BezpečnosťSpravodajstvo

Kybernetické hrozby sú stále častejšími. Pozrite sa, čo odporúča expert, aby sme sa im účinne vyhýbali

Kybernetické hrozby z roka na rok pribúdajú a inak tomu nebude ani v tomto. Pozrite sa, čo radí expert, aby ste sa im účinne vyhýbali.

Kybernetické hrozby na nás číhajú z každého rohu. Nemusí ísť pritom priamo o podvod alebo krádež. Pre technologických gigantov sú omnoho cennejšie osobné údaje používateľ a ďalšie dáta. Práve na ich rôzne nechcené zdieľanie by sme si podľa expertov mali dať najväčší pozor. Na tému upozorňuje web cnet.com.

V dnešnom článku vám preto prinesieme zoznam základných postupov a rád, ktorými by ste sa v rámci nielen online bezpečnosti mali riadiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Použitie aplikácie na heslá

Každý pokročilejší web vyžaduje zadanie zložitejšieho hesla. No tie najbezpečnejšie heslá nie sú veľmi ľahké na zapamätanie. Aplikácie ako Google Chrome vám budú, samozrejme ponúkať funkciu zapamätania hesla, no experti odporúčajú použitie aplikácie na heslá.

Tieto aplikácie sú omnoho lepšie zabezpečené v porovnaní so vstavanými riešeniami v aplikáciách. Samozrejme je tu možnosť použitia jedného silného hesla všade, no to v prípade úniku dát jedného webu nemusí skončiť najlepšie. Preto je použitie aplikácie, ktorá spravuje všetky vaše heslá výborný nápad. Na výber je mnoho aplikácií, preto výber necháme na vás.

Použitie VPN na verejnej Wi-Fi sieti

Samotné použitie verejnej siete je dosť nebezpečné, no niekedy sa tomu nedá vyhnúť. Virtuálna privátna sieť vie zamaskovať pohyb vašich dát a tým zvýšiť stupeň zabezpečenia. V tomto prípade taktiež necháme výber poskytovateľa VPN na vás, no určite si ho poriadne preverte na rôznych diskusných fórach. Najznámejší nie vždy znamená najlepší.

vpn zadarmo rizika
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)

Zvážte povolenia aplikácií

Pri inštalácii rôznych aplikácii odklikávame rôzne povolenia, často ani nehľadíme na to, čo sú zač. To je ale chyba. Niekedy dané povolenie nie je nevyhnutné k používaniu danej aplikácie. Preto ak si aplikácia pýta povolenie napríklad k zoznamu kontaktov, určite by ste mali zbystriť pozornosť.

Android_spavca aplikacii
Zdroj: Vosveteit

Ak sa vám dané povolenie nepáči, jednoducho ho zamietnite. Ak vás aplikácia bez daného povolenia nepustí ďalej, viete, že môže ísť o potencionálny podvod a mali by ste zvážiť zmazanie aplikácie.

Preklepnite si aplikácie a firmy, ktoré ich poskytujú

Toto odporúčanie je najmä pre aplikácie, kde zadávate rôzne citlivé údaje, ako napríklad údaje o platobnej karte. Pred stiahnutím si aplikáciu preverte na rôznych fórach. Ak je aplikácia podozrivá, určite nájdete nejaký prípad o úniku dát či podvode z minulosti.

Samozrejme vie dôjsť k náprave daného problému. Preto si určite prečítajte ako sa s problémom vysporiadala firma alebo aplikácia v minulosti a podľa toho zhodnoťte, či si aplikáciu stiahnete.

Limitujte zdieľanie informácií na sociálnych sieťach

Aj keď zdieľanie informácií nie je priamo nebezpečné, zdieľaním svojej aktivity iba viac kŕmite poskytovateľov reklám, ktorí vedia o to lepšie zacieliť svoje výtvory. Určite zvážte, či napríklad budete neustále zdieľať svoju polohu so sociálnymi sieťami. Ako dané sledovanie vypnúť sa dozviete v tomto článku.

Udržujte svoje zariadenie aktualizované

Vývojári neustále pracujú na zlepšení systému ale taktiež aj na zaplátaní bezpečnostných dier. Preto je úplne logické, že najnovšie aktualizácie softvéru sú to najlepšie, čo môžete pre svoje zariadenie spraviť.

MIUI 12.5_aktualizacia ako nainstalovat
Zdroj: YouTube (Technolobe)

Sťahujte iba oficiálne aplikácie z Obchodu Play/App Store

Všetky aplikácie v týchto oficiálnych obchodoch prechádzajú rôznymi testami a preto sú oveľa viac bezpečné, než aplikácie stiahnuté iba niekde z internetu. Tieto obchody vám taktiež zabezpečia pravidelné aktualizácie aplikácií. Preto ak nechcete riskovať prítomnosť malvéru vo vašom zariadení, určite sťahujte aplikácie iba z oficiálneho zdroja.

Držíte sa krokov vyššie aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close