Koľko pamäte RAM Váš smartfón naozaj potrebuje a ako vlastne funguje?

V súčasnosti sa spoločnosti pretekajú v tom, kto prinesie na trh väčšie čísla. Sú však v praxi využiteľnými?

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Dnes už nie je prekvapením, že smartfóny prichádzajú aj so  6GB, 8GB, prípadne až so 12GB RAM, čo sa dokáže vyrovnať aj herným počítačom. Jedným z týchto zariadení je aj napríklad Samsung Galaxy S20 Ultra, ktorý má v súčasnosti o 8 GB viac pamäte RAM, než väčšina smartfónov.

Znamená to ale, že smartfón, ktorý má k dispozícii len 4 GB potrebuje viac? Dnes sa stáva bežným trendom, že sa spoločnosti pretekajú o to, komu sa podarí prísť s najväčším číslom, no pozrime sa na to, ako je v smartfónoch pamäť RAM využitá a prečo sa ponúka viac, než vaše zariadenie potrebuje. Téme sa venuje aj portál androidcentral.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

RAM je skratka pre Random Access Memory. Táto pamäť slúži ako krátkodobé úložisko, kde sa ukladajú dáta práve aktívnych aplikácií. Zapisovanie a následné nahrávanie údajov z tejto pamäte je totižto oveľa rýchlejšie, než nahrávanie z toho najrýchlejšieho harddisku. Totižto údaje, ktoré sa do pamäte RAM nahrajú sú údaje, s ktorými musí vedieť systém pracovať „práve teraz.“

Procesor v smartfóne máva taktiež svoju pamäť, no tá nie je dostatočne veľká. Pamäť procesora dokáže zvládať len procesy, ktoré prebiehajú v danom momente a potrebuje niekde uložiť dáta, s ktorými bude pracovať neskôr.

Pomáha tomu aj operačný systém, ktorý slúži ako policajt pre všetky operácie, ktoré v smartfóne prebiehajú. Ak si aplikácia vyžiada vykresliť novú obrazovku, dáta sa uložia do pamäte RAM, kde ich operačný systém vytriedi a pošle do procesora, alebo grafickej karty. Následne sa spracované dáta ukážu na obrazovke. V jednoduchosti povedané, pamäť RAM je priestor, kde sa krátkodobo ukladajú dáta, ktoré môžu byť bleskovo prečítané  alebo  prepísané. Keď vypnete smartfón, všetko čo bolo uložené v pamäti RAM sa vymaže. Akonáhle ho opäť zapnete, časť pamäte sa rezervuje. Túto časť nemôžu aplikácie využívať.

Výhoda väčšej pamäte

Čím viac pamäte RAM máte, tým viac aplikácií môže bežať v pozadí bez toho, aby sa zariadenie spomalilo. Je nutné spomenúť, že časť pamäte sa rezervuje hneď pri zapnutí a to čo vám ostane je dostupná pamäť RAM. Pri zariadeniach Android platí, že nevyužitá RAM je zbytočná RAM. Pamäť v týchto zariadeniach funguje trošičku inak, než napríklad v počítači. Android zaplní celú RAM aplikáciami a táto pamäť je „plná takmer celý čas“.

Ak si zoberieme ako príklad Windows, ten necháva pamäť RAM otvorenú a akákoľvek aplikácia si môže zobrať tak veľkú časť ako potrebuje. Smartfóny naopak zaplnia pamäť RAM a nastavuje prioritu jednotlivým aplikáciám na základe toho, čo robia, ako to robia a ako často ich používate. V praxi to znamená, že naraz vám beží niekoľko rôznych aplikácií, medzi ktorými sa môžete rýchlo prepínať. Ak by sa pamäť RAM v smartfóne čistila, aplikácie by sa museli reštartovať. Táto cesta je samozrejme pomalšia a žerie viac baterky, než keby ste nechali aplikácie bežať v pozadí.

Pre typický Android smartfón je 16 GB pamäte RAM naozaj priveľa. Väčšina smartfónov dokážu fungovať s 2 GB voľnej pamäte po tom, ako zariadenie spustilo všetky potrebné procesy. Najväčšou oblasťou, kde sa dá využiť niekoľko GB na vyše sú 3D hry, náročné na software, ktoré si vyžadujú veľa pamäte. Ďalšou možnosťou je, ak využívate váš smartfón v móde stolného počítača.

V súčasnosti sa však odporúča RAM o veľkosti od 4GB do 6GB RAM (prípadne viac). Dôvodom je, že s plynúcim časom narastá aj náročnosť jednotlivých aplikácií a hier. Pri RAM pamäti od 4GB, resp. 6GB RAM nebudete nijak citeľne obmedzovaný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre