Koľko potenciálne obývateľných planét sa nachádza vo vesmíre? Teleskop Kepler priniesol hrubý odhad
Vedci si však uvedomujú, že výsledné číslo môže byť oveľa menšie
Astronómovia z celého sveta sa snažia nájsť odpoveď na jednu z najzásadnejších otázok, týkajúcich sa života vo vesmíre: Koľko potenciálne obývateľných planét môže „tam vonku“ existovať?
Ľudstvo hľadá predovšetkým skalnaté planéty, podobné Zemi, ktoré obiehajú okolo „druhého Slnka“ v primeranej vzdialenosti. Vďaka Keplerovmu vesmírnemu teleskopu môžeme poznať odpoveď, píše portál Science Alert. Je to približne 300-miliónov planét.
V žiadnom prípade nejde o definitívnu odpoveď. Toto číslo má vedcom dať hrubý základ, ktorý by im mohol pomôcť v detailnejšom pátraní po planéte, s ideálnymi podmienkami pre život.
„Teleskop Kepler nám už pomohol odhaliť miliardy planét. Predpokladáme, že z toho množstva budú tvoriť slušné percento planéty, ktoré sú skalnaté a potenciálne obývateľné,“ vyjadril sa astronóm Steve Bryson, z NASA Ames Research Center.
Charakteristika ideálnej planéty
Bryson si uvedomuje, že výsledné číslo obývateľných planét bude oveľa menšie, než tvrdia počiatočné odhady. Aj napriek tomu je preňho fascinujúce, že sa im podarilo dopracovať aspoň k nejakému výsledku. Ako sa však k nemu dopracovali?
V prvom rade sa vedci zamerali na to, čo poznajú. Momentálne je jedinou planétou, o ktorej vedia že dokáže podporovať život, naša Zem. Existuje pritom množstvo faktorov, ktoré mohli prispieť ku vzniku života. Príkladom môže byť náš Mesiac, alebo masívna planéta, ako Jupiter. Tento plynný obor nad nami držal akúsi ochrannú ruku a bránil nás pred asteroidmi, ktoré by nás v opačnom prípade zasiahli.
Neprehliadnite
No Astronómovia sa držia len troch základných kritérií. Tým prvým je, že planéta by mala byť skalnatá. Tým druhým je, že vhodná planéta musí obiehať okolo hviezdy, ktorá nie je priveľmi aktívna. To by znamenalo časté búrky, ktoré by planétu vystavili veľkej dávke radiácie. Tým posledným kritériom je, že sa planéta musí nachádzať v obývateľnej zóne. Ide o zónu, v ktorej je teplota primeraná a planéta si dokáže udržať na svojom povrchu vodu.
Komentáre