K čomu slúžia rôzne snímače kamery nášho smartfónu? A ako si vybrať smartfón s dobrou kamerou?
V smartfónoch nájdeme rôzne druhy snímačov kamery. Tieto radíme medzi tie najhlavnejšie s najpodstatnejšou úlohou.
Keď si vyberáme nový smartfón, zaujímať nás môže hneď niekoľko parametrov. Dlhšia výdrž batérie, vyšší výkon smartfónu či lepšia kamera, zo všetkého si môžeme vyberať a každého môže zaujímať niečo iné. Pre tých, ktorých zaujíma najmä kamera smartfónu tu však máme malý návod, ako sa v ich snímačoch vyznať a ako si vybrať čo najlepšie zariadenie. Dnešné kamery smartfónov totiž ponúkajú viacero druhov snímačov a každý z nich slúži k niečomu inému. Ako si teda vybrať ten správny smartfón? Vysvetlenie kamery ako súčasti smartfónu nám priniesol portál makeuseof.com a my sa naň teraz pozrieme spoločne.
Telefoto snímač kamery sa stáva čoraz populárnejším
Aby sme si vysvetlili, na čo snímače kamery slúžia, začneme rozšíreným telefoto snímačom. Ten nachádzame v smartfónoch čoraz častejšie a jeho využitie je praktické. Jeho úlohou je vytváranie pribížených snímok. Poznáme dva druhy zoomu, prvý je digitálny, pri ktorom prichádza ku strate kvality a snímky sú častokrát o niečo menej kvalitné. Druhým typom je však optický zoom, ku ktorému potrebujeme práve tento snímač. Z tohto dôvodu v smartfónoch dnes už makro snímače nájdeme len zriedkavo a miesto nich výrobcovia využívajú telefoto snímače. Ak si teda budete vyberať nový smartfón, k lepším detailným snímkam si vyberte skôr ten s telefoto snímačom, nie makro.
Širokouhlý a ultraširokouhlý snímač kamery
Aj medzi týmito snímačmi je rodiel. Širokouhlý snímač kamery častokrát uvádzame ako hlavný snímač, ktorým fotíme takmer každú snímku. Ide o základný snímač, ktorý má vo väčšine prípadov najviac megapixelov a rovnako aj najlepšie špecifikácie. Za spomenutie stojí aj to, že pracuje najlepšie s nočným režimom či videom a keď si vyberáme nový smartfón, ide o prvý snímač, na ktorý sa celkovo pozrieme. Rovnako vo väčšine smartfónov však nájdeme aj ultraširokouhlý snímač, ktorého názov si častokrát zamieňame so základným snímačom.
V tomto prípade však vytvárame fotografie so širším uhlom záberu, vzdialenosť sa teda najčastejšie udáva ako 0.6x priblíženie. Aj v tomto prípade ide častokrát o veľmi kvalitné snímače kamery, no nájdu sa aj smartfóny, v ktorých stále nájdeme menej kvalitné napríklad 8mpx staršie snímače. Až si teda budete kupovať smartfón, dajte si pozor aj na tento parameter, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou tento snímač v smartfóne nájdete. Otázkou však ostáva, akú kvalitu bude mať.
Hĺbkový snímač sa pomaly vytráca
Smartfóny s duálnymi kamerami pôvodne prichádzali v zložení širokouhlý a hĺbkový snímač. Ešte pred niekoľkými rokmi bol totiž trendom bokeh efekt, ktorý vytváral práve hĺbkový snímač kamery. Dnes už však tieto snímače v lepších smartfónoch nahrádzajú iné snímače, ktoré dokážu získať informácie o vzdialenosti a hĺbky snímky, a tak vytvoriť pekné portrétové fotografie. Tieto snímače kamery taktiež bývajú menej kvalitné a mávajú v priemere len 2 až 5 megapixelov. Veľa slávy teda nenarobia a namiesto nich dokážu výrobcovia nasadiť oveľa kvalitnejšie súčiastky, ktoré dokážu vyčarovať oveľa lepšie výsledky.
Neprehliadni
V dnešnej dobe už však nepotrebujeme toľko snímačov kamery v smartfónoch, ako tomu bolo v minulosti. Veľa toho spraví aj softvér smartfónu a rovnako aj AI, ktorá dnes upravuje snímky aj bez potreby fyzických snímačov.
Koľko snímačov kamery má váš smartfón? A ktorý snímač využívate najčastejšie vy? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre