JPEG a JPG: Je medzi týmito obrazovými formátmi vôbec nejaký rozdiel?

Pri ukladaní ste sa už stretli s tým, že niektoré obrázky sú vo formáte JPG, iné JPEG. Je to zlé?

JPEG a JPG
Zdroj: YouTube( BGS Illustration)

Určite ste si všimli, že existuje množstvo rôznych formátov pre obrázky. Z množstva formátov určite vyčnievajú dva, a to JPG a JPEG. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Obrazové formáty, alebo formáty vo všeobecnosti nie sú vytvorené len tak, aby bolo. Portál MakeUseOf píše, že väčšina z nich bola vytvorená preto, aby vyriešila problém, ktorý iný formát vyriešiť nedokázal. Formát JPEG vznikol preto, lebo obrazové súbory zaberali priveľa miesta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

JPEG je skratka pre Joint Photographic Experts Group a bol pomenovaný po výbore, ktorý pomohol zaviesť formát JIF (pozn. redakcie: JPEG Interchange Format). Obrázky formátu JPEG sú 24-bitové rastrové obrázky. Každá zo základných farieb – červená, zelená a modrá, má pridelených 8 bitov. Tento formát podporuje cez 16-miliónov farieb, no nepodporuje priehľadnosť.

Aký je však rozdiel formátu JPEG a JPG? V podstate žiadny. Staršie verzie Windowsu mali zvláštny limit. Prípona súboru, ktorá určuje jeho formát, musela mať maximálne tri písmená, a tak sa musel z JPEGu stať JPG. Vlastníci Macu a Linuxu takéto problémy nemali, čiže na ich zariadeniach sa stále objavoval JPEG.

Na tento chaos reagovali aj rôzne editačné programy, naprieč všetkými operačnými systémami. Na mysli máme programy, ako napríklad Photoshop, alebo Gimp. Tieto programy postupom času nahradili označenie JPEG za JPG, aby sa vyhli ďalšiemu zmätku. Ak však ukladáte obrázok a máte medzi týmito dvoma formátmi na výber, je jedno, čo si zvolíte. Oba formáty sú totiž úplne totožné.

JPG vs. PNG

Rozdiel ale nastáva medzi JPG a PNG. Tieto dva formáty vznikli v rovnakom desaťročí a oba sa zameriavajú na niečo iné. Ukladať v JPG sa oplatí hlavne v prípade, že pracujete s fotografiami. JPG totiž fotografie, či obrázky komprimujú, čím znižujú ich veľkosť. Ak by sa aj objavili na fotografii nejaké artefakty (pozn. redakcie: grafické chyby), pravdepodobne si ich nevšimnete.

JPG ale nefunguje, ak pracujete s obrázkami, ktoré majú ostré hrany a veľké jednofarebné oblasti. Ide napríklad o pixel art obrázky, alebo vektorové logá. Ak by ste ich uložili ako jpg, nevyzerali by úplne správne. Preto sa v prípade takýchto druhov obrazov používa formát PNG.

JPEG a JPG
Zdroj: Wikimedia(Axel Grimard)

Formát PNG obrázky nezmenšuje a často sa používa v prípadoch, kedy sa musí zachovať kvalita obrázku a jeho veľkosť nie je podstatná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre