Koniec amerických sankcií voči Xiaomi? Ako sa situácia vyvíja?

Xiaomi bolo zaradené na zoznam amerických sankcií v januári tohto roka. Teraz by ale mohli byť pozastavené, ako sa situácia vyvíja?

Xiaomi Trump
Zdroj: Flickr.com (Gage Skidmore) (CC BY-SA 2.0 DEED)

Len pár dní dozadu americké ministerstvo obrany vypustilo do sveta správu s pravým dôvodom sankcií voči Xiaomi. Teraz ale môžeme vidieť posun v udalostiach a zdá sa, že sankcie budú pozastavené. Informoval o tom spravodajský portál CGTN. Má teda Xiaomi dôvod na radosť?

Posun vpred

V januári tohto roku, len pár dní pred koncom volebného mandátu bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa bolo Xiaomi spolu s ďalšími spoločnosťami zaradené na americký blacklist. Zdalo sa, že pre Xiaomi začína čierne obdobie, keďže k novembru tohto roku by mali prísť o svojich amerických investorov. Spolu s nimi by bolo k roku 2022 úplne zakázané priamo či nepriamo vlastniť cenné papiere spoločnosti Xiaomi akýmkoľvek americkým občanom. Dôvodom bolo obvinenie Xiaomi zo spolupráce s čínskou armádou a preto mali pre USA predstavovať hrozbu. Xiaomi okamžite podniklo kroky a takmer okamžite vydalo vyjadrenie, kde napojenie na čínsku armádu popreli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Xiaomi podniklo i právne kroky, keď zažalovalo ministerstvo obrany USA. Zdá sa, že to prinieslo svoje ovocie a situácia sa začala vyvíjať tým správnym smerom. Ako sme už spomínali, pár dní dozadu sme sa dozvedeli, že za sankciami je ocenenie CEO Xiaomi Lei Juna z roku 2019. Teraz ale federálny sudca Washington D.C. oznámil, že o osude Xiaomi sa rozhodne už koncom tohto týždňa!

Pozastavenie sankcií

Našťastie si Xiaomi môže dovoliť i dobrých právnikov, ktorí vo výslednom rozhodnutí zohrajú veľkú úlohu. Vyjadrenie jedného z nich prezentuje, že Xiaomi nemalo možnosť sa obhájiť a zo dňa na deň sa objavilo na americkom blackliste. Xiaomi navyše distribuuje do USA množstvo smart gadgetov pre chytrú domácnosť a tieto sankcie by mohli americkému ľudu len uškodiť. Xiaomi pre USA hrozbu rozhodne nepredstavuje a zdá sa, že si to USA začína uvedomovať.

Žiaľ, právnici nedokázali sudcu presvedčiť o úplnom zrušení sankcií a tak nám pozastavenie zatiaľ bude musieť stačiť. Rozhodne je to ale krok vpred a veríme, že Xiaomi svitá na lepšie časy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre