Kométa 2l/Borisov „zapózovala“ na doteraz najostrejších záberoch. Návštevník od inej hviezdy sa u nás už dlho nezdrží
Vedci zachytili naostrejšiu fotografiu kométy 2l/Borisov, ktorá už čoskoro preletí okolo Slnka, ktoré jej svojou gravitáciou zmení trajektóriu.
Keď sa podarí astronómom zachytiť jedinečný úkaz, vyvolá to v ich komunite veľký rozruch. Presne to je prípad kométy 2l/Borisov, druhého identifikovaného objektu, ktorý ku nám prišiel od inej hviezdy. Nie je presne jasné odkiaľ, či kedy sa ku nám kométa dostala, avšak nezdrží sa už dlho.
Gravitácia nášho Slnka jej trochu pozmení dráhu, avšak vďaka tvaru trajektórie a vysokej rýchlosti (pozn. redakcie: okolo 160-tisíc km/h) ju nedokáže úplne zachytiť. Všetky teleskopy na svete sa momentálne upínajú na nášho hosťa. Doteraz najostrejšiu snímku zachytil Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý ju odfotil pri prelete popri Slnku.
Odhalil taktiež, že ľadovo-prašné jadro nie je väčšie ako 9 futbalových ihrísk, čo by malo byť približne 975 metrov. Zatiaľ kométa 2l/Borisov drží prvenstvo vo svojej kategórii, avšak vedci sú presvedčení, že je len otázkou času, kedy ku nám dorazí ďalší návštevník z ďalekých hviezd.
„Hubblov ďalekohľad nám ponúkol špičkový pohľad na jadro kométy, čo je veľmi dôležitá časť,“ hovorí David Jewitt, profesor planetárnej vedy a astronómie.
Jeho tím zachytil najlepšie zábery na kométu a popritom odhalil, že jej jadro je v skutočnosti 15-krát menšie, než sa predpokladalo. Kométu objavil amatérsky astronóm z Krymu, Gennady Borisov, 30. augusta 2019. Svoj nález nahlásil Centru pre astronómov v Cambridge.
Tí v spolupráci s americkou NASA objekt lokalizovali a vypočítali jeho dráhu letu. Zistili, že prišla z neznámeho miesta, niekde v našej galaxii. Jej zloženie je rovnaké ako pri kométach v Slnečnej sústave, čo potvrdzuje, že sa kométy rodia aj pri iných hviezdach. Uprostred roka 2020 2l/Borisov preletí popri Jupiteri vo vzdialenosti 800-miliónov kilometrov a následne zmizne v mrazivej prázdnote medzihviezdneho priestoru.
Komentáre