Kupujete si používaný smartfón? Nezabudnite pred kúpou skontrolovať a zvážiť tieto veci!

Kúpiť si používaný smartfón z druhej ruky dokáže byť riadna veda. Pozrite sa teda, ako pri výbere takéhoto modelu kúpu nakoniec neoľutovať.

Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc)

Ceny nových smartfónov v poslednej dobe neustále stúpajú a ak si chceme kúpiť lepší a drahší smartfón, častokrát nám nezostáva nič iné, ako si ho kúpiť už z druhej ruky. Na kúpe používaného smartfónu nie je nič zlé, vďaka takejto kúpe totiž vieme ušetriť nejaké peniažky a navyše si za cenu strednej triedy kúpiť napríklad minuloročný vlajkový model. Pri kúpe takéhoto zariadenia však musíme byť obozretní, nakoľko nie vždy musí ísť o výhodnú ponuku storočia. A práve z tohto dôvodu sme tu my s našimi radami ako pri kúpe používaného zariadenia náš výber neoľutovať. Inšpiráciu sme čerpali z portálu businessinsider.com.

Viete váš smartfón v prípade nespokojnosti vrátiť?

Prvým bodom čo by sme zrejme pri kúpe používaného smartfónu mali zvážiť, je možnosť jeho vrátenia. Nie všetky chyby sú totiž viditeľné priamo pri jeho kúpe a niektoré sa môžu objaviť až po pár hodinách či dňoch používania. Práve preto by sme mali premýšľať aj nad tým, odkiaľ si smartfón kupujeme a zistiť si, či je tu aj možnosť jeho vrátenia v prípade nespokojnosti. Ideálnym prípadom je, ak nám predajca ponúka 2 týždne na vrátenie zariadenia v prípade našej nespokojnosti. Rovnako je pre nás výhodou aj možnosť záruky aspoň na jeden rok, čo štandardne ponúkajú predajcovia pri repasovanom zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi smartfon Mini
Zdroj: YouTube (ATC Android ToTo)

Odsledujte si, či je zariadenie repasované alebo len použité

Pri kúpe zariadenia od nezávislého predajcu alebo kúpe smartfónu cez bazár je bežné, že sa dostaneme k použitému zariadeniu. Cena tohto smartfónu by mala byť nižšia ako v prípade repasovaného zariadenia. Dôvodom je to, že repasované zariadenie podstúpilo testy a mierne opravy, aby spĺňalo štandardy modelu v stave „ako nový“. Vidieť v ňom môžeme len menšie kozmetické závady ako škrabance na displeji alebo odreté rohy zariadenia. Takýto smartfón môže mať vyššiu cenu, no za záruku kvality sa oplatí priplatiť si.

Skontrolujte si softvérovú podporu

Ďalším problémom v zariadení vie byť aj končiaca či ukončená softvérová podpora. Niektorí používatelia nedbajú na podporu pre najnovší operačný systém, no ak chceme mať smartfón zabezpečený, mali by sme si to všímať. Pri kúpe už používaného zariadenia si teda skontrolujme, koľko aktualizácií ešte v budúcnosti získa, prípadne či mu už neskončila podpora pre najnovšie aktualizácie. Rovnako však platí, že aktualizácie nezískavajú štyri roky staré zariadenia a viac. A štyri roky používané smartfóny nám teda už dlho neposlúžia, preto si skontrolujte aj dátum vydania zariadenia.

Skontrolujte si aj distribúciu a podporu pre vášho operátora

Nákupy z Číny dnes už nie sú žiadnou raritou, no nie každý vie odtiaľ smartfóny aj správne nakupovať. Pôvodný majiteľ totiž mohol kúpiť čínsku verziu zariadenia, no akonáhle zistil, že na ňom nesprávne prijíma signál, mohol sa ho pokúsiť predať. V Číne totiž nevyužívajú u nás rozšírené pásma pre 4G siete, preto sa jednoducho môže stať, že u nás chytíte len staršiu 3G či dokonca 2G sieť. Pôvodný majiteľ môže zatajiť, že smartfón nedokáže tento signál prijať a my sa neskôr môžeme potýkať s problémami. Navyše tieto smartfóny nemusia mať podporu pre Google služby, čo nám rovnako spôsobí nepríjemnosti.

Huawei Nova 9_displej recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Načasujte si správny čas pre nákup

Ceny starších smartfónov sa neustále pohybujú. Práve preto by sme si mali vychytať ten najepší čas pre kúpu používaného smartfónu, čo najčastejšie býva po predstavení novších generácií zariadení. Až teda Samsung predstaví modelový rad Galaxy S23, bude ten najlepší čas pre kúpu modelu z radu Galaxy S22. Rovnako to platí napríklad pre Xiaomi, kedy po predstavení série Xiaomi 13 bude najlepší čas vybrať si smartfón z radu Xiaomi 12. Vyberte si teda čas pre kúpu nového smartfónu starostlivo. Môžete tak ušetriť pár desiatok eur.

Je smartfón v dobrej kondícii?

Cena smartfónu sa odvíja aj od jeho stavu. Model s miernymi škrabancami či odreninami by mal mať nižšiu cenu ako smartfón, ktorý bol celý čas v obale a s ochranou displeja. Preto by sme mali zvážiť, či si vyberáme zariadenie s menšími kozmetickými chybami za nižšiu cenu alebo takmer nové zariadenie s vyššou cenou. V každom prípade však zvážte, či je cena zariadenia v poriadku. Najmä súkromní predajcovia vedia totiž cenu prestreliť a navrhnúť vám vyššiu cenu za poškriabané zariadenie. Tomu by sme sa mali vyhnúť a smartfón si pred kúpou dobre obhliadnuť. V konečnom dôsledku sa tak môžeme dohodnúť aj na nižšej cene.

samsung galaxya a52 lifestyle
Zdroj: Samsung

Preverte si, či smartfón nebol ukradnutý

Ak si kupujeme smartfón od spoločnosti, ktorá ich repasuje, máme takmer úplnú istotu, že bude v poriadku. Najmä súkromní predajcovia však vedia predať aj smartfón, ktorý predtým niekomu patril. Ukradnutý smartfón tak nakoniec môže priniesť problémy aj nám. K predávanému smartfónu by teda k dispozícii malo byť aj balenie spolu s príslušenstvom. Ak však majiteľ bude chcieť predať zariadenie bez balenia a príslušenstva, mali by sme spozornieť. Majiteľ sa k nemu totiž nemusel dostať poctivo.

Kupovali ste niekedy smartfón z druhej ruky? A boli ste spokojný? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre