Koľko ľudí by sa teoreticky zmestilo do našej Slnečnej sústavy? Je to oveľa viac, než si myslíte

V 19. storočí teológ Thomas Dick vyslovil odvážny názor. Mal pravdu, alebo nie?

Slnečná sústava
Zdroj: Flickr(Kevin Gill)

V 19. storočí tvrdil škótsky teológ Thomas Dick, že do našej Slnečnej sústavy by sa zmestilo 22-triliónov živých bytostí. Jeho výrok pochádza z doby, kedy sa viedli vášnivé diskusie o živote mimo našej planéty, no zatiaľ neexistovali žiadne vedecké dôkazy, ktoré by sa prikláňali buď k jednej, alebo druhej teórii.

Jeho odhad môže znieť bláznivo, no išlo o človeka, ktorý aj napriek svojmu zameraniu vedel kráčať vo vodách vedy, píše portál Slate. Dick vedel, že mimo našej planéty musí existovať život. Ak by neexistoval, Zem by bola svojim spôsobom významná, čo bolo proti názorom Koperníka. Koperníkov princíp nás učí, že nič vo vesmíre nemá špeciálne postavenie. Naša planéta je len jednou z miliárd podobných planét a preto ani život nie je ničím špeciálnym – teda môže sa objavovať aj mimo našej Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tej dobe považoval za obývateľnú každú planétu Slnečnej sústavy. Ak predpokladal, že mimo Zeme môžu žiť bytosti, ktoré by mali podobnú hustotu zaľudnenia ako my, ľudia. Rovnako veril, že v našej sústave by dokázalo prežiť 22-triliónov bytostí. Dnes už vieme, že nie každá planéta je vhodná pre život. Plynné obry nemajú pevný povrch, a tak je život na nich prakticky vylúčený. Aj v prípade planét s pevným povrchom by sme museli výrazne zmeniť zloženie atmosféry, aby sme mohli na danom mieste žiť.

Obrovské číslo

Štúdia z roku 2005 uverejnená v Journal of the British Interplanetary Society skúma budúcnosť, v ktorej sa ľudstvo rozišlo do celej Slnečnej sústavy. Autori sa pokúšali prísť na to, akú veľkú populáciu by mohla naša sústava podporovať. Nebrali do úvahy miesto, ale dostupnosť kľúčových prvkov pre život, akými sú dusík a fosfor. Pomocou týchto prvkov a čarovného nástroja, ktorý by dokázal premeniť biomasu na živého človeka by dokázali „vytvoriť“ ohromné množstvo ľudí.

Ak by ľudstvo ťažilo len tie prvky, ktoré sú na najľahšie dostupných miestach, získali by sme možnosť vytvoriť približne 50-triliónov ľudí. Ak by ľudstvo našlo spôsob ako získať aj tie najnedostupnejšie zdroje, v celej sústave by mohli existovať triliardy ľudí.

Samozrejme že ak by sme zo všetkých organických látok v sústave dokázali vytvoriť nových ľudí, problém by bola energia. Organizmy potrebujú energiu na to, aby mohli existovať. Najväčším energetickým zdrojom je Slnko. Ak by sme dokázali využívať 100% energie, ktorú vyžaruje do vesmíru, s prehľadom by dokázalo v sústave existovať 50-triliónov ľudí . Ani takáto obrovská populácia by nedokázala využiť všetku energiu našej hviezdy. V Slnečnej sústave by sa skorej minul surový materiál potrebný pre vznik života, ako energia Slnka.

Samozrejme, že tieto odhady sú čisto teoretické. Dnes dokonca nevieme posúdiť ani to, aká je kapacita Zeme. Už dnes môže na planéte žiť viac ľudí, než je udržateľné. Ak by sme ale zo všetkého organického materiálu dokázali vytvoriť život podobný nám ľuďom, v sústave by mohlo existovať až 50-triliónov bytostí. V 19. storočí mohla znieť teória Thomasa Dicka bláznivo, no dnes už vieme, že jeho odhad bol oveľa menší.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre