Ktoré aplikácie vo vašom smartfóne pristupujú k vašej polohe vždy a ktoré len počas ich používania? Pozrite sa, ako to zistíte

Pozrite sa na aplikácie, ktoré vo vašom smartfóne neustále pristupujú k polohe smartfónu, a ktoré len niekedy.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Mnohým aplikáciám, ako si ich stiahneme do zariadenia, automaticky odklikneme všetko, čo požadujú a to aj pri aplikáciách, ktoré použijeme jeden či dvakrát. Tieto privilégia, ktoré im udeľujeme, im umožňujú pristupovať k rôznym častiam zariadeniam. Jedným z citlivých povolení je aj prístup k vašej polohe. Toto povolenie si pritom pýtajú častokrát aj také aplikácie, ktoré s ním reálne nepotrebujú pracovať.

Ak sa snažíme chrániť si svoje súkromie, tak toto povolenie by sme nemali bezhlavo povoľovať aplikáciám, keď si ho vypýtajú. Obzvlášť, ak ide o aplikácie, ako je napríklad kalkulačka, kalorické tabuľky a podobne. Môžu ho totiž zneužiť a následne odosielať informácie o polohe tretím stranám bez toho, aby sme si to riadne uvedomovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie každá aplikácia navyše potrebuje mať prístup k tomu, kde sa aktuálne nachádzame. Preto je vhodné, ak si z času na čas skontrolujeme povolenia aplikácií, ktoré sme im v minulosti udelili. Niektoré sa k údajom o polohe môžu dostať kedykoľvek, iné zasa len vtedy, keď ich otvoríme. A z tohto dôvodu by ste mali vedieť, na akom mieste sa k týmto informáciám vo vašom smartfóne dostanete. Návod nižšie, ako sa dostať k tomuto povoleniu a informácií, ktoré aplikácie a kedy pristupujú k vašej polohe, vám ukážeme na smartfóne Samsung. Cesta je ale podobnou aj pri iných zariadeniach.

Ktoré aplikácie pristupujú k polohe vášho zariadenia a kedy?

Otvorte si teraz Nastavenia vášho smartfónu a vyhľadajte kartu Aplikáciu. Otvorte ju. V ďalšom kroku kliknite na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu a následne na Správca povolení.

V ďalšom kroku sa vám otvorí karta, ako môžete vidieť nižšie na snímke. Z dostupných povolení, ktoré uvidíte, vyhľadajte možnosť Poloha. Kliknite na ňu. Následne vo vrchnej časti uvidíte všetky aplikácie, ktoré môžu pristupovať k vašej aktuálnej polohe vždy. Pod nimi nájdete aplikácie, ktoré pristupujú k polohe len občasne, keď ich používate.

ktore aplikacie pristupuju k polohe navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako obmedziť aplikáciám, aby pristupovali k polohe vášho smartfónu?

Ak ste natrafili na aplikáciu, ktorej chcete obmedziť prístup k vašej polohe, tak kliknite na ňu. Zobrazia sa vám nastavenia aplikácie, konkrétne nastavenia súvisiace s polohou. Potom budete môcť aplikácii obmedziť prístup k vašej polohe a to buď spôsobom, aby mohla pristupovať k polohe len počas používania, prípadne vždy. Samozrejme, aplikácii môžete aj zakázať pristupovať k vašej polohe, alebo aby sa pýtala povolenie k prístupu k polohe, keď bude chcieť s touto informáciou pracovať.

ktore aplikacie pristupuju k polohe navod_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Jednou z ďalších funkcií, ktorú ale nájdete len v novších verziách Androidu, je možnosť obmedzenia prístupu k presnej polohe. Ak ju vypnete, tak aplikácia bude vedieť pristupovať len k orientačnej polohe zariadenia.

Mimochodom, aplikáciám, ako sú napríklad navigácie, prístup k polohe nevypínajte. Obmedzili by ste tak jej funkčnosť. ale aplikáciám, ako sú kalkulačky, sociálne siete, poznámkové blogy a podobne, prístup k polohe kľudne môžete obmedziť. Tento typ softvéru nepotrebuje pracovať s vašou polohou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre