Veda a výskumVesmír

„Kyjev má na oblohe nadmerné množstvo UFO“, zneli titulky médií v auguste. Išlo ale skutočne o UFO?

Pozornosť médií si v auguste získali "Kozmiky" a "Fantómy" - dva druhy UFO, ktoré poletovali nad Kyjevom od začiatku vojny. Bolo ale tomu tak?

Od začiatku vojny na Ukrajine sa podľa štúdie astronómov nad Kyjevom objavilo oveľa väčšie množstvo neidentifikovaných lietajúcich objektov, než za normálnych okolností.

Pozorované objekty UFO podľa výskumníkov nie sú vojenské lietadlá, informovalo ešte 23. augusta Kyjevské hlavné astronomické observatórium v spolupráci s Národnou akadémiou vied.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vidíme ich všade. Pozorujeme značné množstvo objektov, ktorých povaha nie je známa,“ písalo sa v publikovanej správe.

V tomto prípade ale nešlo o tradičné lietajúce taniere zachytené napríklad na odtajnených videách amerického letectva. Ukrajinskí astronómovia tvrdia, že objekty neboli viditeľné voľným okom. Zachytili ich vďaka špeciálnej metóde pozorovania dvoch kamier vzdialených od seba približne 120 km. Počas pozorovaní dokázali astronómovia identifikovať dva špecifické druhy UFO. Prvým sú takzvané Kozmiky – lietajúce objekty jasnejšie ako obloha. Druhým sú Fantómy – objekty s čiernym telom pohlcujúce dopadajúce žiarenie. Oba typy objektov zachytili vo výške 10 až 12 km a leteli rýchlosťou 15 km/s, čo je 54-tisíc km/h.

Neuveriteľný objav

Znie to neuveriteľne a podľa najnovšieho vyjadrenia Kyjevského hlavného astronomického observatória nemusí byť objav tým, čím sa zdá. Vo svojej najnovšej správe informuje, že zatiaľ čo pozorovanie bolo vykonané poriadne, následné spracovanie dát a interpretácia výsledkov nebola vyhotovená na „riadnej vedeckej úrovni“. Čo to teda znamená? Zaznamenané objekty UFO nad Kyjevom pravdepodobne nie sú skutočné.

Pôvodnú štúdiu autori publikovali na portáli arXiv, no ako hovorí kyjevské observatórium, štúdiu pred publikovaním nevidel nikto z ich vedeckého tímu. Počas zachytenia neidentifikovaných lietajúcich objektov sa observatórium pripravovalo na pozorovanie meteorov a kamery fungovali v testovacom režime.

Publikovaná štúdia má viacero ďalších závažných chýb. Autori výskumu nesprávne určili vzdialenosť objektov a zároveň chýba aj dátum pozorovania. Hoci štúdia tvrdí, že objekty zachytili pomocou dvoch špeciálnych kamier, nikde sa nepíše, ktoré objekty pozorovali v rovnakú dobu. Zároveň autori nevysvetlili prečo zaznamenaný fenomén považujú za UFO a prečo nemôže ísť napríklad o meteor, vesmírny odpad, alebo iný prirodzene vysvetliteľný objekt.

Zdá sa akoby autori štúdie ani len nebrali do úvahy iné vysvetlenie pre pozorované Kozmiky a Fantómy. Štúdii chýba kritická analýza, teda priznanie možnosti, že mohlo ísť aj o chybu alebo nepresnosť v modeloch. Namiesto toho sa autori hneď vrhli na závery, ktoré možno brať za nerozumné.

Kyjevské hlavné astronomické observatórium zachytilo pozornosť, ktorú si tento „objav“ získal či už naprieč médiami alebo verejnosťou. 15. septembra preto usporiadalo seminár, na ktorom štúdiu vedci dôsledne rozobrali a o objave viedli diskusiu. Aj počas tohto seminára vyšlo najavo, že výsledky autorov štúdie nespĺňajú profesionálne požiadavky pre publikáciu, ich závery možno považovať za unáhlené a celkovo by sa ich práci nemala prikladať žiadna váha.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close