Koľko hviezd sa nachádza vo vesmíre? Takéto číslo mnohí z nás nevedia ani vysloviť!

Astronómovia približujú nepredstaviteľnú rozlohu vesmíru s číslom, ktoré vyráža dych.

Koľko hviezd sa nachádza v celom vesmíre?
Zdroj: YouTube(V101 Science)

Pozrite sa na jasnú nočnú oblohu a uvidíte tisíce malých svetelných bodiek. Každá z nich je hviezdou, ktorá môže mať svoje vlastné planéty a tie môžu mať svoje vlastné mesiace. Najlepšie odhady astronómov hovoria, že na jasnej nočnej oblohe môžeme vidieť približne 6-tisíc hviezd.

Aj to je však len drobná časť toho, čo sa vo vesmíre nachádza. Pravdou je, že drvivá väčšina hviezd sa od nás nachádza príliš ďaleko na to, aby sme ich „bodky“ mohli na našej oblohe pozorovať, píše portál SciTech Daily. Lenže koľko hviezd sa nachádza len v našej Mliečnej dráhe, či v celom pozorovateľnom vesmíre?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché, ale aj napriek tomu astronómovia našli spôsob, ako ju zodpovedať. Samozrejme že v podobných prípadoch vedci hovoria len o veľmi hrubých odhadoch. Aj tie však stačia na to, aby nám pripomenuli obrovskú rozlohu nášho vesmíru.

Ak chceme zistiť počet všetkých hviezd vo vesmíre, astronómovia začínajú pri jednotlivých galaxiách. Sú to gigantické zoskupenia hviezd, planét, prachu a plynu, držiace pokope vďaka gravitácii. Galaxie sú rôznorodé a existujú v odlišných tvaroch alebo veľkostiach. Naša Zem sa nachádza v Mliečnej dráhe, ktorá sa radí medzi špirálovité galaxie. To znamená, že pri pohľade zhora by sme si mohli všimnúť jasné jadro, z ktorého vychádza niekoľko ramien. Vo vesmíre sa však nachádzajú aj eliptické galaxie, ktoré majú oválny tvar, alebo nerovnomerné galaxie, ktoré môžu mať rôzne exotické tvary.

K zisteniu počtu hviezd vo vesmíre musia astronómovia najprv zistiť počet galaxií vo vesmíre. K tomuto číslu sa dostanú tak, že odfotia malú časť našej oblohy a spočítajú všetky galaxie, ktoré sa na zábere nachádzajú. Toto číslo následne vynásobia počtom fotografií, ktoré museli zachytiť, kým nepokryli celú oblohu. Pomocou tejto metódy sa dostali k záveru, že v našom vesmíre sa nachádzajú približne 2-trilióny galaxií.

Koľko hviezd sa nachádza v celom vesmíre?

Následne musia astronómovia určiť, koľko hviezd sa nachádza v každej galaxii. Táto úloha nie je až taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Niektoré galaxie sa od nás nachádzajú príliš ďaleko a zatiaľ nedokážeme presne určiť, koľko hviezd sa v nich nachádza. V tejto neľahkej úlohe im ale pomôže naša Mliečna dráha.

Astronómovia totiž merajú odlišné hladiny svetla. Predovšetkým sa zameriavajú na farbu a jas. Odlišné hviezdy totiž vyžarujú rôzne druhy svetla. Veľké a horúce hviezdy žiaria na modro, tie menšie zas načerveno. Hviezdy, ako naše Slnko, zvyknú žiariť bielou farbou. Astronómovia teda analyzujú svetlo určitej galaxie a v prípade našej Mliečnej dráhy zistili, že je domovom pre 100-miliárd hviezd.

Konečne sa dostávame k hlavnej otázke. Mliečna dráha je galaxiou, ktorá sa radí do vesmírneho priemeru. Na základe toho astronómovia vynásobili počet hviezd v našej galaxii počtom všetkých galaxií, ktoré vo vesmíre existujú. Aká je teda odpoveď? V celom našom vesmíre môžeme nájsť až 200 000 000 000 000 000 000 000 hviezd. Prípadne, v skrátenej podobe ide o 200-triliárd hviezd.

Ide o naozaj obrovské číslo, ktoré si vyžaduje určité prirovnanie. Vo vesmíre sa nachádza približne desaťkrát viac hviezd, než pohárov vody vo všetkých oceánoch našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre