Koľko peňazí vás stojí elektronika zapojená do siete v režime stand-by, keď je nečinná?

Oplatí sa vypínať elektroniku namiesto toho, aby sme ju prepli do režimu stand-by, keď ju nepoužívame? Pozrite sa, koľko peňazí ušetríte, ak ju vypnete úplne.

stand by rezim a peniaze
Zdroj: Vbar / shutterstock.com a Vladimir Khodatae / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj vy máte v domácnosti viacero spotrebičov alebo inú elektroniku, ktorá je neustále pripojená do elektrickej siete. Môže ísť o televízor, rádio, nabíjačku a podobne. Tých prípadov, čo všetko môže byť pripojenie do siete, je oveľa viac. Väčšina tejto elektroniky disponuje aj úsporným režimom stand-by, ktorého cieľom je minimalizovať spotrebu energie zariadenia v čase, keď je nečinné a zároveň, aby bolo pripravené na rýchle použitie. V režime stand-by sa väčšina funkcií zariadenia zastaví alebo zníži na minimálnu úroveň, čo vedie k nižšej spotrebe energie. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, koľko energie zariadenie takto minie a čo vás stojí peňazí? Poďme sa spolu na to pozrieť.

„Fantómové zaťaženie“

Táto funkcia sa často označuje aj ako Fantómové zaťaženie a obvykle sa používa v súvislosti s elektrickými spotrebičmi, ktoré majú skrytú spotrebu elektrickej energie, ktoré sú pripojené do zásuviek, ale nie sú v skutočnosti v prevádzke.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento režim v minulosti mohol byť pre peňaženky mnohých ľudí strašiakom. Dôvodom je, že niektoré spotrebiče mohli spotrebovať 10 W, 15 W energie alebo ešte viac. Ak ste mali takýchto spotrebičov niekoľko, tak na konci mesiaca sa to mohlo odzrkadliť na účte. Podľa niektorých štatistík, fantómová spotreba energie tvorila v minulosti 10% a viac spotreby celkovej energie domácnosti. V súčasnosti podľa platnej legislatívy spotrebiče, ktoré nepotrebujú nevyhnutne komunikovať cez internet v stave nečinnosti, môžu spotrebovať najviac 0,5 W, resp. 1 W, ak zobrazujú na obrazovke nejakú informáciu. V prípade zariadení, ktoré potrebujú byť pripojené do internetovej siete, je regulácia miernejšia. Aktuálne  takéto zariadenia môžu spotrebovať 2 W až 8 W v závislosti od typu. Mimochodom, od roku 2025, resp. 2027 (pozn. redakcie: v závislosti od typu zariadenia) bude táto legislatíva ešte prísnejšia.

Čo nás stojí stand-by režim v praxi?

Prejdime ale ku konkrétnemu príkladu, na ktorom si ukážeme, čo to vlastne znamená. Cenu energie platíme za kilowatt hodinu (kWh), ktorá dnes stojí okolo 15 až 20 centov v priemere.  1 W je 0,001 kWh (1 kilowatt = 1000 wattov). Ak chceme vypočítať, čo nás stojí teda spotreba spotrebiča, ktorého maximálny výkon v stave nečinnosti je 1 W, tak vzorec by bol 24 (počet hodín) x 0,001 kWh = denná spotreba. Dennú spotrebu vynásobíme číslom 365 (počet dní v roku) x 20 centov = ročná spotreba nečinného spotrebiča. V našom konkrétnom príklade to je 1,75€. Pri zariadeniach, ktoré musia byť neustále pripojené k internetu, ročné náklady predstavujú 14€, ak sú zapnuté v pohotovostnom režime.

Pozor na to, koľko spotrebičov máte zapojených do elektrickej siete

Potenciálna úspora, koľko peňazí môžete ušetriť, ak budete zariadenia vypínať namiesto toho, aby ste ich uspali, bude teda závisieť od počtu a typu zariadení, ktoré máte v domácnosti. Do pozornosti by sme vám ale ešte dali článok, v ktorom sme sa venovali téme, či by sme mali počítač uspať alebo ho vypnúť v súvislosti s opotrebovaním zariadenia. Dôvodom je, že keď vypnete počítač a zapnete ho, tak všetky procesy sa musia naštartovať na novo, čo je viac stresujúce pre zariadenia, ako by sa prebudilo z režimu spánku. Ak sa táto situácia opakuje príliš často, tak to môže viesť k skoršiemu opotrebovaniu komponentov. Okrem toho to vedie aj ku krátkodobej vyššej spotrebe energie, keď počítač zapnete namiesto toho, aby ste ho len prebudili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre