Spravodajstvo

Ktoré Android smartfóny podporujú 64-bitový Chrome a prečo je lepší v porovnaní s 32-bitovým?

Hoci 64-bitová verzia prehliadača Chrome je pre Android používateľov dostupná už dlhšiu dobu, tak aj napriek tomu, ňou disponuje minimum používateľov.

Hoci 64-bitová podpora aplikácií je v Androide prítomnou od roku 2014 (Android Lollipop), tak aj napriek tomu, Chrome dlhú dobu podporoval len 32-bitovú verziu aplikácie. K zmene došlo ešte v roku 2020 príchodom prehliadača Chrome vo verzii 85. Druhým dychom však treba povedať, že hoci 64-bitová verzia prehliadača je už dostupnou dlhšiu dobu, tak mnohí používatelia stále bežia ešte na staršej architektúre.

Prečo však na tom záleží, akú verziu prehliadača máte?

Najväčší význam odhliadnuc od zlepšenia výkonu, zníženia energetickej náročnosti a podobne je, že 64-bitová podpora otvára nové možnosti pre vývojárov. V praxi to znamená, že mať 64-bitové aplikácie pomáha zlepšiť komunikáciu, ale aj výkon medzi kremíkom a softvérom. Inými slovami, vďaka väčšiemu počtu bitov zvládnu 64-bitové aplikácie pracovať s väčším objemom dát ako 32-bitový softvér, čo znamená plynulejší výkon a potenciálne viac funkcií. Rovnako treba dodať, že 64-bitové aplikácie sú vo všeobecnosti bezpečnejšie v porovnaní s 32-bitovými. Dôvodom je, že majú oveľa väčší adresný priestor náhodne usporiadanej pamäti. Znamená to, že pri 32-bitových aplikáciách bolo oveľa jednoduchšie predvídať dátové umiestnenia programu v pamäti, čo výrazne uľahčovalo útoky na program zo strany hackerov, či iných záškodníkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ktoré Android smartfóny podporujú 64-bitový Chrome?

Nuž, hoci 64-bitová verzia prehliadača Chrome je tu s nami bezmála 2 roky, tak aj napriek tomu nie je stále dostupnou pre všetky smartfóny. Otázkou teda je, pre ktoré smartfóny je dostupná táto verzia prehliadača? Základnou podmienkou je mať Android 10. Druhým dychom však treba povedať, že presne podmienky neboli zo strany Google doposiaľ komunikované. Najnovšie aktualizácia prehliadača však odhalila ďalšiu základnú podmienku, ktorou je veľkou RAM pamäte. Google konkrétne prezradil, že aby ste automaticky prešli na 64-bitovú verziu aplikácie, tak potrebujete 8GB RAM. Na tému upozorňuje portál Androidpolice.

„Pre tých z vás, ktorí si kúpili najnovšie zariadenia so systémom Android (Android Q + a 8 GB + RAM), sme Chrome prestavali na 64-bitový binárny formát, vďaka čomu získate stabilnejší prehliadač Chrome, ktorý sa načítava stránky až o 8,5% rýchlejšie a 28 % plynulejší, pokiaľ ide o posúvanie a latenciu vstupu.“ Písalo sa v blogu v spojitosti s poslednou aktualizáciou prehliadača.

V prípade, ak by ste si predsa len chceli skontrolovať akú verziu prehliadača máte, tak môžete tak spraviť pomocou otvorenia URL adresy „chrome://version“. Následne uvidíte informácie o prehliadači, ktorý máte nainštalovaný vo vašom smartfóne. Ako môžete vidieť nižšie, hoci máme vcelku výkonný smartfónov, Poco F2 Pro, tak stále máme 32-bitovú verziu aplikácie.

Google Chrome_verzia prehliadaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close