Konštruktér humanoidných robotov, ktoré hrajú futbal verí, že do roku 2050 budú roboty schopné poraziť aj majstrov sveta!

Dennis Hong, označovaný za “da Vinciho robotiky” bude na Slovensku vystupovať počas eventu SlovakiaTech ForumExpo v Košiciach.

robot ktory hra futbal
Zdroj: TS

Dennis Hong profesor z  Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA), riaditeľ a zároveň zakladajúci člen laboratória RoMeLa (Robotics & Mechanisms Laboratory) na Fakulte strojárstva a letectva UCLA vedie niekoľko výskumov so zameraním na pohyb a manipuláciu s robotmi, autonómnymi vozidlami a humanoidnými robotmi. Je vynálezcom viacerých nových robotov a mechanizmov vrátane „celokožného pohybu“ pre mobilné roboty inšpirovaných pohybom meňavky, jedinečného trojnohého robota STriDER, ale aj prvého auta na svete, ktoré môže “riadiť” slepý človek. Noviny Washington Post profesora Honga označili dokonca za „Leonarda da Vinciho robotiky“.

Hong  sa so svojím tímom preslávil hlavne vďaka vývoju robotov so širokým využitím. Hrdý je predovšetkým na 7 vo svete ocenených robotov vhodných do všetkých terénov – trojnohý STriDER, IMPASS pohybujúci sa kombináciou kolies a  nôh, CLIMBeR lezúci po útesoch, meňavkový robot pohybujúci sa metódou „celokožného pohybu“, HyDRASS – hadí robot lezúci po konštrukciách, vzduchom poháňanú robotickú ruku RAPHaEL a humanoidný DARwin – všetky postavil jeho tím v laboratóriu RoMeLa vo Virginia Tech.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden z najviac oceňovaných robotov, ktorý  zožal úspech je trojnohý robot STriDER, pri ktorého vytváraní bol Hong so svojim tímom inšpirovaný prírodou. Je schopný pohybu, že pretočí svoje telo o 180 stupňov a strednú nohu prehodí pomedzi ďalšie dve, aby ustál pád.

trojnohý STriDER
Zdroj: Youtube (TED-Ed)

„Aj keď v skutočnosti v  prírode trojnohého tvora nemáme, ale využívanie kinetickej energie formou pasívneho dynamického pohybu je typické i pre nás ľudí,“  vysvetľuje odborník na robotiku. Podľa neho je ľudská chôdza postavená na princípe kyvadla, ktoré švihom nohy akoby zastavovalo pád. „Ľudská chôdza je proces neustáleho padania a premieňania potenciálnej energie na kinetickú,“ dodáva Hong.

Hong patrí medzi ľudí, ktorý milujú to čo robia, a  aj preto si svoju prácu v podobe vývoja špičkových robotov spestrujú zábavou, a nie hocijakou. Jedným zo skvelých príkladov takéhoto spestrenia je futbal, ale nie tem klasický, aký poznáme zo štadiónov a televízie. Jedná sa totiž o robotický futbal. Momentálne sa sústreďuje na vývoj humanoidných robotov DARwin, s ktorými pravidelne navštevuje medzinárodnú futbalovú ligu inteligentných robotov RoboCup.  Hong sa môže pochváliť viacerými úspechmi, napríklad: jeho modernizovaný DARwin II. je v súčasnosti už samostatný inteligentný robot, ktorý pomocou AI dokáže hrať futbal. Dokonca sa mu podarilo vyhrať aj viacero turnajov.

„Nie je ovládaný na diaľku, nie je priviazaný. Rozhliadne sa navôkol, hľadá loptu a  keď ju nájde snaží sa ju streliť do bránky,“ opisuje úspechy DARwina i  jeho väčšieho „brata“ v ľudskej veľkosti CHARLIho – 2 jeho konštruktér, ktorý sa teší z víťazstva až v dvoch ročníkoch súťaže po sebe (2011 a 2012), ktorej história siaha až do roku 1997.

CHARLI-2-hra futbal-RoboCup
Zdroj: TS

Pre Dennisa Honga je medzinárodná futbalová súťaž robotov obrovskou výzvou.

„Cieľom RoboCupu je do roku 2050 vyvinúť humanoidné roboty v  ľudskej veľkosti, ktoré budú schopné hrať futbal proti ľuďom, ktorí vyhrali majstrovstvá sveta a ešte ich aj poraziť,“  približuje odvážne ciele Hong a dodáva, že je presvedčený, že sa tento cieľ podarí splniť.

Svet technológií, robotiky a inovácií je fascinujúcim, a o to viac keď Vám ho môžu sprostredkovať odborníci z fachu. A práve preto by sme vám radi dali do pozornosti event  SlovakiaTech Forum Expo 2019, v rámci ktorého sa zúčastní aj „da Vinci“ robotiky, Dennis Hong. Čerešničkou na torte je, že na to, aby ste ho mohli vidieť na živo (a nie len jeho)  nemusíte cestovať za hranice Slovenska. Event sa bude totiž konať v košickom Kulturparku 8. až 10.10. 2019.  Viac informácií sa dozviete na stránkach Slovakiatech.sk

Vstup na konferenciu je bezplatný, podmienkou je registrácia na na www.slovakiatech.sk

Mobilná aplikácia: Grenadine event guide, kód: STExpo2019

Event Guide
Event Guide
Developer: Grenadine
Price: Free

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre