Kolízia jedných z najextrémnejších objektov vo vesmíre môže vedcov naviesť k temnej energii

Vedcom sa podarilo vytvoriť simuláciu, prvú svojho druhu, ktorá by nám mohla odhaliť záhadnú temnú energiu.

Je temná energia len ilúzou?
Zdroj: SISSA

Temná energia je jednou z najväčších záhad modernej astronómie. Podľa vedcov by mohla byť zodpovedná za zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru. Lenže čo ak je temná energia len ilúziou a astronómovia potrebujú len prehodnotiť vedecké teórie?

Vedci majú momentálne zviazané ruky, no nová štúdia publikovaná v Physical Review Letters prináša nový spôsob, ako sa na problém pozerať. Vedci vytvorili mimoriadne náročnú simuláciu, ktorá zobrazuje zlúčenie dvoch neutrónových hviezd. Je to prvá simulácia svojho druhu a podľa simulácie neutrónové hviezdy vykazujú podobné charakteristiky, ako neviditeľná temná energia, píše portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď toto zvláštne správanie astronómovia spoja s Einsteinovou teóriou relativity, je možné, že sa dopracujú až k záhadnej temnej energii. Teória relativity funguje už okolo 100 rokov a zakaždým sa ukázala byť správnou a užitočnou teóriou. Lenže na to, aby sme dokázali vysvetliť niektoré z vlastností vesmíru, vedci vytvorili „temné veci“. Temná hmota a temná energia sú neviditeľnými látkami, ktoré pre nás ostávajú stále obrovskou záhadou.

Ide druh hmoty, resp. energie, ktorý nepohlcuje a ani neodráža svetlo. Pre nás sú prakticky neviditeľné a niektorí vedci sa začali pohrávať s myšlienkou, či je temná energia vôbec skutočnou.

„Existencia temnej energie môže byť len ilúziou. Zrýchľujúca as expanzia vesmíru môže by zapríčinená nejakou modifikáciou všeobecnej teórie relativity, ktorú zatiaľ nepoznáme,“ vyjadril sa astrofyzik Enrico Barausse.

Dostaneme odpovede?

Neutrónové hviezdy sú pre potreby simulácie ideálnymi objektmi. Gravitácia okolo nich je extrémna, pretože neutrónové hviezdy sú najhustejšími hviezdami, aké možno vo vesmíre nájsť. Vážia maximálne dvojnásobok nášho Slnka, no priemer majú len 10 km. Gravitácia a časopriestor okolo týchto objektov sú extrémne a to vedie k vytváraniu množstva gravitačných vĺn. Vedci môžu na základe dát z gravitačných vĺn otestovať Einsteinovu teóriu relativity.

Vytvorenie simulácie, ktorá by vedcom umožnila odhaliť záhady temnej energie, bolo náročné. Nie je to lineárny problém, čiže simulácia takéhoto druhu si vyžaduje mimoriadnu výpočtovú silu. Niekoľko superpočítačov sa so simuláciou pasovalo niekoľko mesiacov. Výsledok ale stojí za to.

Vedci získali po prvýkrát možnosť porovnať teórie všeobecnej relativity a upravenej gravitácie. Ukázalo sa, že teória temnej gravitácie je rovnako vhodná na opísanie simulačných dát, ako teória všeobecnej relativity. Teória temnej gravitácie tvrdí, že expanzia vesmíru je spôsobená zatiaľ neznámym javom a vedci musia upraviť definíciu všeobecnej teórie relativity.

Tieto dve teórie sú takmer rovnaké, no citlivé gravitačné interferometre by mohli drobné rozdiely objaviť. Tieto nástroje sú európsky Einstein Telescope a americký Cosmic Explorer. Vedci tvrdia, že detektory gravitačných vĺn novej generácie by nám umožnili rozlíšiť temnú gravitáciu od temnej energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre