KryptomenySpravodajstvo

Kryptomeny čaká ďalšie „zemetrasenie“. Rusi zvažujú zákaz obchodovania s kryptomenami a ich ťažbu. Takéto majú na to dôvody!

Ruska národná banka žiada prísnejšiu reguláciu kryptomien. Podkopávajú totiž hospodársku politiku krajiny a zároveň poškodzujú životné prostredie.

Zatiaľ čo v niektorých regiónoch, ako je napríklad El Salvádor, kryptomeny zažívajú svoje zlaté obdobie, tak v iných regiónoch je tomu presný opak. Dobrým príkladom je Čína, ktorá nedávno zintenzívnila boj proti iným digitálnym menám, ako je tá štátna.

Zdá sa, že i Rusko sa môže už čoskoro postaviť proti Bitcoinu a ďalším kryptomenám, píše portál techspot.com (via bloomberg.com). Portál sa konkrétne odvoláva na riaditeľku oddelenie stability Ruskej národnej banky, Elizavet Danilovú. Tá prezentovala počas online konferenciu správu venujúcu sa digitálnym menám: „Kryptomeny: trendy, riziká, opatrenia“.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je koniec kryptomien v Rusku predo dvermi?

V správe sa hovorí, že kryptomeny majú veľa podobností s pyramídovými hrami a zároveň, že sú často využívanými pri rôznych kriminálnych aktivitách. Rovnako správa uvádza, že digitálne meny podkopávajú menovú politiku krajiny. Dôvodom je, že umožňujú ľuďom vytiahnuť svoje peniaze z národného hospodárstva.

„Potenciálne riziká finančnej stability spojené s kryptomenami sú oveľa vyššie pre rozvíjajúce sa trhy vrátane Ruska,“ uviedla centrálna banka.

Správa sa ďalej venuje i oblasti zelenej energii. Dôvodom je, že ťažba kryptomien je neprimerane náročnou na spotrebu energie čo negatívne vplýva na životné prostredie.

Rusko je treťou najväčšou krajinou na svete z pohľadu množstva ťažiarov

Treba uviesť, že hoci už dnes sú platby prostredníctvom kryptomien v Rusku zakázané vrátane investovanie do kryptomien prostredníctvom fondov, tak aj napriek tomu, Rusko je treťou najväčšou krajinou na svete z pohľadu množstva ťažiarov kryptomien. Viac ťažiarov nájdeme už len v USA a v Kazachstane.

Rovnako treba uviesť, že hoci zákaz obchodovania s kryptomenami a zákaz ich ťažby nie je aktuálne platný, tak to sa môže čoskoro zmeniť. Dôvodom je, že predseda dolnej komory parlamentu Vjačeslav Volodin uviedol, že vytvorenie regulačného rámca bude predmetom jarného zasadnutia Štátnej dumy. Potenciálny zákaz kryptomien, ako to požaduje Ruská národná banka, sa nebude však sťahovať na aktíva držané Rusmi v zahraničí, uvádza sa v správe.

Čo bude nasledovať, si niekto nedovolí dnes odhadnúť

Len pre pripomenutie, nedávna vzbura v Kazachstane spôsobila dočasný výpadok internetu v krajine čo zapríčinilo, že došlo k poklesu celosvetového hashratu o 12%. Ide o termín, ktorý sa vo svete kryptomien používa na opis množstva výpočtového výkonu, ktorý je využívaní krypto sieťou.

To spôsobilo, že sa bola obmedzená ponuka digitálnych mien na trhu. Na prvý pohľad by to malo znamenať, že hodnota digitálneho zlata porastie, stal sa však presný opak. Investori začali vo veľkom predávať digitálne meny čo v dôsledku ovplyvnila ich hodnotu smerom dolu.

Svet kryptomien bude preto netrpezlivo čakať na zasadnutie dumy a bude sledovať, čo aké opatrenia krajina príjme. Nové obmedzenia by mohli vo všeobecnosti zatriasť trhmi s kryptomenami. Dnes je však ešte predčasné predpovedať, čo sa presne udeje a ako dlho sa bude trh s kryptomenami z potenciálnych obmedzení zviechať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close