Accenture nám počas OpenSlava 2022 ukázalo víziu, ako bude vyzerať metaverse

OpenSlava ponorila Bratislavu do metaverse. Ide o technológiu, ktorá zmení život každému z nás. Ako to bude ale prebiehať a čo sa zmení? Accenture nám ukázalo budúcnosť.

OpenSlava_metaverse uvodny
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk

Metaverse je pre mnohých pojem budúcnosti. Aspoň nakrátko sa tejto téme dostalo v Bratislave extra pozornosti. Dôvodom je podujatie OpenSlava 2022, ktoré zorganizovala spoločnosť Accenture v spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

Hlavnou devízou tejto akcie ale bolo, že nebola primárne určené len pre odborníkov a IT špecialistov, ale aj pre široké masy ľudí. Treba ale uviesť, že núdza o expertov od fachu nebola. Tých ste mohli stretnúť na každom rohu. Rovnako ste mohli natrafiť aj na fanúšikov technológií, ktorí behali s headsetmi na hlavne a ďalšími zariadeniami v rukách, prostredníctvom ktorých sa preniesli do virtuálnej reality.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
OpenSlava_metaverse_vyskusanie technologie
Zdroj: Vosveteit.sk, jeden z návštevníkov OpenSlava

Nám sa okrem iného podarilo sadnúť si za okrúhly stôl s Tomášom Volekom, ktorý riadi Accenture Slovensko a Maďarsko a zároveň je i riaditeľom Accenture Advanced Technology. Po jeho boku sedel Juraj Schmidt, ktorý šéfuje klientskemu inovačnému centru Accenture. Spolu sme sa mohli ponoriť do hĺbky a prebrať technológiu metaverse a zároveň sme si vypočuli víziu, kam táto technológia smeruje. Vzhľadom na rozsah diskusie, aby sme vám ju popísali čo najlepšie, tak nižšie sme pre vás parafrázovali jej hlavné body.

Praktické využitie technológie

Predstava mnohých z nás o metaverse je, že ide o virtuálnu realitu, ktorú využijeme najmä za účelom zábavy. Riaditeľ spoločnosti nás ale presvedčil, že táto predstava je mylná. Niežeby nám neponúkla kvantum zážitkov a zábavy, ale ide zároveň aj o technológiu, ktorá má oveľa väčší potenciál. Dokonca už aj dnes je prítomnou v mnohých oblastiach života, hoci nie ešte v podobe, ako nám je prezentovaná nadnárodnými firmami, ako je napríklad Meta. Hoci treba uviesť, že tam pomaly smeruje. Napríklad sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať prenos osoby do virtuálnej reality a interagovať s digitálnym prostredím.

Accenture metaverse_2
Zdroj: Vosveteit.sk, prenesenie osoby do rozšírenej reality za pult prednášajúceho

Zahrať sme si mohli dokonca aj niekoľko edukačných hier, kde naše pohyby snímali senzory, ktoré sa pretavili v interakcie v online svete.

Accenture metaverse_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako nám ďalej ale prezradil, tak ich spoločnosť už dnes pracuje napríklad na vývoji rôznych výrobných liniek vo virtuálnej realite, na ktorých firmy môžu školiť zamestnancov. V budúcnosti bude ale možné naprogramovať takto celú továreň, s ktorou sa budú môcť jej budúci zamestnanci zoznámiť ešte predtým, ako bude postavenou. Architekti, budú môcť odhaliť jej nedostatky skôr, ako sa reálne začne pracovať na stavbe. A inžinieri budú môcť optimalizovať a prispôsobiť stroje tak, aby fungovali čo najefektívnejšie. Nie je táto predstava skvelou? Aj na toto sa bude dať využiť metaverse.

Bude len jeden metaverse?

Diskusia sa niesla aj o metaverse ako takej. Podľa Accenture bude metaverse fungovať podobne ako dnešný internet. Bude teda existovať akási jedna centrálna sieť, popri ktorej budú existovať ale aj ďalšie lokálne. Trh podľa všetkého ovládnu veľkí technologickí hráči, ktorí sa budú hrať na „vlastnom piesočku“. Pôjde o akési svety, do ktorých sa budeme pripájať.

Otázkou stále zostáva, bude metaverse pre každého? Schmidt povedal, že ich cieľom je, aby sme do metaverse mohli pristupovať pomocou všetkých konvenčných zariadení a nielen cez rôzne headsety. Doplnil ho ale riaditeľ, ktorý sa pozrel o niekoľko desaťročí dopredu a zapolemizoval, pričom nevylúčil možnosť, že do metaverse budeme pristupovať aj prostredníctvom čipov implantovaných v ľudskom tele. V rámci diskusie padla i myšlienka niečoho, čo sa bude približovať k matrixu. Ďalej naznačil, že dnes sa vývoj tejto technológie uberá čiastočne smerom, kedy technologické spoločnosti venujú pomerne veľa energie vývoju haptických zariadení, ktoré by nám mali sprostredkovať hlbšiu skúsenosť z prepojenie s virtuálnym svetom. Tieto zariadenia ale nikdy neponúknu 100%-zážitok, doplnil. Ako ďalej ale poznamenal, raz nám na plnohodnotný zážitok bude stačiť čip implantovaný v mozgu, ktorý bude komunikovať s našou nervovou sústavou a metaverse. Inými slovami, budeme môcť cítiť vnemy pomocou našich zmyslových orgánov. Ako ale ďalej uviedol, je to vízia budúcnosti, ktorú časť ľudí akceptuje a druhá zas odmietne.

Accenture metaverse_3_ako ludia skusali rozne technologie
Zdroj: Vosveteit.sk, ľudia skúšajúci rôzne technológie, ktoré vás vtiahnu do metaverse

Časť debaty sa venovala aj sociálnym rozdielom a prístupu k tejto technológii. Hoci bude pre veľkú časť populácie metaverse dostupný prakticky bez obmedzení, tak pravdepodobne budú existovať určité sociálne rozdiely, aké ale existujú už aj dnes. Niektorí ľudia budú mať jednoducho výkonnejšie zariadenia ako iní. Ako sa to ale pretaví v prax, dnes ešte nevieme odhadnúť. Zaujímavou myšlienkou bolo i to, že v metaverse si budeme kupovať produkty, ktoré budeme vo virtuálnom svete používať. Viete si niečo takéto predstaviť? 

Samozrejme, nebudete to len o práci a povinostiach. Metaverse má byť aj nástrojom, ktorý nás obohatí o zážitky. Pomocou virtuálnej reality, s ktorou budeme môcť interagovať, budeme môcť byť v jednom momente napríklad v Číne a krátko na to, sa budeme môcť presunúť na druhú polku zemegule, kde budeme obdivovať miestne pamiatky.

Zatiaľ by to mohlo vyzerať, že naše životy prenesieme kompletne do virtuálneho sveta. To ale nie je celkom pravda. V rámci diskusie sme sa rozprávali aj o tom, či sa virtuálny svet nestane súčasťou toho fyzického. Ako nám potvrdil Schmidt, tak to môžeme očakávať. Accenture si myslí, že bude záujem aj o typ technológie, kedy budú napríklad rôzne hologramy súčasťou skutočného sveta.

Aké sú ale najväčšie prekážky, ktoré bránia vo vývoji metaverse

Najväčšie prekážky vo vývoji metaverse podľa Accenture nestoja na strane programátorov. Navrhnúť algoritmus môže prakticky ktokoľvek s dostatočnými vedomosťami, problémom ale aj výpočtová sila zariadení. V súvislosti s algoritmami Volek uviedol príklad z praxe, v ktorom spomenul špeciálnu pec, v ktorej teplota dosahuje do 3 000 °C. Za úlohu dostali vyvinúť softvér, ktorý je schopný odmerať teplotu vo vnútri pece v reálnom čase. Žiaden teplomer ale neexistuje, ktorý by to zvládol. Namiesto toho sa ale pozreli na skladbu plynu, ktorý vychádza z pece. Potom analyzovali jeho zloženie. Od zloženia skladby plynu následne odvodili teplotu vo vnútri peci. Čo z toho plynie? Navrhnúť softvér a riešenie problému nie je tak zložité, ale potrebujete k tomu technické vybavenie.

Súčasné počítače neponúkajú dostatok výkonu na to, aby sme vytvorili „druhý svet“, ako je nám dnes vo veľkej miere prezentovaný. V tomto bode majú zohrať významnú úlohu kvantové počítače. Inými slovami, vývoj metaverse dnes viazne najmä na výpočtovej sile našich počítačoch. Ako ďalej Schmidt ale doplnil, rovnako musíme myslieť aj na energetickú náročnosť, množstvo prenášaných dát v reálnom čase a ďalšie veci, ktoré trápia vývojárov, ako sa s nimi popasovať. Rovnako prízvukoval, že dáta zo senzorov, ktoré majú byť zbierané a následne spracovávané, sú témou samou o sebe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre