HuaweiSpravodajstvo

Koľko používateľov Huawei smartfónov by pri kúpe nového zariadenia z dôvodu absencie Google služieb prešlo ku konkurencií?

Prieskum ukázal, že absencia Google služieb je neprekonateľnou prekážkou pri výbere nového zariadenie len pre 15% používateľov

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je v konflikte s americkými úradmi, v dôsledku ktorých, spoločnosť nemôže plnohodnotne využívať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. Hoci posledné správy naznačovali, že dochádza k postupnému zmierňovaniu sankcií, tak aj napriek tomu, Huawei nie je z „najhoršieho“ stále vonku. Našťastie spoločnosť neprenáša tieto negatívne dopady na svojich zákazníkov a aktívne pracuje na riešeniach, aby tieto problémy pocítili v čo najmenšej miere. Skvelým príkladom je predstavenie Mobilných služieb Huawei, ktoré nahradili Mobilné služby Google, či práce na alternatívnom operačnom systéme HarmonyOS 2.0, ktorý bol len niekoľko dní dozadu oficiálne uvoľnení pre prvých testerov.

Prieskum ukazuje, že Huawei robí dobru prácu

Agentúra Wavemaker Slovakia v priebehu septembra 2020 na reprezentatívnej vzorke 1-tisíc respondentov urobila prieskum medzi Slovákmi, ktorý bezpochyby ukazuje, že Huawei odvádza dobrú prácu.

Podľa výsledkov prieskumu, by si takmer tri štvrtiny majiteľov telefónov Huawei v prípade siahnutia po novom zariadení, opäť vybralo telefón Huawei. 

„Až 71 % používateľov zariadení od Huawei by si značku vybralo opäť bez dodatočných podmienok. Len pre 15 % predstavuje absencia Google služieb neprekonateľnú prekážku. Na otázku, či by v prípade, že by do nového smartfónu nevedeli stiahnuť svoju obľúbenú aplikáciu, telefón vrátili či reklamovali, odpovedalo kladne iba 6 % respondentov.“

Najpoužívanejšou aplikáciou od Google je Gmial

Wavemaker sa ďalej pýtal používateľov telefónov, aké Google aplikácie sú pre nich dôležité. Z prieskumu vyšlo, že zo služieb od Googlu je na Slovensku najčastejšie používaný Gmail – používa ho 39% používateľov smartfónov. Na druhom mieste sa umiestnili Google Mapy so 16%, nasleduje obchod Play, ktorý používa 12% opýtaných. Videoslužba YouTube sa umiestnila na štvrtom mieste, používa ju 9% respondentov prieskumu.

Huawei_SK prieskum
Zdroj: Wavemaker Slovakia, Huawei

Ostatné služby od Googlu sú slovenskými používateľmi využívané v omnoho menšej miere. Google Drive využíva iba 5% opýtaných, Fotky Google 4%, službu umožňujúcu platenie mobilom Google Pay používajú len 3% respondentov.

K populárnym službám sú už dnes dostupné alternatívy

V rámci platformy HMS (Huawei Mobile Services) hoci nenájdeme aplikácie od Google v obchode, druhým dychom však treba dodať, že spoločnosť ponúka predinštalované plnohodnotné náhrady ku všetkým najpoužívanejším aplikáciám. V prípade aplikácie Gmail je k dispozícii vstavaný e-mailový klient. Huawei rovnako predstavil len niekoľko týždňov dozadu plnohodnotnú alternatívu ku Google Mapám v podobe Petal Maps. Za spomenutie tiež stojí povedať, že v obchode rovnako nájdeme aj aplikácie ako Here We Go, či Sygic.

Huawei Petal Maps
Zdroj: consumer.huawei.com

V prípade Google Play obchodu, náhradou je AppGallery, kde však treba povedať, že hoci ide o obchod plný aplikácií, tak aj napriek neobsahuje toľko aplikácií, ako konkurenčný obchod Play. Druhým dychom treba dodať, že Huawei má v tomto prípade žolíka – službu Petal Search, ktorá umožňuje absentujúce aplikácie v obchode AppGallery dohľadať. Služba funguje veľmi jednoducho. Stačí otvoriť Petal Search a dať vyhľadať aplikáciu, ktorú by ste chceli stiahnuť. Následne vám služba vyhodí dôveryhodné zdroje, odkiaľ ju môžete stiahnuť.

„Aspoň raz týždenne využíva Google Pay štyridsať percent respondentov. Zistili sme tiež, že len 1 % opýtaných by si smartfón Huawei nekúpilo kvôli absencii Google Pay,” približuje analytička Romana Šipoldová z agentúry Wavemaker Slovakia.

V prípade YouTube okrem toho, že videoserver je možné plnohodnotne používať pomocou webové rozhrania pre smartfóny, tak v obchode je k dispozícii viacero alternatívnych aplikácií. Jednou z nich je napríklad obľúbený Youtube Vanced, ktorý dokonca umožňuje prehrávanie videa na pozadí a prihlásenie sa do konta Google. 

Aký je váš názor na túto tému, je absencia Google služieb pre vás rozhodujúcou? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Zdroj: tlačová správa, spracovanie Vosveteit

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close