Krištof Kolumbus nemusel byť prvý, kto objavil Ameriku. Objavil sa dokument, ktorý má potenciál prepísať učebnice

Kedy ľudia vedeli o "novom kontinente za Atlantikom" je témou mnohých vedeckých diskusií. Nová štúdia prináša do problému viac svetla.

Kedy sa ľudia dozvedeli o Amerike?
Zdroj: Unsplash (Sebastien Gabriel, Andrew Stutesman), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V školách sa učíme, že Ameriku objavil v roku 1492 moreplavec Krištof Kolumbus, no bolo to naozaj tak? V rámci nedávnej štúdie sa vedcom z univerzity v Miláne podarilo objaviť nepublikovanú prácu talianskeho historika, Galvana Fiammu. Ten už v roku 1340 odkazoval na „nový kontinent za Atlantickým oceánom“.

Čo sa týka vedomostí o existencii Ameriky, predpokladá sa, že k jej pobrežiam dorazili už Vikingovia, ktorí sa o kontinente občas zmienili vo svojich ságach. Nikdy predtým sa však krajiny za Atlantikom nespomenuli v historických spisoch mimo Škandinávie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po prvýkrát v histórii sa však výskumníkom podarilo nájsť zmienku o Amerike v kronike, ktorá predchádzala Kolumbov objav o približne 150 rokov. Pasáž sa nachádza v knihe Cronica Universalis, ktorej autorom bol Galvano Fiamma. Krajina, ktorú v dokumente spomína sa nazýva Marckalada a historici ju dokázali prepojiť s krajinou Markland objavujúcou sa v nórskych ságach.

„Námorníci plaviaci sa morami Dánska a Nórska vravia o Islande ležiacom za Nórskom. O niečo ďalej sa nachádza ostrov s názvom Grónsko. Ešte ďalej na západ existuje krajina Marckalada. Jej obyvatelia sú obri: Nájdete tam kamenné budovy tak veľké, že by ich nedokázal postaviť žiaden človek, ak by nebol obor. Rastú tam zelené stromy a žije mnoho zvierat a vtákov. Žiadny námorník ale nevedel o tejto krajine povedať, ani ju opísať,“ tvrdí text, ktorý bol pôvodne písaný v latinčine.

Dôveryhodný zdroj?

Autori štúdie predpokladajú, že mal Fiamma kontakty v Janove a o existencii Ameriky mu povedali tamojší námorníci obchodujúci so severanmi. Objav je podstatným hlavne preto, lebo opäť otvára už dlho pretrvávajúcu debatu o tom, či sa o Amerike vedelo ešte pred jej objavením Krištofom Kolumbom. Podľa všeobecného názoru neexistoval mimo Škandinávie žiaden písomný záznam o ničom, čo by mohlo ležať za Atlantickým oceánom.

Nová štúdia dokazuje, že už viac ako sto rokov dozadu sa objavili aspoň náznaky o existencii doteraz nepoznaných kontinentov. Výprava, na ktorú sa Krištof Kolumbus podujal, nemusela byť až taká riziková, ako sa spočiatku predpokladalo.

Preložiť text z latinčiny nebolo jednoduché, vysvetľuje Giulia Greco, doktorandka z University of Trento. Stále však platí, že okrem vyššie uvedenej pasáže neexistujú žiadne ďalšie zmienky o Amerike. Sám Fiamma v Cronica universalis priznáva, že sa k nemu informácia dostala z ústneho zdroja od námorníkov z Janova.

„Neostáva nám nič iné, len Fiammovi veriť,“ tvrdí Giulia Greco, prekladateľka historického dokumentu.

Vedci v ďalších krokoch štúdie plánujú publikovať celú kroniku. Keďže je kronika v súkromnom vlastníctve, vedci museli navštíviť Spojené štáty a dokument so súhlasom majiteľa vyfotiť. Ďalej sa vedci pokúsia objasniť pasáže, ktoré stále ostávajú záhadou a následne budú môcť tento historický dokument publikovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre