Kto ako prvý objavil Ameriku? Nové dôkazy majú potenciál prepísať učebnice
Dlho sa predpokladalo, že Ameriku objavil v 15. storočí Krištof Kolumbus. História sa však mohla odohrať úplne inak.
Zo školy vieme, že Ameriku objavil v roku 1492 moreplavec Krištof Kolumbus, no čoraz viac dôkazov naznačuje, že sa história mohla odohrať o čosi inak. O Amerike ako „novom kontinente za Atlantikom“ sa špekulovalo už od roku 1340 a predpokladá sa, že k jej brehom oveľa skôr dorazili aj Vikingovia.
Tí o kontinente písali vo svojich ságach, no vedci dlhú dobu nevedeli nájsť spomienku o Amerike nikde mimo škandinávskych spisov. Koncom minulého roka sa však objavila štúdia, v ktorej sa výskumníkom podarilo nájsť zmienku o Amerike v kronike, ktorá predchádzala Kolumbov objav o približne 150 rokov. Pasáž sa nachádza v knihe Cronica Universalis, ktorej autorom bol Galvano Fiamma. Krajina, ktorú v dokumente spomína sa nazýva Marckalada a historici ju dokázali prepojiť s krajinou Markland objavujúcou sa v nórskych ságach.
Autori štúdie predpokladajú, že mal Fiamma kontakty v Janove a o existencii Ameriky mu povedali tamojší námorníci obchodujúci so severanmi. Objav je podstatným hlavne preto, lebo opäť otvára už dlho pretrvávajúcu debatu o tom, či sa o Amerike vedelo ešte pred jej objavením Krištofom Kolumbom. Podľa všeobecného názoru neexistoval mimo Škandinávie žiaden písomný záznam o ničom, čo by mohlo ležať za Atlantickým oceánom. Nová štúdia dokazuje, že už viac ako sto rokov dozadu sa objavili aspoň náznaky o existencii doteraz nepoznaných kontinentov. Výprava, na ktorú sa Krištof Kolumbus podujal, nemusela byť až taká riziková, ako sa spočiatku predpokladalo.
Vikingovia objavili Ameriku dlho pred Kolumbom
Tento rok sa objavila štúdia, ktorá sa zameriavala na mikroskopickú analýzu dreva, ktoré používali na stavbu obyvatelia Grónska pred viac ako 700 rokmi. Táto analýza nasvedčuje, že drevo pochádzalo zo Severnej Ameriky, informuje portál IFL Science.
V rámci výskumu archeologička Lísabet Gudmundsdóttir preskúmala päť archeologických nálezísk v západnom Grónsku, ktoré boli obývané medzi rokmi 1000 až 1400 nášho letopočtu. Časť dreva objavená na týchto náleziskách nebola typická pre oblasť Grónska alebo severnej Európy. Archeológovia objavili drevo borovice banksovej, ktorá rastie v Kanade, presnejšie v oblasti Rocky Mountains.
Neprehliadnite
„Tento objav naznačuje, že ľudia žijúci v Grónsku mali prostriedky, vedomosti a vhodné plavidlá na to, aby sa mohli dostať do Severnej Ameriky. Predpokladáme, že sa do Ameriky cestovalo počas celého obdobia, kedy boli skúmané oblasti osídlené,“ vysvetľuje Gudmundsdóttir.
Objavili Vikingovia Ameriku ako prví?
Výsledky novej štúdie naznačujú, že Severania poznali Ameriku oveľa dlhšie, než sa spočiatku predpokladalo. Zároveň je táto práca prvou svojho druhu, ktorá vedecky potvrdzuje teórie o tom, že grónski severania dlhú dobu Ameriku poznali a dovážali z nej dôležitý materiál.
Dôkazy sa však ukrývajú aj v historických prameňoch. Viacero nórskych ság píše o cestách Vikingov do Ameriky už okolo roku 1000, oveľa skôr, ako bol tento kontinent objavený Kolumbom. Vedci však na území Severnej Ameriky objavili aj pozostatky Vikingskej usadlosti, ktorá sa datovala do roku 1000 nášho letopočtu. Zdá sa, že Kolumbus nebol prvým, kto Ameriku objavil.
Vikingovia obchodovali z inými krajinami. Ako sa v minuloročnej štúdii píše, námorníci sa medzi sebou mohli rozprávať a zdieľať príbehy o Amerike. Historik Galvano Fiamma vo svojej knihe Cronica Universalis písal, že mu námorník z Janova prezradil príbeh o krajine Marckalada. Jej obyvatelia boli údajne obri. Žiadni námorník ju ale nevedel opísať.
Vedci veria, že Marckalada alebo Markland, je vikingské označenie pre Ameriku. Kniha Fiammu sa datuje približne 150 rokov pred Kolumbov objav.
Komentáre