Ľad z Antarktídy mizne rapídnym tempom: Za posledných 25 rokov sa situácia vážne zhoršila!

Nový výskum demonštruje, koľko ľadu ubudlo z Antarktídy od roku 1997. Situácia nie je dobrá.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Nová štúdia vedcov z University of Leeds naznačuje, že 71 zo 162 ľadovcových šelfov Antarktídy v priebehu 25 rokov, od roku 1997 do 2021 stratili svoj objem. Dokopy uvoľnili do oceánov 7,5 triliónov ton vody, tvrdia autori.  

Podľa výskumu takmer všetky ľadovcové šelfy na západnej strane Antarktídy stratili časť svojho ľadu. Naopak šelfy na východnej strane ostali buď nezmenené, alebo sa ich objem zväčšil. Za obdobie 25 rokov ľadovcové šelfy na Antarktíde stratili dokopy 67-triliónov ton, no 59-triliónov ton sa opäť pridalo k iným šelfom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Čo sa týka ľadovcových šelfov Antarktídy, momentálne prevláda v komunite zmiešaný názor ohľadom ich roztápania. Západná polovica ľadu je vystavená teplej vode, ktorá môže rapídne roztápať ľadovcové šelfy odspodku. Väčšina východnej Antarktídy je pred teplou vodou chránená pásmom studenej vody pri pobreží,” tvrdí jeden z autorov štúdie, doktor Benjamin Davison.  

Ako výskum ukázal, na západnej strane Antarktídy teplota dosahuje takmer 2 stupne Celzia, čo stačí na roztápanie ľadu. Teplota vody na východnej strane kontinentu má menšiu teplotu. Výskumníci očakávali, že Antarktída prejde cyklom rapídneho, no krátkeho roztápania a potom sa postupne bude opravovať. Namiesto toho sa viac ako polovica ľadovcových šelfov roztápa a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mali vrátiť do pôvodného stavu.  

Experti predpokladajú, že globálne otepľovanie je v tomto prípade hlavným páchateľom. Ak by ľadovce nasledovali prirodzené klimatické vzorce, už by sme mali vidieť hrubnutie ľadovcových šelfov na západnej strane Antarktídy. Ľadovcové šelfy slúžia ako gigantické “zátky” na konci ľadovcov. Ich úlohou je spomaľovať množstvo ľadu dostávajúceho sa do oceánov. Zmenšovaním šelfov sa tým pádom zvyšuje množstvo ľadu, ktoré ľadovce stratia.  

Situácia je vážna

Najväčšie straty pozorovali výskumníci v prípade ľadovcového šelfu Getz. V tomto prípade sa za obdobie 25 rokov stratili takmer 2-trilióny ton ľadu. Len 5% z tejto straty spôsobilo odlomenie veľkých kusov ľadu, ktoré sa dostali do oceánu. Zvyšný ľad sa rozpustil kvôli teplej vode, ktorá obmývala základňu ľadovcového šelfu.  

Druhý v poradí je ľadovcový šelf Pine Island, ktorý prišiel o 1,3-trilióny ton ľadu. V tomto prípade približne tretinu ľadu stratil šelf odlomením veľkých kusov ľadu. Ostatok sa roztopil priamo zo základne šelfu.  

Opačným prípadom je ľadovcový šelf Amery. Ten je obklopený chladnejšou vodou a za pozorované obdobie získal 1,2-triliónov ton ľadu. Roztápanie ľadu má vplyv na globálny oceánsky tepelný výmenník, teda oceánske prúdy, ktoré transportujú teplo do všetkých kútov oceánov. Štúdia priniesla základ pre ďalšie merania, na základe ktorých môžeme lepšie pochopiť ako sa môžu oceány zmeniť ak bude globálne otepľovanie napredovať ďalej.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre