APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Kuriózna aplikácia MeowTalk od ex-vývojárky Amazonu hovorí, že dokáže preložiť mňaukanie mačiek do ľudskej reči

MeowTalk aktuálne skôr dobre pobaví, ako preloží mňaukanie do ľudskej reči

Ak v domácnosti máte zviera, tak bezpochyby ste si už mnohokrát povedali: „Kiež by som vedel, čo mi chceš povedať…“. Nuž, mačkám by sme mohli už čoskoro porozumieť, minimálne to sľubuje aplikácia MeowTalk. Na tému upozorňuje spravodajský kanál bbc.com.

Preložte mňaukanie do ľudskej reči

Bývalá inžinierka spoločnosti Amazon, Juliette Jones, prišla so skutočne zaujímavou aplikáciu, ktorá je aktuálne ešte vo vývoji, ale aj napriek tomu je dostupnou v BETA verzii v obchode Google Play. Ide o aplikáciu MeowTalk, ktorá sľubuje, že dokáže preložiť mačaciu reč do ľudskej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MeowTalk Cat Translator
MeowTalk Cat Translator
Developer: MeowTalk LLC
Price: Free

Hneď v úvode treba povedať, že v aktuálnej fáze projektu, sa s mačkou „neporozprávate“. Dôvodom je, že aplikácia (zatiaľ) obsahuje len niekoľko fráz, ktoré je schopná identifikovať a preložiť. Ide napríklad o frázy ako – nakŕm ma, hnevám sa, nechaj ma na pokoji a podobne.

„Väčšina vokalizácií mačiek je skutočne určená na komunikáciu s ľuďmi. Dôvodom je, že väčšina majiteľov na ne bude reagovať.“ hovorí hlavná vývojárka aplikácie.

Nejde v skutku o reč, ale o emócie

Aktuálne prieskumy naznačujú, že na rozdiel od ľudí, mačky nezdieľajú žiaden spoločný jazyk. Namiesto toho však vydávajú zvuky, ktoré sú „na mieru šité“ pre svojho majiteľa, resp. kolektív mačiek, v ktorom žijú. Zvuky, ktoré však vydávajú, nie sú slová, ale skôr vyjadreniami emócií. V praxi to znamená, že každý tón, ktorý mačky vydajú, tak má nejaký zmysel, resp. cieľ. Práve do tohto procesu vstupuje strojové učenie a AI, pomocou čoho je aplikácia schopnou identifikovať, čo chcú naši domáci miláčikovia povedať. Vývojárka však dodáva, že môžu vzniknúť aj nedorozumenia.

„Môžu sa vyskytnúť určité nepresnosti, ktoré môžu majiteľom spôsobiť nesprávny dojem o tom, čo ich mačky chcú.“

Databáza zvukov, s ktorou aplikácia funguje, sa pritom neustále rozrastá o nové zvuky. Plní sa hlavne vďaka používateľom, ktorí označujú význam jednotlivých mňauknutí svojich domácich miláčikov. Okrem iného aplikácia umožňuje aj vytvorenie profilov mačkám, aby bola schopnou lepšie identifikovať „slová“, ktoré hovorí konkrétna mačka.

Cieľom projektu, do ktorého sa pustila Jones, však nie je aplikácia sama o sebe, ale chytrý obojok, ktorý by bol na konci dňa schopným prekladať žiadosti mačiek bez nutnosti používania smartfónu.  V závere vývojárka aplikácie však hovorí, že aktuálne by sa aplikácia mala využívať skôr za účelom zábavy, ako za účelom 100% dôveryhodnej komunikácie, hoci ju do budúcna nevylučuje.

Aplikácia mimochodom funguje veľmi jednoducho. Po jej stiahnutí môžete preskočiť registráciu, resp. prihlásenie sa pomocou existujúceho účtu, a môžete hneď skúsiť preklad mňaukanie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close