungovať už takmer pred mesiacom, no doterajšie snahy o oživenie nezafungovali. NASA tentokrát prináša na stôl nový plán, ktorý by pri ideálnom scenári odvrátil najhoršie možné vízie. Jeho viac ako 30 ročná púť vo vesmíre je však aj v tomto pokuse o jeho prebratie veľkým problémom, informuje zahraničný portál Futurism.

Čo sa vlastne udialo?

Kritický moment pre Hubblov vesmírny ďalekohľad nastal 13. júna 2021, kedy s hlavnými systémami a zálohami prestal komunikovať tzv. „payload“ počítač. Týždne bádania vedcom z NASA upriamujú pohľad na jeden z možných problémov, ktorý by mohol spôsobiť výpadok špeciálneho počítača – napájanie samotného ďalekohľadu alebo riadiaca jednotka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA prichádza s novým plánom

Doterajšie pokusy o reštartovanie jednotlivých systémov a hardvéru sa javia ako chabé. Hubblov ďalekohľad tak bude musieť podstúpiť o čosi väčší zásah, ktorý nebol doposiaľ realizovaný. Ide o prepnutie na záložné riadiace jednotky. V čom je však podstata celého problému, keď sa jedná „iba“ o prepnutie na záložné systémy, ktoré sú presne na tento prípad určené?

Odpoveď je jednoduchá – záložné riadiace jednotky neboli vo vesmíre nikdy spojazdnené a treba mať na pamäti, že ďalekohľad je na obežnej dráhe už viac ako 30 rokov. Zapnutie ďalekohľadu so záložnými systémami tak môže mať aj pre ďalekohľad fatálne následky.

Fyzická oprava už neprichádza do úvahy

Keďže Hubblov ďalekohľad nie je až tak ďaleko vzdialený od Zeme, mohla by sa vynárať otázka, prečo sa ku ďalekohľadu nevydá „opravná“ vesmírna loď. Takýto úkon sa v minulosti udial dokonca dvakrát v rokoch 1993 a 2009. Bohužiaľ, na opravu a údržbu ďalekohľadu sa v minulosti využíval raketoplán Space Shuttle, ktorý už americká NASA nepoužíva. Dodnes zaň zároveň nemá adekvátnu alternatívu a tým pádom nateraz nie je k dispozícii žiadna vesmírna loď, ktorá by umožňovala opravu Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre